Niedziela 18-11-2018, imieniny Karoliny, Romana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

idzie zima pamiętajmy.... idzie zima pamiętajmy....

Caryca dotrze promem

Kolekcję rosyjskich pomników nad Bałtykiem dopełni już niedługo postać carycy Elżbiety (1741-1762). Odlew pomnika został już przewieziony z Moskwy do Sankt Petersburgu i załadowany na prom, którym za kilka dni przypłynie do Bałtijska. To portowe miasto, uważane za symboliczne morskie wrota obwodu kaliningradzkiego, będzie miejscem, w którym stanie pomnik.

Nie jest to pierwszy pomnik władców rosyjskich jaki zostanie ustawiony na terenie nadbałtyckiej enklawy. Kilka lat temu, kiedy hucznie obchodzono 300-letnią rocznicę powstania rosyjskiej floty, w Bałtijsku został odsłonięty pomnik cara Piotra I (1682-1721 car, 1721-1725 imperator Rosji). W 1697 rosyjski car na czele "wielkiego poselstwa" przez Pilawę (obecny Bałtijsk) przybył do Królewca, gdzie podpisał z elektorem brandenburskim Fryderykiem III (późniejszym, od 1701 r. królem pruskim) umowę. Dawała ona m.in. rosyjskim kupcom prawo swobodnego wjazdu do miasta.
     Kilka tygodni temu w centrum Kaliningradu, niedaleko gmachu sztabu Floty Bałtyckiej, odsłonięto kolejny rosyjski pomnik - także Piotra I. Jest on wierną kopią konnego pomnika, postawionego kilka lat temu w jednej z dzielnic Moskwy.
     Ustawienie w Bałtijsku pomnika carycy Elżbiety nawiązuje do rosyjskiego panowania nad Prusami w czasie Wojny Siedmioletniej. W sierpniu 1757 r. wojska rosyjskie pokonały Prusaków niedaleko Królewca. W grudniu tegoż roku ukazem carowej Elżbiety Królestwo w Prusach (późniejsze Prusy Wschodnie) zostało wcielone w skład Imperium Rosyjskiego. Jednakże dopiero rok później Rosjanie weszli do stolicy Prus Wschodnich, wymuszając na mieszkańcach Królewca uroczystego powitania (nakazano bicie dzwonów we wszystkich kościołach, na ulicach granie orkiestr) na zamku królewskim. Do lata 1762 r. na królewieckim zamku przebywali rosyjscy gubernatorzy, którzy przez pięć lat zarządzali wschodnią częścią Prus. Rosyjscy żołnierze przywieźli ze sobą samowary, swoje obyczaje. Nauczono mieszkańców miasta nad Pregołą parzenia herbaty i picia na przyjęciach wódki.
     Pomnik Elżbiety Pietrowny Romanowej zostanie ustawiony w pobliżu mola północnego w Bałtijsku, gdzie też trwają prace wykończeniowe tzw. Fortu Elżbiety. Na uroczystości odsłonięcia rzeźby imperatorowej prawdopodobnie przybędzie rosyjski prezydent Władimira Putin.
MUR
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

OKULARY PRZECIWSŁONECZNE,
Okulary korekcyjne JUST CAVALLI
Okulary przeciwsłoneczne DEFRAME
Okulary przeciwsłoneczne GENNY