Środa 24-04-2019, imieniny Grzegorza, Horacego
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Co dzieje się z twoimi śmieciami?

 
Elbląg, Co dzieje się z twoimi śmieciami?
(fot. Michał Skroboszewski)

Zastanawialiście się czasami, co dzieje się z odpadami, które wyrzucacie do śmietników? Wczoraj każdy mógł się o tym przekonać na własne oczy, odwiedzając Zakład Utylizacji Odpadów przy ul. Mazurskiej. Zobacz zdjęcia.

Na inwestycje w rozbudowę Zakłądu Utylizacji Odpadów wydano ponad sto milionów złotych, prawie połowę tej kwoty pozyskano z funduszy unijnych. - Projekt został podzielony na dziewięć kontraktów – wyjaśniał odwiedzającym ZUO Marian Wojtkowski, dyrektor spółki. – Pierwszym zadaniem była rekultywacja starego składowiska w Gronowie Górnym. Poza tym wybudowano sortownię, kompostownię, sortownię szkła, kwaterę balastu czy frakcję paliwową.
     Do ZUO rocznie z terenu 16 gmin trafia rocznie około 49 tysięcy ton zmieszanych odpadów komunalnych. Z roku na rok zwiększa się ilość odpadów selektywnych, w tym roku było ich około 4 tys. ton. Co się dzieje ze śmieciami, które trafiają do ZUO?
     - Odpady trafiają na sortownię, gdzie podlegają mechanicznemu sortowaniu na dwie frakcje – mówiła Grażyna Gaza, prokurent spółki. - Mniejsze w całości od razu trafiają na kompostownik. Większe natomiast trafiają na sortery i są rozdzielane na różne taśmociągi. Te śmieci po segregacji dzieli się na kilkanaście różnych surowców. Zrzucane są one do boksów i z boksów zgarniane na prasę, gdzie powstają kolejne kostki surowców. Całe kostki przekazywane są do recyklingu.
     Specjaliści z ZUO przypominają, że bardzo ważne jest to, abyśmy już w domach segregowali śmieci.
– Proces sortowania jest bardzo trudnym procesem, szczególnie jeśli w zmieszanych odpadach jest na przykład potłuczone szkło – tłumaczył Marian Wojtkowski. - Z czystego, niezmieszanego materiału o wiele łatwiej wytworzyć ponownie nową rzecz.
     A to właśnie jest ideał recyklingu, który z roku na rok w naszym życiu będzie odgrywał coraz większą rolę. Czy tego chcemy, czy nie.
Karolina Król
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary przeciwsłoneczne Roberto Cavalli
OKOWOKO s.c.
Okulary korekcyjne JUST CAVALLI
okulary korekcyjne Agatha Ruiz de la Prada