Czwartek 21-03-2019, imieniny Benedykta, Filemona
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Cześć ich pamięci!

 
Elbląg, Cześć ich pamięci!
Dziś pod Krzyżem Katyńskim złożone zostały wieńce i kwiaty. Zapłonęły znicze (fot. WS)

W 1940 r. NKWD zamordowało ponad 20 tysięcy polskich oficerów, policjantów, duchownych, lekarzy, artystów. Ich ciała pogrzebano w zbiorowych mogiłach w Katyniu pod Smoleńskiem, Miednoje i w pobliżu Charkowa. Przez lata nie wolno było zadawać pytań, mówić głośno o tej zbrodni. Dziś już można, a nawet trzeba. 13 kwietnia przypada Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Zobacz fotoreportaż.

Elbląskie uroczystości rozpoczęły się o godz. 11 uroczystą mszą świętą w kościele pw. Wszystkich Świętych, w której uczestniczył biskup Jan Styrna. Następnie przedstawiciele środowisk kombatanckich, Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich, delegacje wojska oraz innych służb mundurowych, przedstawiciele władz miejskich i powiatowych oraz środowisk kultury, duchowieństwa i parlamentarzystów przemaszerowali z towarzyszeniem orkiestry wojskowej pod Krzyż Katyński na cmentarzu Agrykola.
     Uczniowie Gimnazjum nr 2 im. Sybiraków przygotowali część artystyczną - poetycką, wspomnieniową. Mówili, bo dziś o zbrodni sprzed lat można mówić głośno - że "tej nocy zgładzono prawdę w lesie katyńskim". Powtarzali też "Wybaczamy" tym, którzy zbrodni dokonali, ją ukrywali, zakłamywali historię.
     - O takim wydarzeniu w historii naszego kraju nie wolno nam zapomnieć - mówił prezydent Elblaga Grzegorz Nowaczyk. - Wiosną 1940 r. w wyniku przemyślanej akcji ponad 20 tys. Polaków - oficerów wojska, policjantów, duchownych, artystów, lekarzy zginęło od strzału w tył głowy. Dziś żyjemy w wolnej Polsce, ale to dzięki nim - podkreślał prezydent i zwrócił się do młodzieży: - W mojej książce do historii nie było żadnej wzmianki o zbrodni katyńskiej - mówił Grzegorz Nowaczyk. - Dziś możecie o tym rozmawiać, przeczytać w książkach lub w Internecie. Cechą wspólną pokoleń jest jednak szacunek dla poległych i pamięć o tym, co się stało. Cześć ich pamięci!

 


     Na zakończenie uroczystości odbył się Katyński Apel Poległych, a pod Krzyżem delegacje złożyły wieńce i kwiaty. Zapłonęły też znicze pamięci.

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • To prawdziwi bohaterowie. Cześć ich pamięci!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  zohan(2012-04-13)
 • Tego nie można zapomnieć !!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-04-13)
 • rosjanie to zrobili wiosną 1940 roku.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  iiiiii(2012-04-13)
 • Wiosną bo czekali aż ziemnia rozmarżnie, polecam utwór Lecha Makowieckiego "Katyń" "Skreślam dziś do Ciebie kilka słów Chociaż wiem, nie dojdą pewnie znów Piszę stąd do Ciebie ten ostatni raz Żegnaj już Kochanie, na mnie czas Nocą wciąż te same miewam sny Piękną panną młodą jesteś w nich Synek pewnie urósł, za mnie przytul go Teraz jeszcze trudniej odejść stąd. .. Teraz jeszcze trudniej odejść stąd. .. W takiej jak ta chwili, chce się żyć Wszystko jest nieważne, byle być Lecz wyboru nie dał dobry Bóg Stoję dziś u kresu moich dróg Każą nam wysiadać, to już tu Ten brzozowy lasek to mój grób Jeszcze tylko westchnę jeden raz Jeszcze myśl ostatnia. .. Kocham Was. .. "
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  elblol(2012-04-13)
 • Smoleńsk. Ziemio przeklęta, ziemio Smoleńska ziemio walki, mordu, męczeństwa. Tyś solą w oku narodów obu Tyś miejscem kaźni tysiącami grobów. Tyś miejscem hańby Polskiego narodu poniżenia godności i miejscem głodu. Tutaj zdeptano Orła Białego i całe szeregi godności jego tu rozstrzelano kwiat oficerski i zbezczeszczono stan rycerski. Tu wszędzie błądzą duchy przeszłości tu wszędzie wystają z ziemi polskie kości I raz jeszcze odezwała się ta ziemia przeklęta i zabrała raz na zawsze Rząd i prezydenta. 10 kwietnia rankiem tuż o świcie upiór śmierci się upomniał o elity życie i tak zawsze jest z reguły gdy dojdzie do tego śmierć zabiera co najlepsze i nie bierze złego. Pozostała ludzka rozpacz na przeklętej ziemi ludzkie cienie i blask lampek gdy się tylko ściemni. I znów ziemia na obczyźnie polską krwią zroszona i pogięty Polski Orzeł wypadku ikona Henryk Siwakowski Elbląg 9.04.11 Niech im ta ziemia całunem będzie i sztandar Polski ich otuli niech Orzeł biały w złotej koronie skrzydłami swymi ich utuli. Henryk Siwakowski.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-04-13)
 • Ale zgrana trójca i wszędzie Witold Strzelec, przepraszam wszystkich, ale to już jest kpina!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  znający temat(2012-04-13)
 • Niech prezydent powie, kto strzelał w tył głowy polskim oficerom. Bo dzisiaj mówią, że 22 tys. ludzi zginęło, a za 20 lat powiedzą, że w wyniku samobójstwa. To samo na tablicy smoleńskiej, też nie pasowało, aby napisać, po co Oni tam polecieli. Ciężko wywnioskować z przemówienia prezydenta kto do kogo strzelał, i dlaczego. Czy to tak trudno powiedzieć prezydentowi jak było naprawdę. Myślącym pod rozwagę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-04-13)
 • A tak w ogóle, to wyśmienita godzina na obchody - 11.00.Żeby przyszło jak najmniej ludzi? A to były obchody dla pomordowanych, czy dla bolszewika? Może należało zrobić uroczystość w UM, po co aż fatygować na cmentarz. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-04-13)
 • Wahadło wychyliło się w drugą stronę i znowu jestem w opozycji do władzy, kiedyś wykłócalem się o nagłośnienie Incydentu Katyńskiego, dzisiaj jestem zmuszony udowadniać że Katyń był tylko niewielkim, mało znaczącym (kompromitującym Polskie przedwojenne elity) epizodem w historii Polski najechanej przez Hitlera, wyzwolonej przez Związek Radziecki, Polski ślepej politycznie, biednej, oszukującej swoich obywateli. Hero.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-04-13)
 • a zapomniane 200 000 Polaków przez ludzi, Boga, IPN zarżniętych jak zwierzęta przez UPA to nic dla was nie znaczy?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-04-13)
 • Mr. Bean płaszczyk a'la Inspector Jacques Clouseau
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2012-04-14)
 • Widze ze same nawiedzone osoby tu sie wypowiadaja, i jak zwykle kompania honorowa z batalionu ogrodnikow.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  jhsdj(2012-04-14)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Hosting WWW BIZNES
Domena .pl
Domena funkcyjna .com.pl
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata (bez czytnika)