Środa 16-01-2019, imieniny Włodzimierza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Cztery nowe adresy Elbląga

 
Elbląg, Cztery nowe adresy Elbląga fot. Anna Dembińska, arch. portEl
Rek

Od dziś (27 października) weszły w życie nowe nazwy ulic. Zmienione zostały ulica Armii Ludowej na Generała Władysława Andersa, Rodziny Nalazków na Józefa Wybickiego, Kapitana Diaczenki na Starowiejską, Leona Kruczkowskiego na Zbigniewa Herberta. Zniesiono nazwę Skwer im. Janka Krasickiego.

Zmiana nazwy ulicy dokonana na podstawie ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, nie ma wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową – są one nadal ważne, co oznacza, że:
• nie trzeba wymieniać dowodów osobistych, prawa jazdy, dowodu rejestracyjnego pojazdów ani innych dokumentów zawierających dotychczasową nazwę - będą ważne dopóki nie upłynie ich termin ważności.
• nie ma potrzeby dokonywana zmian aktów notarialnych
     Zmiany wprowadzane w księgach wieczystych, rejestrach, ewidencjach i pismach urzędowych zostaną dokonane z urzędu.
     
     Mieszkańcy ulicy ponoszą koszty związane ze zmianą pieczątek osobistych lub firmowych, wizytówek, a także ewentualnych tablic usytuowanych na ścianach budynków z nową nazwą ulicy, szyldów, banerów reklamowych i reklam. Miasto w żadnym przypadku nie może zrekompensować tych kosztów – brak podstaw prawnych dla tego typu działania.
     
     Mieszkańcy zmienianych nazw ulic powinni zgłosić zmiany adresowe następującym instytucjom:
     1. Urząd Skarbowy w Elblągu - osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej zgłaszają zmianę przy najbliższym kontakcie z Urzędem Skarbowym (np. podczas składania zeznania rocznego). Można także wypełnić zgłoszenie aktualizacyjne ZAP 3.
     2. Zakład Ubezpieczeń Społecznych - osoby pobierające świadczenia powinny zgłosić zmianę danych adresowych na formularzu (druk EZP: emeryci, renciści; druk US-13: osoby nie posiadające żadnego tytułu do ubezpieczenia; osoby prowadzące działalność oraz pracodawcy - na dokumentach zgłoszeniowych)
     3. Dostawcy mediów (np. energii elektrycznej, gazu, wody)- osoby będące klientami powinny zmianę danych adresowych zgłosić do właściwego dostawcy.
     4. Banki, firmy ubezpieczeniowe - należy zgłosić zmianę nazwy ulicy osobiście.
     5. Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej- należy zgłosić osobiście.
Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy UM w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • precz z KOMUCHAMI! Mieszkańcy miasta pamiętają kogo poparło PO w wyborach na prezydenta miasta! POszli WON!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  14 41
  (2017-10-27)
 • A ul. Waryńskiego na Metalowców nadal komunistyczna -mordercy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 26
  (2017-10-27)
 • Dlaczego tylko te ulice, nalezy zmienić nazwy wszystkich ulic nazwanych w latach 1945-1989 i 1989-2015
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23 5
  juzek(2017-10-27)
 • i zmiana Elbląg na Elbing i super!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  29 8
  (2017-10-27)
 • Wiecie co ?. Dla mnie to jest debilizm z tym zamienianiem nazw ulic. Jaki de... wpadł na ten pomysł bo wg mnie normalny człowiek tego nie zrobił. Kto taki bogaty jest aby wydawać kasę na takie debilizmy i kto pokryje koszty ponoszone przez osoby mieszkające na ww ulicach jak zmiany dowodów, papierów aut itp itd ?. Brawo PISdziętna dobra zmiano, brawo za nic.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  46 15
  Wk..ny(2017-10-27)
 • bravo. .. co komu przeszkadzaly te nazwy ulic. .. co z ta Polska ??? Lepiej bylo zajac sie czyms innym. .. czyms co ma sens. .. Ten kraj popada w coraz gorsza paranoje. .. niedlugo nasze nazwiska beda zmieniac, bo sie nie beda podobaly. .. brak mi slow jak czytam te wszystkie wiadomoci. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  32 10
  xanxna(2017-10-27)
 • @xanxna - i oczywiscie jak zwykle biedni ludzie niczemu niewinni poniosa koszty. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  20 3
  xanxana(2017-10-27)
 • Brawo za nic dobra zamiano. Brawo za wywalenie xx tysięcy złoty na debilizm anty komuszy. Brawo za spowodowanie problemów z wszelkimi dokumentami co potrzebują zmiany nazwy ulicy mieszkańcom ww ulic. Kosztami powinni mieszkańcy obciążyć pomysłodawcę. Brawo za nic.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24 10
  Wk..ny(2017-10-27)
 • jak już zmienili to powinni zmieniać na bardziej neutralne, które w przyszłości nie będą już nikomu przeszkadzać. .. jakieś tulipanowa, stalowa, drewniana itp
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 2
  (2017-10-27)
 • Jedna i ulic powinna nazywać się ulica głupoty elbląskiej
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  24 10
  (2017-10-27)
 • Dlaczego Kruczkowski był większym komunistą niż Tuwim, Nałkowska-ta to dopiero flirtowała z komuną i to tą stalinowską, bo zmarła w 1954 roku, a Gałczyński, Broniewski. .. .szkoda tego Kruczkowskiego, że okazał się największym komuchem, ale to śmieszna zmiana, jak cały ten kraj.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  27 0
  (2017-10-27)
 • do autora pierwszego komentarza-sam jesteś komuchem. Powiedzenie "poszli won" jest rusycyzmem i jest powszechnie używane w Rosji.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 4
  (2017-10-27)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary korekcyjne JUST CAVALLI
OKOWOKO s.c.
Okulary przeciwsłoneczne Roberto Cavalli
Okulary korekcyjne Oscar Ventura