Czwartek 21-02-2019, imieniny Piotra, Eleonory
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Cisza przed wyborami

 
Elbląg, Cisza przed wyborami
(il. AK)
Rek

Dziś (28 listopada) o północy rozpoczyna się cisza wyborcza. W związku z tym wszelkie formy agitacji będą zabronione. Złamanie zakazu skutkować może grzywną - za publikację sondaży w wysokości nawet do miliona złotych.

Cisza wyborcza to okres, w którym pod groźbą kary zabroniony jest jakikolwiek sposób agitacji. Obywatele w spokoju mają zastanowić się, jakiego wyboru dokonają. Tym razem chodzi o wybór prezydenta. W dogrywce, bo to druga tura wyborów. Cisza wyborcza rozpocznie się dziś (28 listopada) o północy i potrwa do niedzieli (30 listopada) do godz. 21.
     - W tym czasie zabronione jest nawoływanie do głosowania, sugerowanie wyboru, rozwieszanie plakatów, kolportaż ulotek, nie można także organizować spotkań związanych z wyborami - wylicza Jakub Sawicki z zespołu prasowego KMP w Elblągu. - Zabroniona jest także agitacja w Internecie. Co oczywiste, zakaz nie obejmuje reklam, plakatów czy też agitacji, które zostały opublikowane przed czasem ciszy wyborczej. Nie ma zatem konieczności ściągania plakatów ze słupów ogłoszeniowych.
     Złamanie ciszy wyborczej może skutkować karą grzywny w wysokości do 5 tys. zł. Na większą karę może narazić się ten, kto poda do publicznej wiadomości - w czasie trwania ciszy wyborczej - sondaże dotyczące przewidywanych zachowań wyborczych czy wyników wyborów. Za złamanie tej zasady grozi kara od 500 tys. zł nawet do miliona złotych.
     Tym razem zasady głosowania są bardzo proste. O urząd prezydenta Elbląga ubiegają się tylko dwaj kandydaci. Głosujemy stawiając znak X w kratce przy nazwisku wybranego kandydata. Może to być również "+", ustawodawca zapisał bowiem, że mają to być dwie przecinające się lnie. Najważniejsze, by znak zmieścił się w kratce, bo w przeciwnym wypadku głos będzie nieważny.
     
     I na koniec - z "Poradnika wyborcy", przygotowanego przez Fundację Batorego.
     Lokale wyborcze będą otwarte w godzinach 7 - 21
     
     W lokalu wyborczym warto sprawdzić:
     - czy na karcie są kandydaci startujący w danym okręgu
(zdarzały się pomyłki)
     - czy na karcie jest czerwona okrągła pieczęć z nr komisji wyborczej.
     - czy urna jest zaplombowana lub oklejona taśmą z pieczątkami komisji wyborczej.
     - czy nie ma agitacji - czy członkowie komisji nie namawiają na kogo głosować, czy nie zostały wyłożone materiały agitacyjne.
     - czy zapewniona jest tajność głosowania - kotary, zasłonki.
     - czy na stolikach, w kabinach nie leżą ołówki zamiast długopisów.
     - czy w miejscach do głosowania (za zasłonkami) są informacje o tym jak oddać ważny głos.
     
     UWAGA:
     Jeżeli którykolwiek z dwóch kandydatów zrezygnuje z kandydowania, utraci prawo wyborcze albo umrze, w drugiej turze bierze udział jeden kandydat. Listy kandydatów nie uzupełnia się w takim przypadku kolejną osobą.
     
     W przypadku, gdy pozostał tylko jeden kandydat wybory odbędą się, a mieszkańcy będą mogli wyrazić swoje poparcie lub jego brak dla kandydata. Na karcie wyborczej znajdziemy jedno nazwisko oraz dwie kratki oznaczone słowami „TAK" i „NIE". Zaznaczając „TAK", wyrażamy poparcie dla danego kandydata, zaznaczając „NIE" opowiadamy się przeciwko jego wyborowi. Jedyny kandydat zdobędzie mandat wójta, burmistrza czy prezydenta, jeżeli większość ważnie oddanych głosów padnie za jego kandydaturą. Jeżeli nie uzyska wystarczającego poparcia, wybór wójta należy do rady gminy.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Szafka RTV pod telewizor Leo 152 cm wysoki połysk
AMK Meble łazienkowe 3
Szkło ozdobne 4
AMK Szafa z drzwiami suwanymi 3