Wtorek 16-10-2018, imieniny Jadwigi, Małgorzaty
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Bezpieczeństwo przede wszystkim Bezpieczeństwo przede wszystkim

Ciepło - zimno?

Lokatorzy budynków wybudowanych niegdyś przez Zamech twierdzą, że bezprawnie naliczono im dodatkowe opłaty za miniony sezon grzewczy i grożą, że brakujących pieniędzy nie zapłacą. Chcą też ustąpienia ze stanowiska prezes spółki zarządzającej budynkami.

150 mieszkańców jest w sporze z właścicielem części mieszkań i zarządcą wszystkich pozamechowskich budynków - spółką Elzam Dom. Niedopłaty dotyczą okresu od lipca ubiegłego roku do końca czerwca obecnego roku. Mieszkańcy mają do zapłacenia od kilkunastu do około 300 złotych. Na ich prośbę mediacji w rozmowach z Elzam Dom podjęła się "Solidarność".
     - Według lokatorów pobranie tak wysokich kwot jest nieuzasadnione - wyjaśnia przewodniczący elbląskiej "S", Mirosław Kozłowski - dlatego w imieniu lokatorów domagamy się m.in., by Elzam Dom odstąpił od pobrania niedopłat, przedstawił harmonogram prac termomodernizacyjnych swoich budynków i opracował regulamin opłat czynszowych, którego - jak wynika z naszych ustaleń - Elzam Dom nie posiada.
     Lokatorzy uważają też, że prezes Elzam Dom powinna odejść. Niezadowoleni mieszkańcy grożą, że póki problemy nie zostaną rozwiązane, nie uiszczą dopłat za ciepło ani nie zaakceptują wprowadzonych ostatnio podwyżek za ogrzewanie.
     - Różnice wzięły się między wpłacanymi co miesiąc zaliczkami, a rzeczywistymi kosztami energii, jaka ostatecznie trafiła do budynków - wyjaśnia tymczasem prezes Elzam Dom, Krystyna Białowąs. - Zaliczki, jak zresztą w innych spółdzielniach mieszkaniowych czy zarządach nieruchomości, oblicza się na podstawie kosztów poprzedniego sezonu grzewczego. Ubiegłoroczna zima okazała się jednak dłuższa i mroźniejsza od zimy sprzed dwóch lat.
     Krystyna Białowąs dodaje, że podobna, jak w tym roku sytuacja, ma miejsce co roku, choć dotąd sumy niedopłat były dużo niższe.
     - By problem nie powtórzył się, w tym sezonie podnieśliśmy wysokość zaliczek - usłyszeliśmy. - Wiemy, że wiele rodzin jest w trudnej sytuacji i daliśmy lokatorom możliwość zapłaty należności w ratach.
     Prezes Elzam Dom przyznaje także, że termomodernizacja, której wykonanie znacznie obniża koszty ogrzewania, to drogi i skomplikowany problem w budynkach wspólnot mieszkaniowych stanowiących większość zasobów administrowanych przez spółkę.
     - O potrzebie dociepleń rozmawiamy w czasie każdego z dorocznych spotkań wspólnot, ale - jak dotąd - właściciele mieszkań uważają, że są pilniejsze potrzeby – mówi Krystyna Białowąs. - Inna sprawa, że z rozmów z bankami wynika, iż są one zupełnie nieprzygotowane do udzielania kredytów remontowych podmiotom takim, jak wspólnoty.
     Po trzech spotkaniach z zarządem spółki lokatorzy twierdzą, że nie otrzymali odpowiedzi na swoje pytania. Do porozumienia nie doszło także w czasie czwartego spotkania, które odbyło się w piątek.
     - Po konsultacjach z ekspertem uważamy, że ze strony Elzam Dom nie otrzymaliśmy rzetelnych wyjaśnień - twierdzi Mirosław Kozłowski.
     Właściciele Elzam Dom nie chcą się wypowiadać na temat odwołania ze stanowiska Krystyny Białowąs.
     - Uważamy, że w całej sprawie potrzebne są rozmowy i liczymy, że problemy uda się rozwiązać – usłyszeliśmy. Kolejne spotkanie między zwaśnionymi stronami ma się odbyć w najbliższy piątek.

