UWAGA!

„Człowiek bez barier” 2007

 Elbląg, Waldemar Cichoń
Waldemar Cichoń (fot. www.integracja.org)

Już po raz piąty przyznano tytuł „Człowieka bez barier” - nagrodę w konkursie magazynu „Integracja”. Zwyciężczynią jubileuszowej edycji konkursu została prof. Ewa Nowicka-Rusek. Przyznano też cztery wyróżnienia, a jedno z nich otrzymał elbląski rzeźbiarz Waldemar Cichoń.

Waldemar Cichoń, niewidomy rzeźbiarz pracuje w drewnie, kamieniu, ceramice, brązie, tworzy plakietki, statuetki, rzeźby gabinetowe, wystawiennicze, projekty monumentalne, instalacje i rzeźby w śniegu. Jego prace znajdują się w prywatnych i muzealnych zbiorach, w Polsce i za granicą. Jest laureatem m.in. Grand Prix IV Biennale Sztuki Gdańskiej. Brał też udział w Międzynarodowych Konkursach Rzeźby w Śniegu i w Olimpijskim Festiwalu Sztuki w 1988 roku w Calgary w Kanadzie. Studiował w pracowni rzeźby prof. Duszeńki w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Obronił doktorat na macierzystej uczelni. Jest członkiem Rady Programowej Galeria EL. Poza rzeźbą jego pasją jest muzyka. Świetnie gotuje i lubi poznawać wina w miejscach ich powstawania.
     Zwyciężczyni tegorocznej edycji konkursu Ewa Nowicka-Rusek jest profesorem dr. hab. antropologii społecznej na Uniwersytecie Warszawskim (Wydział Socjologii i Antropologii) oraz kierownikiem Zakładu Antropologii Społecznej. Wykłada też w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej. Od 1994 r. jest członkinią Komitetu Nauk Etnologicznych. To, że nie widzi, w niczym nie przeszkadza jej prowadzić aktywne życie zawodowe i prywatne. Jak sama mówi, to, że jest niepełnosprawna, nie definiuje jej życia. Przede wszystkim jest człowiekiem, kobietą, matką, naukowcem, przyjacielem itd., a to, że jest niepełnosprawna to dopiero na 10. czy 24. miejscu. W laureatki statuetkę odebrał jej syn. Ona sama nie mogła przyjechać na uroczystość, jest w Himalajach na kolejnej wyprawie naukowej.
     W poprzedniej edycji konkursu tytuł „Człowiek bez barier” zdobył elblążanin Zbigniew Puchalski, niewidomy prawnik i działacz społeczny.
     Tytuł „Człowiek bez barier” jest przyznawany osobie pełnoletniej, która mimo niepełnosprawności: odnosi sukcesy w biznesie, jest uznanym artystą, wybitnym sportowcem, liderem społeczności lokalnej, cenionym specjalistą lub znakomitym organizatorem. Celem konkursu jest nagradzanie osób, których życie zawodowe i społeczne może stać się wzorem postępowania dla innych.
     Patronką honorową konkursu była żona Prezydenta RP Maria Kaczyńska.
     
     Na podstawie WWW.niepelnosprawni.pl
oprac. PD

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Gratulacje dla mistrza. Mam nadzieje, że zdanie "Dzięki niemu wciąż działa znana i ceniona Galeria EL", które jest na stronie www.niepelnosprawni.pl , a które red. PD litościwie ominął, nie pochodzi z ust mistrza cenionego także za swą skromność :-)
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    czytek(2007-11-12)
  • brawo dla pana cichonia !!! znakomite prace - widziałem
  • Redakcja „ Razem z Tobą” składa serdeczne gratulacje Panu Cichoniowi (i wszystkim nagrodzonym osobom), życząc jednocześnie nieugiętej pogody ducha i dużo siły na drodze do kolejnych sukcesów, a także małych, codziennych zwycięstw, bez których nie było wielkich triumfów.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Ela Cieślak(2007-11-12)
  • Gratulacje!!!Chociaż wyróżnienie to za mało. .. Znam kilku laureatów z lat poprzednich i. .. - moim zdaniem -nikt bardziej na tę nagrodę nie zasługuje. Pozdrawiamy.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Katarzyna Warachim(2007-11-13)
Reklama