Czwartek 24-01-2019, imieniny Franciszka, Felicji
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Cieszmy się wolnością

 
Elbląg, Cieszmy się wolnością Uczestnicy Marszu Niepodległości niosą flagę (fot. Michał Skroboszewski)
Rek

Przemarsz z ogromną flagą ulicami miasta, biało-czerwone kotyliony i papierowe chorągiewki, uroczyste przemówienia i składanie kwiatów – tak Elbląg obchodził 98. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Zobacz więcej zdjęć.

Bądźmy dumni z ojczyzny
     Marsz Niepodległości rozpoczął się na elbląskiej starówce ok. godz. 10. Uczestnicy przeszli m.in. ul. Rycerską, al. Armii Krajowej, ul. 12 Lutego i Teatralną, a dalej na plac Jagiellończyka.
     - Różne były pomysły i różne koncepcje odzyskania niepodległości, insurekcje, powstania, tworzenie legionów, praca u podstaw, dyplomacja na salonach Europy – mówił ze sceny Witold Wróblewski, prezydent miasta.
     Włodarz wspomniał również, że wiele zawdzięczamy ludziom, którzy wykorzystali sprzyjający moment i zawalczyli o polski interes.
     - Tymi osobami są przede wszystkim marszałek Józef Piłsudski oraz Roman Dmowski. Obaj są patronami niepodległej Polski, choć ich drogi do wolności były bardzo różne – mówił Witold Wróblewski.
     - "Jak krew bije w tętna, jak serce w piersi uderza, jak myśl w mózgu przepływa, tak w nas żyje ojczyzna" – Marek Pruszak, przewodniczący Rady Miejskiej cytował Stefana Żeromskiego. Pozdrowił również wszystkich przybyłych i dodał: - Życzę, abyśmy byli dumni z naszej ojczyzny, która odzyskuje godność, polskie rodziny odzyskują godność i również umacniamy naszą obronność. Nasze miasto będzie miało udział w tym, bo decyzją ministra obrony narodowej będzie stacjonowało tu dowództwo sił NATO. A więc jesteśmy dumni z naszej Polski, cieszmy się tą wolnością.
     Po oficjalnych przemówieniach swój program artystyczny zaprezentowali wychowankowie Młodzieżowego Domu Kultury.
     
