Poniedziałek 21-01-2019, imieniny Agnieszki, Jarosława. Dzień Babci
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Cały ten zgiełk będzie na mapie

 
Elbląg, Cały ten zgiełk będzie na mapie Mapa pokaże m.in. natężenie ruchu i poziom hałasu drogowego w różnych częściach Elbląga (fot. arch. A)
Rek

Będą nasłuchiwać i mierzyć, a potem stworzą mapę akustyczną Elbląga. Z niej dowiemy się, gdzie jest najgłośniej, a gdzie cisza jak makiem zasiał. Naniesione zostaną również informacje dotyczące m.in. prędkości, z jaką poruszają się samochody, gdzie ruch jest jednostajny, a gdzie pulsujący, jakie jest położenie jezdni i jej szerokość, jak bardzo hałasują tramwaje. Miasto szuka firmy, która podejmie się sporządzenia mapy jak również aktualizacji „Programu ochrony środowiska przed hałasem dla miasta Elbląg”.

Najgłośniejsze miejsca w Elblągu, podobnie jak w innych miastach, to tereny leżące wokół obiektów przemysłowych oraz wzdłuż tras komunikacyjnych. W tym pierwszym przypadku źródłem hałasu są maszyny i urządzenia, procesy technologiczne, wyposażenie małych zakładów rzemieślniczych i usługowych, urządzenia obiektów handlowych (wentylatory, skraplacze, urządzenia klimatyzacyjne) oraz urządzenia nagłaśniające w lokalach gastronomicznych i rozrywkowych.
     Hałasuje przemysł, ale i samochody, tramwaje oraz pociągi. O natężeniu i rozmieszczeniu uciążliwych dźwięków (ale także i o miejscach cichych) informuje mapa akustyczna miasta. Kto ją sporządzi okaże się być może jeszcze w tym roku, bo otwarcie ofert przetargowych zaplanowano na 30 grudnia.
     Pomiary i obserwacje mają być prowadzone na terenie zawartym wewnątrz granic administracyjnych miasta Elbląg o powierzchni 7 982 ha rozszerzonym o pas szerokości 300m, bezpośrednio przylegający do zewnętrznych granic miasta (o ile występują w nim źródła hałasu mające istotny wpływ na klimat akustyczny na granicy miasta). Badane będzie natężenie ruchu drogowego, hałas kolejowy, tramwajowy, przemysłowy. Naniesiona zostanie warstwa topografii terenu, warstwa dróg, informacje o trasach linii tramwajowej, o parkingach i obszarach leśnych.
     Mapa ma być gotowa do końca czerwca 2017 r. Będzie ona podstawą do wykonania aktualizacji „Programu ochrony środowiska przed hałasem dla miasta Elbląg”. Ten zostanie skonsultowany ze społeczeństwem i ma być gotowy do 29 czerwca 2018 r.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Koniecznie firemka musi być z ukochanego przez Wróbla Olsztyna
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  13 3
  RedaktorJabłkalski(2016-12-16)
 • oczywiście za darmo. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 3
  AMalejużniekoniecznie(2016-12-16)
 • Czyli ciąg dalszy przekrętów PO - PSL w Elblągu. Kochani wyborcy jesteście wspaniałomyślni że umożliwiacie dalsze robienie kasy cwaniaczkom kosztem społeczeństwa. W Elblągu trwają jeszcze "Złote żniwa " na przekręty PO - PSL. .uj d. .a i kamieni kupa trzyma się mocno !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 4
  (2016-12-16)
 • Golf sąsiada który jest p e d a l e m pracuje jak betoniarka powinien być osłoniety tymi ekranami a kurkuć czai się na tą stajnie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  (2016-12-16)
 • Zapraszamy na Lotniczą koło Euhe. Jak złom walnie to wam urządzenia wysiądą. To najgłośniejszy rewir w Elblągu. Ale jak się zwiedzą na złomie że badanie to wyłączą i będzie cisza jak makiem zasiał.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  11 1
  (2016-12-16)
 • Największy hałas to na bank pod domem pewnego Pana... psy tak głośno szczekaja, że trzeba mu ekrany akustyczne wybudować. Niech tam zmierza- już mają zwycięzcę... na bank przebił hałas pociągów na PKP i ciężarówek że złomem tuż przy PKP, jezdzacych kilka razy dziennie... ;D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 0
  (2016-12-16)
 • No to znaleźli sposób na podział kasy, bo wiecznie im mało.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 3
  złopdziej(2016-12-16)
 • Ciekawe wpisy. Zgodnie wytycznymi sekretarza jedynej i sprawiedliwej partii rozpoczęło się zdobywanie przyczółków aby ostatecznego natarcia dokonać w dniu wyborów samorządowych. Rozkaz Jara Zbaw Polskę Zawsze Dziewica brzmi „opluć zdrajcę Wróblewskiego, zniesławić, wyzwać od złodziei (co na pewno jest prawdą, bo nie wierzę by będąc dzieckiem nie buchnął rodzicom chociaż zeta na lizaka), wytknąć nepotyzm (z tym nie będzie żadnego problemu bo ma kumpli w ratuszu) a jeśli i to nie pomoże poszukać ubeckich korzeni lub koneksji (o co też nie trudno bo na pewno miał jakiegoś znajomych o czym mógł nawet nie wiedzieć w PZPR a jak nie miał to kumpla się znajdzie – na pewno nie piotrowicza bo cały spisek nie miałby sensu). I oto członkowie partii ruszyli z ogromną ochotą i animuszem by słowo prezesa wykonać z nawiązką. Dla najlepiej bluzgających i szkalujących stołki w ratuszu miasta a dla pisowskich Wincentów Pstrowskich może w urzędzie marszałkowskim? Warto? Pewnie, że warto tym bardziej, że wykształcenie się nie liczy. Mierny ale wierny, więc naprzód, w imię sprawiedliwości ludowej o przepraszam sprawiedliwości społecznej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 1
  StrażnikNart(2016-12-16)
 • ja też jestem pe... ale jeżdżę audi - czasem toyota - pozdrawiam tego z golfa. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  (2016-12-16)
 • pozdrawiam gościa z golfa - aj jeżdżę audi czasem toyota
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 1
  (2016-12-16)
 • @złopdziej - Widzę, że tu kolega jest chyba kandydatem na kandydata do partii i niedokładnie wykonuje polecenia KACZE. Jeszcze nie do końca wyrobiony politycznie i ideologicznie gubi się między prawdą a kłamstwem. Do czego zmierzam? Towarzysz podpisuje się złopdziej. Stosując ten nick już kolega sugeruje, że Pana Wróblewski jest złodziejem ale tak asekurancko, niby to złodziej, albo złap złodzieja. Albo towarzysz wie, że to co pisze jest kłamstwem ale obowiązki partyjne trzeba wykonać, albo to taki ze strony towarzysza dupochron „gdyby co, to ja Pana Wróblewskiego od złodziei nie wyzywałem”. Jeśli ma się jaja a ponadto konkretne powody i co ważniejsze dowody to z premedytacją napisałbyś „ Pan Wróblewski jest złodziejem, ponieważ …. .. .. ”. Napisz tak. Twoi przełożeni tego od ciebie oczekują. Nie bój się i nie chowaj pod most nad rzeką Elbląg jak zwykły szczur. Przecież żyjemy w państwie prawa i sprawiedliwości. Z partyjnymi pozdrowieniami.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 2
  StrażnikNart(2016-12-16)
 • i ja też mam golfa. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 1
  (2016-12-16)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kalendarz Książkowy A5 Firmowy
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Pieczątki Firmowe