Poniedziałek 17-12-2018, imieniny Łazarza, Floriana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Cztery metry pod ziemią

Elbląg, Cztery metry pod ziemią Grażyna Nawrolska

Rozmowa z Grazyną Nawrolską, kierowniczką pracowni archeologii miast w muzeum i szefową wykopalisk na elbląskiej Starówce.

Joanna Ułanowska-Horn: Zakończył się 21 sezon archeologiczny na elbląskiej Starówce. Czas na podsumowania: czy ten sezon był jakiś szczególny w porównaniu z poprzednimi?
     Grażyna Nawrolska: Każdy sezon ma w sobie coś szczególnego. W tym roku cechą znaczącą było odkrycie pozostałości konstrukcji drewnianych oraz zabudowy murowanej XIII i XIV-wiecznej. To udaje się stosunkowo rzadko. Wiadomo, że jest to najstarsza zabudowa, najbardziej narażona na zniszczenie. Udało nam się odkryć dobrze zachowane fragmenty domów ze ścianami, podłogami i progami. W jednym przypadku była nawet posadzka ceglana w budynku drewnianym. Zachował się też fragment ściany konstrukcji szkieletowej o wysokości 1 metra. Taka rzecz jeszcze się w Elblągu nie zdarzyła.
     
     J.U.: Sensacją archeologiczną było odkrycie dobrze zachowanego średniowiecznego domostwa...
     G.N.: Był tam kiedyś cały szereg budynków, budowanych często jedne na drugich. Część starszego była wykorzystywana do budowy nowszego.
     
     J.U.: Na jakiej głębokości znajduje się ta drewniana zabudowa?
     G.N.: Mierząc od dzisiejszego poziomu ulicy Wigilijnej, na głębokości czterech metrów.
     
     J.U.: Jak wiem, ciekawostką było także wydobycie hełmu...
     G.N.: To pierwszy tego typu okaz w Elblągu. Bardzo rzadko znajdowany w wykopaliskach. Właściwie do dzisiaj nie wiemy, z jakiego jest okresu i kto go nosił. Są dwie możliwości: albo to jest hełm z przełomu XIII i XIV wieku, albo z początku XVII wieku. Byłaby to rewelacja.
     
     J.U.: Prace archeologiczne były prowadzone w kwartale ulic: Stary Rynek i Wigilijnej. Czy na podstawie wydobytych przedmiotów można określić zamożność ówczesnych mieszkańców?
     G.N.: To akurat była najbiedniejsza część miasta. Część południowo-wschodnia należała do mieszkańców najuboższych. Właścicielami działek byli elblążanie, posiadający swoje parcele w różnych częściach miasta. Te natomiast dzierżawili ludności biedniejszej. Jest to bardzo czytelne na podstawie wydobytych okazów archeologicznych. Są skromniejsze i jest ich mniej.
     
     J.U.: Mamy drewniane domostwa, ciekawy hełm. Co jeszcze ciekawego znaleźliście państwo podczas tegorocznych wykopalisk?
     G.N.: Są bardzo ładne paski skórzane z metalowymi okuciami z wieku XV, ceramika, wyroby szklane np. fragment naczynia szklanego przedstawiający osobę w kostiumie z ówczesnej epoki. To doskonałe źródło do odtworzenia stylu bycia ówczesnych mieszkańców.
     
     J.U.: Na jakiej podstawie określa się wiek danego przedmiotu? Przecież zdarza się i tak, że znajdujecie unikaty.
     G.N.: Są to dosyć długie studia: szukamy w literaturze i kontaktujemy się z archeologami z różnych krajów. Sięgamy też do chronologii pewnych typów zabytków.
     
     J.U.: Kiedy przedmioty znalezione podczas tegorocznych badań będzie można oglądać w Elblągu?
     G.N.: W elbląskim muzeum prezentowana jest stała wystawa archeologiczna. Tam zimą dołożymy część przedmiotów znalezionych w tym sezonie.
     
     Wywiady Studia El prezentowane są w Telewizji Kablowej Vectra El w każdy wtorek i piątek zawsze po Wiadomościach Elbląskich o 17.15, 20.00 i 22.00.
przyg. Joanna Ułanowska-Horn (Radio Olsztyn)
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
  • Nie jestem przeciwnikiem wykopalisk na starówce, ale są one prowadzone w takim tempie jakby archeolodzy chcieli dożyć na nich emerytury! W tym tempie elbląska starówka, nawet gdyby znaleźli się inwestorzy będzie odbudowywana kolejne 20-30 lat!!!
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    Zgrywus(2001-11-04)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Wyprzedaż rocznika 2017 w salonie Skody HADM
Wypożyczalnia aut HADM Gramatowski
Serwis i oryginalne części Seat
Serwis i oryginalne części Audi