     Święto ważne, ale ludzi mało
     - U mnie w domu wywiesza się flagę w czasie tego święta, a ja jako harcerka zawsze obchodziłam to święto – opowiadała Basia, która na plac Jagiellończyka przyszła razem z Łukaszem.
     - Dla mnie Święto Niepodległości jest bardzo ważne. Co roku, razem z rodziną, wywieszamy flagę, przeważnie uczestniczymy we mszy świętej. Odzyskanie niepodległości po 123 latach świętujemy jako coś ważnego dla nas, dla Polaków – wyjaśniał jej towarzysz.
     - My akurat pochodzimy z mniejszej miejscowości, z Gołdapi, i u nas jest więcej osób na tym święcie... A jest 14 tysięcy mieszkańców – dodała Basia. – Dlatego trochę mnie to dziwi, że jest tutaj tak mało osób, a większość to wojsko i uczniowie szkół. Wydaje mi się, że to święto przestało łączyć Polaków, teraz w Warszawie raczej ich dzieli. To trochę przykre.
     Pan Stanisław, który również przyszedł zobaczyć, jak będą wyglądały miejskie obchody mówił, że "to święto, które obchodzę zawsze".
     - No a jak inaczej? - pytał. - Młodzi nie pamiętają, jak to kiedyś było, że tego nie było wolno i tamtego. A ja pamiętam. Dlatego tu jestem. Podoba mi się, że tyle młodzieży przyszło i mają barwy narodowe. Szkoda, że mieszkańców mało, no ale jest zimno, więc może to przez pogodę? - dodał mężczyzna.
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • RobertKoliński Prezydent Wróblewski niestety opowiada publicznie głupoty - pół jeszcze biedy, że nie zna historii, ale wychwalanie faszysty, szowinisty i antysemity Dmowskiego, dzięki którego antysemickim wyskokom w podczas konferencji paryskich delegacja m. in. brytyjska zraziła się do polskich postulatów i wielu z nich zwyczajnie potem nie uwzględniła, jest już szczytem ignorancji i hipokryzji. "Gdybyśmy byli podobni do dzisiejszych Włoch, gdybyśmy mieli taką organizację jak faszyzm, gdybyśmy wreszcie mieli Mussoliniego, największego niewątpliwie człowieka w dzisiejszej Europie, niczego więcej nie byłoby nam potrzeba. " Źródło: „Gazeta Warszawska”, 1925 "Główna trudność tkwi w samym charakterze dzisiejszego ustroju ekonomicznego, wysuwającego na czoło życia żywioły niższe moralnie, szerzące rozprzężenie obyczajowe, i w wielkim na życie współczesne wpływie Żydów, którzy właściwym swej rasie bezwstydem zarażają dziś szybko społeczeństwa europejskie. " Źródło: Adam Leszczyński, Jak prawica cenzuruje Dmowskiego "Hitlerowcy rozumieją, że chcąc zorganizować Niemcy na podstawach narodowych, muszą zniszczyć pozycję Żydów i ich wpływ na społeczeństwo niemieckie. " Źródło: Hitleryzm jako ruch narodowy, szkic, 1932
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 17
  RobertKoliński(2016-11-11)
 • jest się z czego cieszyć, bo w końcu Polska jest wolna ponieważ po wyborach odsunięto od koryta zachłanną Partię Oszustów! Oby naszym się żyło lepiej!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  20 22
  (2016-11-11)
 • Myślę, że po audycie w EPEC-u winni NIEPRAWIDŁOWOŚCI trafią na długie lata do zakładu karnego! To właśnie jest WOLNOŚĆ i DEMOKRACJA!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  19 4
  (2016-11-11)
 • Miejmy nadzieję, że winnych korupcyjnej sprzedaży za bezcen elbląskiej Stoczni Rzecznej spółce WEKO również dosięgnie prawo i wymierzy im sprawiedliwość.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  11 1
  CentralneBiuroAntykorupcyjne(2016-11-11)
 • .. .. do kolegi z drugiego wpisu. .. .. A kogo przystawiono do tego koryta ? Pani Gosiewskiej nie wystarczy po 7 tyś zł na dzieci renty i 34 tyś zł diety europarlamentarzysty po mężu ( a już dostała 1,5 mln zł ). .. .. by godnie żyć. .. .. dalej wyciąga łapy po nie swoje. To tylko przykład. Więc kogo przystawiono, pytam jeszcze raz ? Co ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  23 3
  KGE(2016-11-11)
 • bez jednomandatowych okregow wyborczych JOW (male okregi wyborcze max 70-80tys. mieszkncow jak w Zjednoczonym Krolestwie) nie ma wolnosci, u nas jest okragly stol - zainstalowany przez sowieckiego okupanta, Polacy czy wy znacie, rozumiecie wlasna historie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 4
  trzezwy(2016-11-11)
 • Ta wolność jest zakłamana. To propaganda i ogłupianie ludzi. Te marsze to nic innego jak pochody pierwszomajowe Zobaczcie ile zakazów, nakazów i ograniczeń wprowadzili przez ostatnie 15 lat. UBecja dawała więcej swobody obywatelom jak dzisiejsza policja. Wtedy walczyli z przeciwnikami politycznymi, dzisiaj każdy obywatel jest potencjalnym przestępcom i na pewno dojną krową na którego trzeba polować i skroić finansowo dla statystyk i utrzymania budżetu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 4
  Drzewo(2016-11-11)
 • RobertKoliński Swoją drogą, to pochwała stacjonowania w mieście i kraju wojsk kolejnego okupanta, tym razem NATOwskiego, przez przewodniczącego RM podczas uroczystości związanych z Wolnością i Niepodległością Rzplitej, też nie najlepiej świadczy o poziomie umysłowym mówcy. Ciekawe czy kiedyś wypowiadał się on w podobny sposób o bratnich wojskach Układu Warszawskiego, równie sojuszniczych:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 7
  RobertKoliński(2016-11-11)
 • Elbląg nie ma co świętować. Jaka to wolność jeżeli biedne miasto i ludzi okrada władza i zabiera im ostatnie pieniądze. Gdzie nasze pieniądze wykorzystywane są na utrzymywanie ich zachcianek. Niech mi ktoś powie jaka to wolność jeżeli policja w Elblągu nie potrafi zachować się godnie wobec obywatela.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 1
  (2016-11-11)
 • @RobertKoliński - A może, dla porządku należy przytoczyć, co mówiła Róża Luksemburg (idol PZPR) o niepodległości Polski. Postawa W. Brytanii, nie ma nic wspólnego z Dmowskim - polityka brytyjska od zawsze uważała, że żadne państwo na kontynencie nie może być za silne i że nie można za bardzo osłabiać Niemiec, ale trzeba zachować równowagę Francja Niemcy Rosja.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 2
  (2016-11-11)
 • A co to za GWIAZDA na 32 zdjęciu, ,, no cóż warto się pokazać ???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 0
  Kołobrzeg...(2016-11-11)
 • @Kołobrzeg... - Nasza elbląska Maria, wspaniała jak zawsze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 1
  (2016-11-11)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Domena funkcyjna .com.pl
Hosting WWW START
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata (bez czytnika)
Czytnik kart kryptograficznych