Wtorek 19-02-2019, imieniny Konrada, Arnolda
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Teraz ja - Co w drugiej turze?

 
Elbląg, Teraz ja - Co w drugiej turze?
fot. WS (arch. portEl.pl)
Rek

Wyniki elbląskich wyborów prezydenckich okazały się bardzo interesujące. Oddano w nich ponad 2500 głosów ważnych więcej niż w wyborach do rady miasta. W porównaniu do ubiegłorocznych wyborów prezydenckich – jest to spadek o ponad 1700 głosów ważnych.

Zwycięzca pierwszej tury – Jerzy Wilk zdołał uzyskać o 1414 głosów ważnych więcej niż popierający go komitet wyborczy. W porównaniu z rokiem ubiegłym jest to wzrost o 1285 głosów.
     Witold Wróblewski – uzyskał „awans do drugiej tury” wynikiem 10461 głosów. Jako kandydat na prezydenta był popierany przez własny komitet oraz Platformę Obywatelską. Te dwa komitety uzyskały łączny wynik na poziomie 11400 głosów. Przy założeniu, że wyborcy KWW Witolda Wróblewskiego głosowali na „swojego” kandydata, ponad 900 wyborców PO wybrało innego kandydata niż sugerowali im liderzy ich partii. Należy jednak przypuszczać, że w drugiej turze ci wyborcy zagłosują na W. Wróblewskiego. Poparcie kandydata przez PO przełożyło się na ponad 4400 głosów więcej. Biorąc pod uwagę jednak połączone poparcie W.Wróblewskiego (6040) i E. Gelert (7540) w 2013r. oznacza spadek o ponad 2600 głosów. Może to oznaczać, że część ubiegłorocznych wyborców PO zagłosowała w tym roku zupełnie na inny komitet wyborczy i innego kandydata na prezydenta. W drugiej turze W.Wróblewski może jednak liczyć na ok. 1000 głosów z zeszłego roku.
     Wynik Edmunda Szweda jest niespodzianką. Osoba, która jeszcze w sierpniu była zupełnie anonimowa dla przytłaczającej większości elblążan zdołała przekonać do siebie 4145 wyborców. Zła strategia wyborcza spowodowała jednak, że na popierający kandydata KWW „Obywatelski Elbląg” oddano tylko 1650 głosów. Jest to prawie 2500 głosów różnicy. Można to zinterpretować w ten sposób, iż duża część wyborców Edmunda Szweda w wyborach do rady miasta oddała głos nieważny. Trudno przypuszczać jak ten elektorat zachowa się w drugiej turze. Kampania E. Szweda była krytyczna w stosunku do kandydatów partyjnych, do których zaliczano także W. Wróblewskiego. Prawdopodobnym scenariuszem jest absencja wyborcza części elektoratu E. Szweda; ta część która pójdzie na wybory poprze W. Wróblewskiego.
     Janusz Nowak uzyskał 3385 głosów – spadek o 442 głosy w porównaniu z ubiegłorocznymi wyborami. KW „SLD – Lewica Razem” uzyskał lepszy wynik wyborczy 3983 głosy. Można przypuszczać, że większość z prawie 600 głosów różnicy zagospodarował Edmund Szwed. Janusz Nowak zapowiedział, że prawdopodobnie nie poprze żadnego z kandydatów w drugiej turze. Jego elektorat najpewniej się podzieli i odda głosy na obydwu pretendentów.
     Pozostali kandydaci uzyskali łącznie 3177 głosów, a popierające je KWW – 2985 głosów. W drugiej turze to właśnie te głosy mogą przeważyć losy wyborów. Należy się spodziewać, że elektorat KNP poprze Jerzego Wilka. Cezary Balbuza i Robert Grabowski pozycjonowali się jako kandydaci umiarkowani i prawdopodobnie ich elektorat poprze W. Wróblewskiego.
     Witold Wróblewski ma duże szanse wygrać wybory prezydenckie w drugiej turze. Może mu jednak zaszkodzić zachowanie w ubiegłym roku, kiedy to zrezygnował z mandatu radnego, aby zająć stanowisko w zarządzie województwa. Jerzy Wilk już w pierwszej turze udowodnił, że potrafi rozszerzyć swój elektorat poza wyborców Prawa i Sprawiedliwości. Wszystko jest możliwe.
Sebek001
Liczba publikacji: 15
W tym miesiącu: 0
Ocena Głosów Komentarzy
5.0 1 10

..., a moim zdaniem
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Czas lewych przetargów, niszczenia miasta, wycieczek i balowania na koszt podatników już się skończył. Czas na Jerzego Wilka. Wróblewskiego i styl tych rządów - nierządów już przerabialiśmy ( brak pracy, drogie mieszkania i ucieczka młodych z miasta ). Czas wybrać przyszłość, czas na Wilka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 11
  (2014-11-20)
 • Czas na Wilka. .hahaha, czas stąd wy. .. .dalać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  11 8
  (2014-11-20)
 • to spadaj działaczu PeOwski - czas waszego okradania Elblążan już się skończył
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7 7
  (2014-11-20)
 • Jeden wart drugiego. .. .ani jeden, ani drugi nie dostanie mojego głosu czas spadać z tego miasta bo lepiej to już nie będzie. .. najlepiej do Trójmiasta he he he
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 5
  (2014-11-20)
 • KOPA na drogę :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 2
  (2014-11-20)
 • Wróblewski już był wiceprezydentem za Słoniny, teraz go popierają działacze PO, dawni koledzy partyjni Nowaczyka. Ja głosuję na Wilka.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 6
  Jojoko(2014-11-20)
 • Fajnie wam wszystkim jak w upały nie ma w Elblągu kąpieliska i basenu bo ekipa Słonina-Wróblewski nie modernizowała i nie remontowała basenu miejskiego a zniszczyli go do końca POwcy. W Jeleniej Dolinie też rozebrali pomost. NIGDY WIĘCEJ PO-SLD wystarczająco zrujnowali Elbląg, ale sami nie zapomnieli nabić sobie kasy !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 1
  (2014-11-21)
 • a za Słoniny było dużo lepiej niż za Wilka. Wtedy Elbląg się rozwijał a teraz??. Ja głosuję na Wróblewskiego. Przynajmniej Coś w tym Elblągu się zrobi a nie tylko likwidacja.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 2
  eeeeeeeeeee(2014-11-21)
 • Drodzy ELBLĄŻANIE -- PAMIĘTAJMY jak nas wyborców potraktował Pan Witold W. (w zeszłych wyborach-lipiec 2013r) wybraliśmy go na RADNEGO a ON powiedział nam "pocałujcie mnie. .. ." - nie będę radnym TAK DOTRZYMUJE OBIETNIC TEN PAN - nie dostanie mojego głosu w najbliższych wyborach. Wiedział dokładnie co mu się bardziej opłaca nie dobra NAS ELBLĄŻAN ale KASA
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 2
  (2014-11-21)
 • MariuszLewandowski-Fc A ci się opłaca nam ? Kasa z unii za posrednictwem PSL-u czy mielenie jęzorem na widok przekazywania ich innym Wróblewski ma w PSL mocną pozycję i może soro środków pozyskać - byla miał partnera na wkład własny. Wilka już wyciełi razem z Elblągiem z kontraktu wojewódzkiego i jak tak zostanie to nas zamienią w pole ryżowe. .. .1 Maja widać to było bardzo dobrze, ,, ,,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 0
  MariuszLewandowski-Fc(2014-11-25)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Samochody używane HADM Gramatowski
Serwis i Części VW - HADM Gramatowski
Serwis i oryginalne części Seat
Ubezpieczenia OC i AC