AJ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • To jest tylko część prawdy - Pani prezes nie powiedziała że od kilku lat w niektórych blokach zamontowane są uszkodzone ( wadliwe ) liczniki pomiarowe ciepłego ogrzewania , a mieszkancom każe sie za te wskazania płacić , a EPEC który jest włascicielem liczniow udaje ze nic się nie stało - ludzie żadajcie od EPECU za posrednictwem swoich administratorów świadectw legalizacji liczniow pomiarowych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  lokator(2003-12-01)
 • Epec winien - ma obowiazek - wyposażyć węzły cieplne odbiorcy w licznik ptrzepływu ciepła oraz urządzenie tzw. regulator przepływu, który da gwarancje odbioru zamówionej mocy cieplnej dla obiektu , a tego w naszych blokach ( węzłach ) nie ma i dlatego płacimy takie wygórowane ceny za ogrzewanie ( tak jest napisane w aktualnosciach na stronie epecu , - www.epec.pl/aktualnosci.html
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  dae(2003-12-01)
 • Pani Białowąs powinna odejść za nieodpowiedzialne zarządzanie zasobami mieszkaniowymi !!!!!!!!!!!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  zamechowiec(2003-12-01)
 • "dae" nie ma czegoś takiego na węzłach cieplnych jak licznik przepływu tylko licznik energii cieplnej natomiast regulator przepływu ma niedopuścić do wzrostu przepływu czynnika grzewczego przez węzeł co właśnie może spowodować niedogrzanie mieszkań.Ogranicznik ten jest tak ustawiony że moc węzła nie przekroczy pewnej wartości mocy zamówionej którą oczywiście zamawia właściciel budynku.Pozwólcie dalej sobie na zmniejszanie mocy zamówionej przez Waszego zarządcę i nie dziwcie się że będzie jeszcze zimniej.Co więcej to wcale nie leży w interesie EPEC-u oni chcą sprzedać jak najwięcej - wtedy mają większy zarobek.Jeszcze słowo do "lokatora".Czy wiesz jak działa licznik enerii cieplnej ?To taki zwykły licznik wody z dwoma czujkami cieplnymi.Jedyne uszkodzenie jakie jest w nim możliwe to zablokowanie wirnika.Spowoduje to tylko zatrzymanie pomiaru energii cieplnej.Czyli w tym momencie EPEC daje energię za darmo.Czy masz liczniki wody w domu ?Czy wyobrażasz sobie że pobrałeś 10m3 wody a liczydło wskazuje 20m3 ?Sam widzisz że to niemożliwe.Dodatkowo dodam że wszystkie węzły w Elblągu są opomiarowane i to licznikami posiadającymi homologację.Pozdrawiam wszystkich zainteresowanych tematem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  mieszkaniec(2003-12-01)
 • Mieszkaniec, dobrze mówisz, tyle że problem na Spperów polega na złej eksploatacji, a właściwie jej braku, sieci niskoparametrowej i węzła grupowego, za co odpowiada Elzam-Dom. Te niesprawne ciepłomierze, o których pisze lokator, są na rozdzielniach i równierz Elzam- Dom za nie pdpowiada. One służą do rozliczeń ciepła nz poszcególne budynki zasilane ze stacji, ich zła praca może powodować że jedni dopłacają do drugich. Rownie istotny dla wysokości rachunków jest stan instalacji wewnętrznej. W Elzamie jest fatalny bo tam sięniewiele robi w tym zakresie, a to co się robi jest słabe, delikatnie mówiąc. Zasoby Elzamu to obok ZBK najgorzej gospodarujące ciepłem zasoby w mieście. Czołówka to spółdzielnie Nad Jarem i Sielanka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  zenek(2003-12-02)
