Wtorek 18-12-2018, imieniny Bogusława, Gracjana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Chętni do wojska wystąp!

 
Elbląg, Chętni do wojska wystąp! (fot. 16 PDZ)
Rek

Nie byłeś w wojsku? Możesz to nadrobić, zgłaszając się na kilkumiesięczne przeszkolenie. Elbląska Wojskowa Komenda Uzupełnień czeka na chętnych od 4 do 12 marca.

- Osoby, które nie były w wojsku, mogą zgłaszać się do WKU. Szkolimy w korpusie szeregowych i podoficerów - mówi mjr Bogdan Lech, szef wydziału rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Elblągu.
     Zgłaszać mogą się zarówno mężczyźni, jak i kobiety w wieku 18-50 lat. Do korpusu podoficerów należy mieć wykształcenie średnie, chociaż matura nie jest wymagana. W korpusie szeregowych wystarczy wykształcenie gimnazjalne. - Mamy tak dużo kandydatów, że możemy sobie pozwolić na przeprowadzanie konkursów na poszczególne stanowiska i wybieranie najlepszych kandydatów - zdradza mjr Bogdan Lech.
     W praktyce nabór do wojska przypomina starania się o nową pracę. Należy wszelkimi możliwymi sposobami przekonać dowódcę, że będzie się dobrym żołnierzem. Samo złożenie wniosku o powołanie do służby przygotowawczej nie gwarantuje przywdziania munduru. Mile widziane są dodatkowe uprawnienia „cywilne”: np. prawo jazdy (możliwie wielu kategorii), uprawnienia do kierowania pojazdami budowlanymi, uprawnienia nurków.
     - W przypadku kierowców transporterów opancerzonych szukamy kandydatów z prawem jazdy kategorii C – zdradza szef wydziału rekrutacji.
     Kandydaci, którzy zostali zakwalifikowani na szkolenie, zostają skoszarowani na terenie jednego z Centrum Szkoleń. Mogą liczyć na darmowy wikt, zakwaterowanie i niewielki żołd (750 zł dla szeregowego i 1000 zł dla podoficera miesięcznie). Szkolenie trwa do czterech miesięcy w przypadku szeregowych i miesiąc dłużej dla podoficerów. W tym czasie żołnierze poznają podstawy żołnierskiego rzemiosła.
     - Podczas służby przygotowawczej żołnierz uczy się strzelać, musztry, poznaje podstawowe wyposażenie przeciwchemiczne i przeciwgazowe, podstawowe rodzaje min, granatów - mówi mjr Bogdan Lech.
     Po zakończeniu szkolenia w korpusie podoficerów żołnierz może zdać egzamin podoficerski i po odbyciu ćwiczeń polowych może uzyskać stopień podoficerski. Odbycie służby przygotowawczej jest konieczne dla osób, które nie były w wojsku, aby wstąpić do Narodowych Sił Rezerwy lub podpisać kontrakt żołnierza zawodowego.
     Ważna informacja dla maturzystów i osób, które chciałyby zrobić karierę oficerską: chęć podjęcia nauki w akademiach wojskowych i wyższych szkołach oficerskich należy zgłosić w tych placówkach do końca marca.
     Wojsko jest potencjalnie całkiem niezłym pracodawcą. I młodzi elblążanie są zainteresowani służbą wojskową. Jeszcze w wielu rodzinach pokutuje mit, że prawdziwym mężczyzną jest się dopiero po wojsku...
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • No, gdybym był młodszy i zdrowszy to bym poszedł na to szkolenie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 2
  Cywil2(2015-03-04)
 • To co WKU pracuje tylko od 4 03 2015 do 15 03 2015.A co z reszta czasu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 3
  (2015-03-04)
 • resztę czasu w ch. .walą jak to w wojsku
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18 11
  bombardier(2015-03-04)
 • Wieka szansa dla wielu bezrobotnych i bezdomnych będzie dach nad głową, opieka medyczna i kieszonkowe od 750-1 tys miesięcznie. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17 3
  cieciorka(2015-03-04)
 • Jaka szansa dla bezrobotnych??? chyba nie marzycie że Was zatrudnią na dłuższy kontrakt. Po szkoleniu większość do domu i dopiero w razie godz "W" na mięso armatnie. Teraz piszą że mają tylu chętnych że mogą wybierać najlepsze oferty - czyli jak to w wojsku i policji USTAWKA
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 5
  halo(2015-03-04)
 • Jak zwykle "najwięksi znawcy" mają dużo do powiedzenia. W innych krajach jest to proces praktykowany od wielu lat u nas też jest wprowadzany. Nikt nie mówi, że wojsko daje gwarancję na pracę. Szkolenie ma na celu przygotowanie jak najwięcej żołnierzy do działania jak już ktoś zauważył w razie "W". I właśnie za to ma trochę kieszonkowego. A mięso armatnie wszak to oczywiste a czego się spodziewacie ? jak się nie podoba to wynocha do innego kraju nie zatruwajcie powietrza w Polsce, mieszkasz tu ? to Twoim OBOWIĄZKIEM jest obrona granic ! może sobie poszczekać i pomarudzić ale w tej kwestii mam nadzieję że Konstytucja się nie zmieni tak szybko.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  10 16
  (2015-03-04)
 • najpierw skasowali obowiązkową służbę wojskową, a teraz skamlą, że brakuje durni na mięso armatnie, bo wku. .. li ruskiego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 12
  zlodziej(2015-03-04)
 • W innych krajach? Inna to jest Polska!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  15 2
  (2015-03-04)
 • Nie byłem w wojsku i nie zamierzam! W razie "W" pakuję dostawczaka i w pizdiet, go west! A na wojny to niech sobie chodzą sami politycy, oni je wywołują i niech oni na nich giną!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  34 10
  realistycznierzeczbiorąc(2015-03-04)
 • Wyraźnie jest napisane że kandydaci którzy zostaną zakfalifikowani otrzymają żołd a nie pensje, a forumowi malkontenci znowu skamlą o pracę. MON to nie instytucja charytatywna chcesz pracować ? to zapier. .. laj a nie siedzisz przed kompem i wylewasz żale !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 1
  (2015-03-04)
 • "Mamy tak dużo kandydatów, że możemy sobie pozwolić na przeprowadzanie konkursów na poszczególne stanowiska i wybieranie najlepszych kandydatów - zdradza mjr Bogdan Lech. " - tak właśnie jest, ,, ,ochotniku możesz czekać na powołanie do służby przygotowawczej nawet 2 lata chyba, że jesteś synem (córką) ważnego oficera, masz znajomości to jesteś załatwiony od ręki, reszta chętnych może czekać do osr. .. .. śmierci. Nie jest tak pięknie jak tu piszą, rzeczywistość jest zupełnie inna.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 1
  (2015-03-04)
 • W razie wojny nikt niekogo nie przepusci dostawczakiem wiec mozesz sobie na mazury pojechac conajwyzej
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  14 4
  (2015-03-04)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Samochody używane HADM Gramatowski
Pomoc w przypadku szkody komunikacyjnej
Autoryzowany Serwis Citroen Hadm Gramatowski
Autoryzowany Serwis Skoda Hadm Gramatowski.