UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Czy dziki znowu wróciły?

Elbląg, Czy dziki znowu wróciły?
fot. Straż Miejska

W ostatnim czasie do straży miejskiej docierają sygnały od mieszkańców o przemieszczających się dzikach. Całkiem niedawno widziane były trzy w okolicy ul. Ogólnej i Fromborskiej.

Podczas patrolowania miasta strażnicy również stwierdzili ślady bytowania prawdopodobnie dzików w rejonie Modrzewiny i działek w kompleksie Bielany. Ziemia na tych terenach jest poryta, co może świadczyć o ich obecności.
       Mieszkańcy powinni wiedzieć, że należy dbać o porządek wokół śmietników, nie zostawiać w ich pobliżu odpadów żywnościowych.  Zwierzęta te szybko przyzwyczajają się, że ten sposób zdobywania pożywienia jest łatwiejszy i o wiele bardziej skuteczny.
      
       Kilka zasad, których powinniśmy przestrzegać, aby czuć się bezpiecznie:
       •      nie należy dokarmiać dzików, nie wyrzucać jedzenia przez okna;
       •      pod żadnym pozorem nie zbliżać się do zwierzęcia, sprowokowany może zaatakować;
       •      osoby będące z psem na spacerze, jeśli spotkają na swojej drodze dzika natychmiast powinny oddalić się, aby nie dopuścić do konfrontacji dzika z psem, gdyż rozdrażniony przez psa dzik może spowodować duże zagrożenie dla ludzi i mienia;
       •      nie należy ich osaczać;
       •      nie ufać wrażeniu o łagodnym usposobieniu dzików;
       •      zabezpieczyć dostęp do pojemników na śmieci i działek;
       •      ostrzegać innych o ich obecności;
       •      stosować środki odstraszające dzikie zwierzęta.
      
       Podczas spotkania z dzikiem zawsze należy zachowywać się spokojnie, nie zwracać na siebie uwagi oraz w razie konieczności powiadomić odpowiednie służby: Straż Miejską 986, Policję 997 i Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego 55 239 30 40 lub 55 239 30 41.
      
Karolina Wiercińska, Straż Miejska w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • ale po co dzwonić ?? jak zadzwoniłem że przy ul. Nowogródzkiej z samego rana dziki chodzą (ludzie akurat szli do pracy, szkoły), to odpowiedziano mi ze to MY ludzie wchodzimy na ich teren, że dziki się muszą przyzwyczaić i że nic nie są w stanie zrobić. Osobiście, sam przeszedłbym bardzo ostrożnie, a z dzieckiem nie wiem czy bym się odważył. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 0
  Bielany(2017-03-22)
 • telefon do straży miejskiej to fikcja. Albo notorycznie nie odbierają telefonu albo ja już komuś upierdliwy dźwięk dzwonka przeszkodzi w letargu to nałga że wyśle patrol ja się zwolni bo jest na interwencji a ten nigdy nie dojedzie. Sprawdzone kilkukrotnie. Czemu Prezydent się za nich nie weźmie ? Mieszańcy na nich narzekają ale jak grochem o ściane. Zabrać nasze pieniądze ze straży i rozdzielić na biedne dzieci.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 0
  PIT-37(2017-03-22)
 • A prosze zobaczyc jak dziki ryją na Modrzewinie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 0
  (2017-03-22)
 • dziki sa okej zwlaszcza po 10-tym.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 0
  czesane(2017-03-22)
 • Dziki tu nie są winne tylko ludzie, którzy stale zajmują coraz większe połacie ich wcześniejszych miejsc żerowania czy też pobytu. Niszczenie wszystkiego wokoło tzn. drzew, krzewów i zajmowanie terenów, gdzie przebywały pod budowę lub przejmowane przez rolników w pola uprawne tworzy, że dziki praktycznie mają coraz mniej obszarów, gdzie mogłyby spokojnie przebywać. Poza tym ludzie wszędzie wyrzucają śmieci z resztkami pokarmów, co ich oczywiście to przyciąga.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 3
  (2017-03-23)
 • facet udajacy prezydenta w elblaskim ratuszu nie weznie sie za straz miejska poniewaz komendantem jest brat bylego dyrektora browaru a to jedna wielka sitwa/mafia kolesi. jeden drugiego popiera klepie po plecach pomaga prowadzic oglupiajaca kampanie wyborcza. dlatego reka reke myje a karuzela tandety/bylejakosci kreci sie dalej w nieskonczone
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 0
  ursus(2017-03-23)
 • straż wiejska !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  porzeczka(2017-03-23)
 • zostawcie bażanty w spokoju
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2017-03-23)
 • @ursus - Masz rację, ale miejmy nadzieję, że w końcu się to może skończy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 1
  (2017-03-23)
 • w ubiegłym roku locha grasowała po bielanach policja przyjechała zobaczyli i szybko odjechali, ,, ,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 0
  (2017-03-23)
 • w Gronowie celowo robią bruzdy w ziemi aby zwabiać dziki i inną zwierzynę szukającą żeru. Szkoda, że pan kłusownik który potraktował ziemię pługiem nie robi tego pod swoim domem!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 0
  Białek(2017-03-25)
 • to nie dziki, to malboro w tym miejscu amfe zgubił i szukał
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  siwycociżonęwalił(2017-03-25)
Reklama