 • Zgadzam się z Panem Zenkiem że w budynkach Elzam-Dom jest w wiekszości fatalna instalacja i stan urządzeń pomiarowych. I nawet jeśli coś jest w gestii EPEC to na pewno gdyby był fachowy i właściwy nadzór na tym ze strony Elzam-Dom nie doszło by do tak absurdalnej sytuacji która sprowadziła się wyłącznie do przysłania pism o duże dopłaty ( wynoszące nawet ponad 500 zl przy większym metrażu) a następnie podniesienie czynszu w którym zwiększono opłaty za ciepło za m2 powierzchni z np. 2,60 na 4,30. Zarząd Elzam-Dom nawet nie próbował zastanowić się i przeanalizować gdzie leży powód takiego stanu rzeczy tylko podszedł do problemu po najmniejszej linii oporu i obciążył lokatorów. A wydaje się że Ci lokatorzy placąc Zarządowi oczekują nie tylko właściwej administracji ale także gospodarskiego podejścia do zasobów mieszkalnych, czuwania nad stanem budynków i wszystkich urządzeń a także nad kieszeniami lokatorów. Bo tylko takie podejście do tematu może dać gwarancję na 100% sciągalność czynszów. Czyżby o tym Pani Prezes (która podobno poza wykształceniem w kierunku gospodarki nieruchomościami posiada także wyksztalcenie ekonomiczne) nie wiedziała? Czas na zmiane podejścia i traktowania lokatorow nie jak zło konieczne bo to dzięki nim macie pracę i płace.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  HP(2003-12-02)
 • W tym wszystkim najlepsze jest to, że wszyscy( Pani Białowąs, EPC) dobrze wiedzieli o wadliwości pomiarów ciepła. Nikt nic nie robił tylko brał od lokatorów pieniądze coraz większe.W moim aneksie naliczono 4,49 gr za m2. Parodia. Pani prezes czy Panią nie zastanowiło skąd taka astronomiczna suma?.My płacimy Pani za obsługę, której Pani nie wypełnia. Może powinna Pani nam zwrócić za nie wypełnione obowiązki .Proszę zająć się adminisrtowaniem tym faktycznym.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  mieszkaniec - zły!(2003-12-02)
 • Obawiam się, że nie wygracie z tym Zarządem i tymi nowymi właścicielami. Jeden z nich pan Górki pochodzi z NFI (Narodowe Fundusze Inwestycyjne).Jeśli do tej pory Elzam-Holding - 100% udziałowiec firmy Elzam-Dom nie widział nieprawidłowości w działalności firmy Elzam-Dom, to napewno nie jest to w interesie obecnego właściciela pana Górskiego. On za długi i złe zarządzanie w poprzednim okresie nie chce i nie będzie odpowiadał. A Wam szanowne wspólnoty i lokatorzy życzę powodzenia.Nie dajcie się.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  moniak(2003-12-02)
 • drogi MIESZKAŃCU - zajrzyj sobie na stronę internetową EPECU , ktoorą podałemm to sam przeczytasz na ten temat
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  dae(2003-12-02)
 • "dae" strona EPEC-u jest dosyć obszerna i nie wiem o jaki jej fragment chodzi.Nie pracuję w Elblągu ale jestem zawodowo związany z ciepłownictwem i znam system ciepłowniczy w Elblągu bo mam tam sporo znajomych.Proszę o pytania postaram się na nie wszystkie odpowiedzieć.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  mieszkaniec(2003-12-02)
 • TUW NORD oraz Ogólnopolskie Izby Gospodarki Nieruchomościami przyznały firmie Elzam-Dom w dniu 29.09.2003r. certyfikat jakości ISO. Jak można udawadniać niekompetencje firmie Elzam-Dom. A może olać normy ISO, bo najprawdopodobniej i je można kupić.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  moniak(2003-12-02)
 • Zbyt dużo zła wyrządził zarząd ELZAM-DOM swoim zarządzaniem i sami lokatorzy sobie w tej nierównej walce nie poradzą, potrzebna jest interwencja i pomoc władz miasta. Panie i panowie to myśmy Was wybrali z naszego wyboru siedzicie w wygodnych i drogich fotelach, pora na rewanż.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Franek(2003-12-03)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Autoryzowany Serwis Citroen Hadm Gramatowski
Citroen HADM Gramatowski już otwarty!
Serwis i oryginalne części Volkswagen
Wyprzedaż rocznika 2017 w salonie Skody HADM