Czwartek 21-03-2019, imieniny Benedykta, Filemona
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Co lata w elbląskim powietrzu?

 
Elbląg, Co lata w elbląskim powietrzu?
Najbardziej do wzrostu zanieczyszczeń przyczynia się palenie w piecach niedozwolonymi materiałami (fot. Anna Dembińska)

Są niezauważalne dla ludzkiego oka i zabójcze. Zawierają metale ciężkie, dioksyny, furany i benzo(a)piren. To cząsteczki PM 10, których nadmierną obecność w powietrzu stwierdzono w jednej z dzielnic Elbląga. Radni sejmiku województwa, zgodnie z przepisami, uchwalili na ostatniej sesji zalecenia dla władz naszego miasta. Mają się przyczynić do poprawy jakości powietrza w Elblągu.

Spokojnie, nikogo nie chcemy straszyć. Przekroczenie norm dotyczących obecności w powietrzu cząstek PM10 stwierdzono w Elblągu w 2012 roku. Z raportu specjalistów od ochrony środowiska wynika, że najbardziej zagrożoną pod tym względem dzielnicą miasta są okolice ulic Staffa, Fromborskiej i Witkiewicza. Dlaczego więc radni wojewódzcy dopiero teraz uchwalili plan działań, które mają przyczynić się do zmniejszenia stężenia tych cząstek w elbląskim powietrzu? Bo tak każą im przepisy.
     Cząsteczki PM 10 zawierają metale ciężkie, dioksyny, furany oraz benzo(a)piren. Poziom dopuszczalny stężenia średniodobowego wynosi 50 µg/m3 i może być przekraczany nie więcej niż 35 dni w ciągu roku. W listopadzie 2012 roku w niektórych dniach średniodobowe stężenie przekraczało 60 µg/m3. Dla porównania w ostatnią niedzielę średnia wynosiła 39, choć maksimum o godz. 2 w nocy aż 80. Codzienne wskaźniki można sprawdzać na stronie WIOŚ.
     Cząsteczki PM 10 utrudniają oddychanie, powodują podrażnienie naskórka i śluzówki, zapalenie górnych dróg oddechowych oraz wywołują choroby alergiczne, astmę, nowotwory płuc, gardła i krtani. Grupą szczególnie narażoną na negatywne oddziaływanie pyłów są osoby starsze, dzieci i osoby cierpiące na choroby dróg oddechowych i układu krwionośnego. Do wzrostu obecności cząsteczek w powietrzu przyczynia się palenie w piecach, szczególnie węglem złej jakości lub materiałami, których nie powinno się spalać w domach.
     - W 2014 roku, a mamy dane do końca listopada, nie wystąpiło zjawisko przekroczenia norm zanieczyszczeń PM 10 – uspokaja Tomasz Zalewski, naczelnik wydziału monitoringu Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Olsztynie.
     Mimo to radni wojewódzcy w przyjętej uchwale przygotowali zalecenia dla władz miasta. Wśród nich m.in. prowadzenie akcji edukacyjnej na temat zagrożeń oraz... wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej dla wszystkich kierowców, którzy w dniach, kiedy poziom szkodliwych pyłów w powietrzu przekroczy stan alarmowy, zostawią swoje auta pod domem. W uchwale jest też apel do mieszkańców, by palili w piecach lepszej jakości węglem.
     Mieszkańców nikt na razie nie może zmusić do zmiany sposobu ogrzewania domów czy mieszkań. Warto jednak pamiętać o tym, że Straż Miejska ma prawo sprawdzić, czym dany lokator pali w swoim piecu. Grzywna za palenie niedozwolonych odpadów może wynieść nawet 5 tysięcy złotych. Możliwe jest również zastosowanie kary aresztu, który trwa od 5 do 30 dni. Kary są przewidziane w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Strasznie gów. .. .. y art. Przekroczono ale o ile ? Ile jest norma ? Rozumie że większość czytających to de. .. .. le ale dla niektórych że jest tylko przekroczenie to go. .. .o warta informacja.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 5
  dewrt(2015-02-17)
 • Na ulicy Ogólnej w domkach tuż pod oknami budynków wielorodzinnych to dopiero horror. .. . A jak na Ogólnej nr. 40 rozpalą w piecu to smród jakby tesciową palili. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 3
  (2015-02-17)
 • niech wprowadzą jeszcze normę na oddychanie - nie więcej niż 60 razy na minutę, a jak przekroczysz to straż miejska sprawdzi i nałoży mandat.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 5
  (2015-02-17)
 • redaktor Uzupełniliśmy informacje, o których Pan pisze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 0
  redaktor(2015-02-17)
 • Największa szkodę mieszkańcom to wyrzadzaja te stare rupiecie naulicach śmierdzące nie dopalonym gazem/LPG/, etyliną i olejem napedowym z niesprawnych układów zasilania i wydechowych. A w tym miescie jest ich przynajmniej 30%
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 3
  (2015-02-17)
 • Bardzo głupi artykuł, ,niech palą lepszym węglem, ,słuchaj pismaku to może ty będziesz go wydobywał i sprzedawał tyle lat pala ludzie i palili jeszcze więcej a teraz wam śmierdzi pierdzistołki jak zakłady trują to tego nie widzicie jak na każdy złomowcu szczególnie u Korkucia wypalają kable aż ciemno tego nikt nie widzi a komin wam przeszkadza wielcy ekolodzy pracowałem na dużej kotłowni do kazdego rozpalenia pieca zużywano 400kg różnego rodzaju gumy i jest ok? dajcie ludziom warunki do życia to sobie założą gazowe a benzopiren to wam sie wydziela ale ze spodni i tam straż miejska nich sprawdza czemu tak kopcą to po tym dobrym żarciu mnie staż to morze cmoknąć muszą mieć ciecie nakaz rewizji opni niech sprawdzają gdzie psy srają to większe zagrożenie niż dymek z pieca.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15 6
  (2015-02-17)
 • A widzieliście ogień bez dymu ? jak się pali to i dym musi być a nie wy robicie zadymę
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 4
  (2015-02-17)
 • Benzo piren to wam się ulatnia ze spodni szanowni ekolodzy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 4
  (2015-02-17)
 • Artykuł sponsorowany przez EPEC> Sugerujący by podłączyć się do sieci miejskiej c. o. Nie prawdaż, autorze?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 3
  czytajMiędzyWierszami(2015-02-17)
 • To jest demokratyczny kraj i do mieszkania bez zgody właściciela nikt nie wejdzie. A do państwa należy pomoc wszystkim w likwidacji pieców.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 4
  (2015-02-17)
 • Polecam wybrać się na ul. Żyrardowską lub na ul. Konopnicką pięknie tam śmierdzą niskie emisje. Powinni tym brudasą nakazać włączenie się do miejskiej sieci ciepłowniczej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 1
  (2015-02-17)
 • Co lata w elbląskim powietrzu? = bieda !!! i to aż świszcze :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 3
  sięuśmiałem(2015-02-17)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Zdjęcia i plakaty w wielkim formacie
Fototapety z pejzażami
Fototapety fashion z modą
Naklejki na meble