UWAGA!

Cały las barwinków (Opowieści z lasu, odc. 68)

 Elbląg, Barwinek pospolity
Barwinek pospolity

To roślina, która wybiera miejsca zacienione, m.in. lasy liściaste i zarośla, tam rośnie najlepiej. Świetnie radzi sobie również i wtedy, gdy temperatura spada poniżej zera, jest też lekko trująca. Barwinek pospolity jest jedynym gatunkiem barwinka w Polsce, który występuje w stanie dzikim.

 Choć w Polsce wybiera głównie tereny nizinne, to można go spotkać również w lasach Wysoczyzny Elbląskiej. Obecność barwinka pospolitego odnotowano także w Bieszczadach.
       Ta wieloletnia, zimozielona roślina posiada długie, płożące się pędy, ciemnozielone liście i niebieskie, czasami lekkofioletowe kwiaty. Najwięcej jest ich w kwietniu-maju, ale można je spotkać nawet i do września. Są zapylane przez pszczoły i motyle, natomiast nasiona tej rośliny rozsiewają mrówki.
       Barwinek pospolity jest także rośliną lekko trującą, zawierającą wininę, pubescynę oraz minorynę. Przemysł farmaceutyczny, tak samo jak w przypadku konwalii majowej, wykorzystuje ziele tej rośliny do wyrobu leków.
       "Surowiec zielarski z ziela barwinka – Herba Vincae pervincae (Herba Vincae minoris, Herba Pervincae) – zawiera alkaloidy: winkaminę, izowinkaminę, perwincynę, a także kwas ursolowy, gorycz (wincynę), leukoantocyjanidyny, flawonoidy (robininę). Preparaty zawierające wyciąg z barwinka pospolitego obniżają ciśnienie krwi, hamują krwawienia, łagodzą stany zapalne błon śluzowych. Wykorzystywane są w leczeniu egzem" – czytamy na stronie Encyklopedii Warmii i Mazur.
oprac. mw

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama