Czwartek 15-11-2018, imieniny Alberta, Leopolda
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Wybory 2018

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Mistrz Parkowania Mistrz Parkowania

Cieszmy się wolnością

 
Elbląg, Cieszmy się wolnością Uczestnicy Marszu Niepodległości niosą flagę (fot. Michał Skroboszewski)
Rek

Przemarsz z ogromną flagą ulicami miasta, biało-czerwone kotyliony i papierowe chorągiewki, uroczyste przemówienia i składanie kwiatów – tak Elbląg obchodził 98. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Zobacz więcej zdjęć.

Bądźmy dumni z ojczyzny
     Marsz Niepodległości rozpoczął się na elbląskiej starówce ok. godz. 10. Uczestnicy przeszli m.in. ul. Rycerską, al. Armii Krajowej, ul. 12 Lutego i Teatralną, a dalej na plac Jagiellończyka.
     - Różne były pomysły i różne koncepcje odzyskania niepodległości, insurekcje, powstania, tworzenie legionów, praca u podstaw, dyplomacja na salonach Europy – mówił ze sceny Witold Wróblewski, prezydent miasta.
     Włodarz wspomniał również, że wiele zawdzięczamy ludziom, którzy wykorzystali sprzyjający moment i zawalczyli o polski interes.
     - Tymi osobami są przede wszystkim marszałek Józef Piłsudski oraz Roman Dmowski. Obaj są patronami niepodległej Polski, choć ich drogi do wolności były bardzo różne – mówił Witold Wróblewski.
     - "Jak krew bije w tętna, jak serce w piersi uderza, jak myśl w mózgu przepływa, tak w nas żyje ojczyzna" – Marek Pruszak, przewodniczący Rady Miejskiej cytował Stefana Żeromskiego. Pozdrowił również wszystkich przybyłych i dodał: - Życzę, abyśmy byli dumni z naszej ojczyzny, która odzyskuje godność, polskie rodziny odzyskują godność i również umacniamy naszą obronność. Nasze miasto będzie miało udział w tym, bo decyzją ministra obrony narodowej będzie stacjonowało tu dowództwo sił NATO. A więc jesteśmy dumni z naszej Polski, cieszmy się tą wolnością.
     Po oficjalnych przemówieniach swój program artystyczny zaprezentowali wychowankowie Młodzieżowego Domu Kultury.
     
     Święto ważne, ale ludzi mało
     - U mnie w domu wywiesza się flagę w czasie tego święta, a ja jako harcerka zawsze obchodziłam to święto – opowiadała Basia, która na plac Jagiellończyka przyszła razem z Łukaszem.
     - Dla mnie Święto Niepodległości jest bardzo ważne. Co roku, razem z rodziną, wywieszamy flagę, przeważnie uczestniczymy we mszy świętej. Odzyskanie niepodległości po 123 latach świętujemy jako coś ważnego dla nas, dla Polaków – wyjaśniał jej towarzysz.
     - My akurat pochodzimy z mniejszej miejscowości, z Gołdapi, i u nas jest więcej osób na tym święcie... A jest 14 tysięcy mieszkańców – dodała Basia. – Dlatego trochę mnie to dziwi, że jest tutaj tak mało osób, a większość to wojsko i uczniowie szkół. Wydaje mi się, że to święto przestało łączyć Polaków, teraz w Warszawie raczej ich dzieli. To trochę przykre.
     Pan Stanisław, który również przyszedł zobaczyć, jak będą wyglądały miejskie obchody mówił, że "to święto, które obchodzę zawsze".
     - No a jak inaczej? - pytał. - Młodzi nie pamiętają, jak to kiedyś było, że tego nie było wolno i tamtego. A ja pamiętam. Dlatego tu jestem. Podoba mi się, że tyle młodzieży przyszło i mają barwy narodowe. Szkoda, że mieszkańców mało, no ale jest zimno, więc może to przez pogodę? - dodał mężczyzna.
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • RobertKoliński Prezydent Wróblewski niestety opowiada publicznie głupoty - pół jeszcze biedy, że nie zna historii, ale wychwalanie faszysty, szowinisty i antysemity Dmowskiego, dzięki którego antysemickim wyskokom w podczas konferencji paryskich delegacja m. in. brytyjska zraziła się do polskich postulatów i wielu z nich zwyczajnie potem nie uwzględniła, jest już szczytem ignorancji i hipokryzji. "Gdybyśmy byli podobni do dzisiejszych Włoch, gdybyśmy mieli taką organizację jak faszyzm, gdybyśmy wreszcie mieli Mussoliniego, największego niewątpliwie człowieka w dzisiejszej Europie, niczego więcej nie byłoby nam potrzeba. " Źródło: „Gazeta Warszawska”, 1925 "Główna trudność tkwi w samym charakterze dzisiejszego ustroju ekonomicznego, wysuwającego na czoło życia żywioły niższe moralnie, szerzące rozprzężenie obyczajowe, i w wielkim na życie współczesne wpływie Żydów, którzy właściwym swej rasie bezwstydem zarażają dziś szybko społeczeństwa europejskie. " Źródło: Adam Leszczyński, Jak prawica cenzuruje Dmowskiego "Hitlerowcy rozumieją, że chcąc zorganizować Niemcy na podstawach narodowych, muszą zniszczyć pozycję Żydów i ich wpływ na społeczeństwo niemieckie. " Źródło: Hitleryzm jako ruch narodowy, szkic, 1932
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 17
  RobertKoliński(2016-11-11)
 • jest się z czego cieszyć, bo w końcu Polska jest wolna ponieważ po wyborach odsunięto od koryta zachłanną Partię Oszustów! Oby naszym się żyło lepiej!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  20 22
  (2016-11-11)
 • Myślę, że po audycie w EPEC-u winni NIEPRAWIDŁOWOŚCI trafią na długie lata do zakładu karnego! To właśnie jest WOLNOŚĆ i DEMOKRACJA!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  19 4
  (2016-11-11)
 • Miejmy nadzieję, że winnych korupcyjnej sprzedaży za bezcen elbląskiej Stoczni Rzecznej spółce WEKO również dosięgnie prawo i wymierzy im sprawiedliwość.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  11 1
  CentralneBiuroAntykorupcyjne(2016-11-11)
 • .. .. do kolegi z drugiego wpisu. .. .. A kogo przystawiono do tego koryta ? Pani Gosiewskiej nie wystarczy po 7 tyś zł na dzieci renty i 34 tyś zł diety europarlamentarzysty po mężu ( a już dostała 1,5 mln zł ). .. .. by godnie żyć. .. .. dalej wyciąga łapy po nie swoje. To tylko przykład. Więc kogo przystawiono, pytam jeszcze raz ? Co ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  23 3
  KGE(2016-11-11)
 • bez jednomandatowych okregow wyborczych JOW (male okregi wyborcze max 70-80tys. mieszkncow jak w Zjednoczonym Krolestwie) nie ma wolnosci, u nas jest okragly stol - zainstalowany przez sowieckiego okupanta, Polacy czy wy znacie, rozumiecie wlasna historie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 4
  trzezwy(2016-11-11)
 • Ta wolność jest zakłamana. To propaganda i ogłupianie ludzi. Te marsze to nic innego jak pochody pierwszomajowe Zobaczcie ile zakazów, nakazów i ograniczeń wprowadzili przez ostatnie 15 lat. UBecja dawała więcej swobody obywatelom jak dzisiejsza policja. Wtedy walczyli z przeciwnikami politycznymi, dzisiaj każdy obywatel jest potencjalnym przestępcom i na pewno dojną krową na którego trzeba polować i skroić finansowo dla statystyk i utrzymania budżetu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 4
  Drzewo(2016-11-11)
 • RobertKoliński Swoją drogą, to pochwała stacjonowania w mieście i kraju wojsk kolejnego okupanta, tym razem NATOwskiego, przez przewodniczącego RM podczas uroczystości związanych z Wolnością i Niepodległością Rzplitej, też nie najlepiej świadczy o poziomie umysłowym mówcy. Ciekawe czy kiedyś wypowiadał się on w podobny sposób o bratnich wojskach Układu Warszawskiego, równie sojuszniczych:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 7
  RobertKoliński(2016-11-11)
 • Elbląg nie ma co świętować. Jaka to wolność jeżeli biedne miasto i ludzi okrada władza i zabiera im ostatnie pieniądze. Gdzie nasze pieniądze wykorzystywane są na utrzymywanie ich zachcianek. Niech mi ktoś powie jaka to wolność jeżeli policja w Elblągu nie potrafi zachować się godnie wobec obywatela.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 1
  (2016-11-11)
 • @RobertKoliński - A może, dla porządku należy przytoczyć, co mówiła Róża Luksemburg (idol PZPR) o niepodległości Polski. Postawa W. Brytanii, nie ma nic wspólnego z Dmowskim - polityka brytyjska od zawsze uważała, że żadne państwo na kontynencie nie może być za silne i że nie można za bardzo osłabiać Niemiec, ale trzeba zachować równowagę Francja Niemcy Rosja.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 2
  (2016-11-11)
 • A co to za GWIAZDA na 32 zdjęciu, ,, no cóż warto się pokazać ???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 0
  Kołobrzeg...(2016-11-11)
 • @Kołobrzeg... - Nasza elbląska Maria, wspaniała jak zawsze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 1
  (2016-11-11)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Żarówki LED
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Kalendarz Książkowy A5 Firmowy
Pieczątki Firmowe