Poniedziałek 22-04-2019, imieniny Łukasza, Leona
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Co się dzieje z wyborczymi protestami?

 
Elbląg, Co się dzieje z wyborczymi protestami?
(fot. AD, archiwum portEl.pl)

Żaden z dwudziestu już rozpatrzonych przez Sąd Okręgowy w Elblągu protestów wyborczych nie został uwzględniony. Do rozpatrzenia pozostało jeszcze pięć, w tym protest jednego z kandydatów na prezydenta Elbląga. Sąd oddalił za to protest jednego z wyborców, który zasiadał w Miejskiej Komisji Wyborczej.

Do Sądu Okręgowego w Elblągu wpłynęło 25 wyborczych protestów, tylko niektóre dotyczyły Elbląga. Autorem jednego z nich był członek Miejskiej Komisji Wyborczej w Elblągu. Wskazywał na nieprawidłowości, do których jego zdaniem doszło podczas głosowania, wymieniając wśród nich m.in. błąd dotyczący liczby oddanych głosów na jednego z kandydatów w protokole Miejskiej Komisji Wyborczej, nieprawidłowości w kolportowaniu kart do głosowania czy niezabezpieczone w prawidłowy sposób urny wyborcze. Zarzucał też komisji wyborczej, że karty do głosowania w formie broszury wprowadzały w błąd wyborców, którzy jego zdaniem oddawali nieświadomie głosy na kandydatów z pierwszej strony broszury. Domagał się na tej podstawie unieważnienia wyborów w Elblągu.
     - Do każdego z tych argumentów sąd odniósł się w uzasadnieniu postanowienia o oddaleniu protestu. Żadna z przywołanych przez skarżącego okoliczności nie miała wpływu na wyniki wyborów w Elblągu, a tylko w takiej sytuacji sąd zgodnie z art. 394 Kodeksu Wyborczego orzeka o nieważności wyborów – wyjaśnia Dorota Zientara, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu. I wylicza: - Pomyłka w protokole Miejskiej Komisji Wyborczej została naprawiona i nie miała wpływu na wynik wyborów, listy kandydatów w formie broszury zostały wydrukowane na podstawie uchwały Państwowej Komisji Wyborczej, podjętej zgodnie z prawem. Sąd potwierdził, że w czterech lokalach doszło do uszkodzenia plomb, ale nie ma dowodów na to, że doszło w tym wypadku do wyborczego przestępstwa. To na skarżącym ciąży obowiązek udowodnienia takiego faktu, we wniosku takie dowody nie zostały przedstawione. Skarżący twierdził również, że podczas wyborów wydano 11 kart niezgodnych ze wzorem. Powoływał się na materiał prasowy na ten temat, ale informacje w nim zawarte był zbyt ogólnikowe i nie do weryfikacji.
     Sąd nie rozpatrzył jeszcze pięciu innych protestów, między innymi złożonych przez kandydata na prezydenta z KWW Obywatelski Elbląg i pełnomocnika wyborczego tego komitetu. 
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

AMK Szkło ozdobne 2
AMK Kuchnia 10
Zabudowy w hostelu w Gdańsku
AMK Szkło ozdobne 1