UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblagu
Rek

Centrum Drogiej Rekreacji (napisali do nas)

 
Elbląg, Centrum Drogiej Rekreacji (napisali do nas)
fot. (arch. portEl.pl)
Reklama

W 2015 roku na funkcjonowanie Centrum Rekreacji Wodnej miasto zabezpieczyło 1 mln zł. Koszt utrzymania CRW może sięgnąć rocznie kwoty od 2, a nawet do 4 milionów złotych.

Aquaparki powstają w całej Polsce i większość z nich przynosi straty finansowe. Nawet odwiedzany przez tysiące ludzi sopocki Park Wodny w ubiegłym roku był pod kreską. Takie obiekty mają sens istnienia pod warunkiem, że są częścią większego kompleksu. Zauważyły to wcześniej władze Elbląga, które początkowo inwestycję chciały prowadzić przy udziale kapitału prywatnego. W styczniu 2012 roku miasto opracowało memorandum inwestycyjne w zakresie budowy Aquaparku. Ówczesne władze miasta zakładały nie tylko budowę samego Aquaparku ale także hotelu, obiektu handlowo – usługowego oraz rewitalizację basenu odkrytego. Temu zamierzeniu przeszkodziło odwołanie Grzegorza Nowaczyka.
       Trudno oprzeć się wrażeniu, że cała inwestycja była robiona na szybko i nie była dobrze zaplanowana. Na moje pytanie o to, jakie będą koszty utrzymania nowego basenu Departament Edukacji Sportu i Turystyki odpowiedział: "Na chwilę obecną trudno jest przewidzieć, jaki będzie dokładny koszt związany z utrzymaniem CRW. W momencie ustalenia wszelkich kosztów informacja zastanie zapewne przekazana".
       Oznacza to, że miasto nie dokonało żadnej analizy finansowej przedsięwzięcia. W związku z tym kieruję pytanie otwarte do dzisiejszych władz miasta oraz do miejskich radnych – w jaki sposób zamierzacie Państwo pozyskać środki do utrzymania CRW lub z jakich wydatków zamierzacie Państwo zrezygnować, żeby CRW utrzymać?
       W lutym bieżącego roku na stronach Urzędu Miasta pojawiło się ogłoszenie o naborze na stanowisko Kierownika Centrum Rekreacji Wodnej. Wśród niezbędnych wymagań dla potencjalnych kandydatów wymieniono m.in. studia podyplomowe o specjalizacji Menadżer Sporu lub zarządzania sportem, czy doświadczenie w zarządzaniu obiektami sportowymi lub doświadczenie w organizowaniu imprez sportowo – rekreacyjnych. Wtedy żaden z kandydatów nie spełnił tych wymagań. Na początku lipca ogłoszenie pojawiło się ponownie i – choć z małymi zmianami – to wymagania zostały takie same.
       Moim zdaniem to zbyt wygórowane wymagania jak na to stanowisko. Wystarczy w zupełności doświadczenie w zarządzaniu. CRW to nie jest obiekt sportowy, a jego kierownik nie będzie organizował imprez masowych. Zadaniem kierownika ma być skuteczne zarządzanie obiektem, skuteczne, czyli takie, które w jak najmniejszym zakresie obciąży budżet miasta.
       Apeluję zatem do władz miasta o:
       1. rozważenie oddania zarządzania obiektem firmie prywatnej w partnerstwie publiczno – prywatnym lub:
       2. ograniczenie wymagań związanych z doświadczeniem ewentualnego kandydata,
       3. umieszczenie ogłoszenia o naborze w prasie ogólnopolskiej (żeby poszerzyć grono ewentualnych kandydatów),
       4. zatrudnienie na kontrakcie menedżerskim,
       5. całkowitą transparentność całego procesu konkursowego (od momentu składania ofert, aż do rozmów kwalifikacyjnych i wyboru zwycięzcy).
       Skoro już mleko się rozlało i zaraz CRW zostanie oddane do użytku, to - póki jest taka możliwość – postarajmy się maksymalnie zminimalizować finansowe skutki tych wyborczych obiecanek.
      
       Piotr Opaczewski
      
      
informacja nadesłana
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • drogi autorze, czy ciężko było zorientować się kto jest teraz odpowiedzialny za CRW? Od kilku tygodni wszyscy wiemy, że jest to CSB, a nowy konkurs (konkursy) sa już ogłoszone.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 0
  zezolik(2015-07-21)
 • O to jeden z "sukcesu" referendum? Czy ktoś w końcu zrobi rozliczenie Referendum z 2013 roku? Czy ktoś wyjaśni po co i dlaczego ono było? Ile straciliśmy my, a kto zyskał? Co dziś robią i gdzie są wszystkie ". .. wszy i gnidy. .. " o których mówił klasyk?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 3
  Prorok.Igor(2015-07-21)
 • Ludziom trudno dogodzić jedni pisali w pretensjonalnym tonie już wielokrotnie że w Elblągu jest wystarczająca ilość fachowców i szukanie poza miastem jest nieetyczne w stosunku do mieszkańców teraz zaś autor artykułu żąda zupełnie czegoś odmiennego proponując wręcz ogólnopolski casting i jak tu sprostać wymaganiom społeczeństwa ???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 2
  (2015-07-21)
 • ogłosić konkurs na operatora i miasto jeszcze zarobi a operator też zarobi więc nie kombinować z udziałem miasta bo to jest zawsze gorzej i drożej
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 2
  (2015-07-21)
 • Departament ESiT, nie wie jakie będą koszty utrzymania CRW? Toż to nie jest już śmieszne panie Wróblewski. Ale rozpisanie konkursu pod " jakiegoś kogoś " na kierownika Centrum Rekreacji Wodnej / co za nazwa /, to wiedzą i jak i co i dlaczego?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 3
  cosik(2015-07-21)
 • Te baseniki przychotelowe w rekach urzędników nie mają prawa przynosić zysków. Totalny brak odpowiedzialności finansowej zwalnia z myślenia w tym kierunku, cała energia skupia się na zbieraniu dupokryjek i szukaniu kozłów ofiarnych na wypadek kontroli.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 3
  (2015-07-21)
 • jak państwo i obywatele są biedni, tak jak w Polsce, to nie buduje się basenów tylko mieszkania dla biednych ludzi i zwiększa zailki, bo takie dzialania powodują wzrost popytu, a to nakręca gospodarkę. Baseny nakręcają wzrost podatków aby te nikomu niepotrzebne inwestycje utrzymać. Lepiej ich nie budować.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 7
  smerff(2015-07-21)
 • Lepiej przepić niż zgubić.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 0
  (2015-07-21)
 • Jeżeli autor chciałby oddać obiekt w zarządzanie firmie prywatnej, to punkty 2-5 są całkowitym wodolejstwem. Bo co nas interesuje czy prywatnym biznesem zarządza syn czy siostrzeniec właściciela, czy jest na umowie o pracę, zlecenie czy kontrakt menedżerski. A że basen ma być miasta to już władze niech tworzą rezerwę na pokrycie strat związanych z jego funkcjonowaniem. Na mur beton
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  (2015-07-22)
 • ty smerf ty sie zastanow co ty piszesz a najlepiej wez sie za prace a nie truj o zasilkach a tak na marginesie czy ty wogole kiedys pracowales?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 1
  (2015-07-22)
 • projekt budynku z zewnątrz to absolutna porażka. Kto to paskudztwo zaprojektował?To od strony Moniuszki wygląda jak hala przemysłowa w starym Zamechu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 1
  (2015-07-26)
Reklama