Środa 16-01-2019, imieniny Włodzimierza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Czy "królowa nauk" da im w kość?

 
Elbląg, Czy "królowa nauk" da im w kość? Dziś matur dzień drugi (fot. Anna Dembińska)
Rek

Dziś (5 maja) drugi dzień matur. Punktualnie o godz. 9 zamknęły się drzwi sal szkolnych i abiturienci zostali sam na sam z funkcjami, kombinatoryką i geometrią. Według nich matematyka to jeden z najtrudniejszych przedmiotów na egzaminie maturalnym.

- Myślę, że matura z matematyki będzie trudniejsza niż języka polskiego – mówiła przed egzaminem Zuzanna Jurkowska z III C z III LO w Elblągu.
     - Jeżeli w Polsce poziom zdawalności z matematyki wynosi 70%, to trudno się dziwić maturzystom, że się boją – ze zrozumieniem dodał Jan Zaborowski, dyrektor III LO im. Jana Pawła II w Elblągu.
     Matematyka jest takim specyficznym przedmiotem, w którym zaległości potrafią się boleśnie zemścić na maturze. Trudno bowiem rozwiązać zadania z geometrii przestrzennej nie znając podstawowych wzorów na pola kwadratu czy trójkąta. A do pomocy mają tylko cyrkle, kątomierze.
     - Najbardziej właśnie boję się geometrii – mówiła Aleksandra Przekopowicz z III B.
     - To przedmiot ścisły więc pewnie będzie trudniej niż na języku polskim, ale myślę, że sobie poradzimy – dodała Michalina Kalisz z III C.
     - Są słabsi uczniowie, ale są też tacy, którzy maturę na poziomie podstawowym z matematyki mogą zdać „z marszu” - mówił Jan Zaborowski.
     Maturzyści są już po zmaganiach z językiem polskim. Spodziewali się trudniejszych pytań.
     - Trafiłam z tematem. Pisałam rozprawkę o miłości – zdradziła Zuzanna Jurkowska. – Miałam trochę szczęścia, bo części materiału nie zdążyłam się porządnie nauczyć.
     - Test był w miarę OK. Temat rozprawki [o miłości] pozwalał na wykorzystanie wielu lektur – dodała Michalina Kalisz.
     Z przedmiotów obowiązkowych pozostał jeszcze nowożytny język obcy. Większość abiturientów sprawdzi swoją wiedzę z języka angielskiego. Następnie przedmioty dodatkowe. Wyniki matur uczniowie poznają dopiero 5 lipca. Będą miały one znaczenie przy rekrutacji na uczelnie wyższe.
     - Chciałabym się dostać na kryminologię lub biologię w medycynie – Michalina Kalisz zdradziła swoje plany.
     - Zdecydowałam się na pielęgniarstwo na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym – dodała Zuzanna Jurkowska.
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

AMK-Recepcja
AMK Szafa z drzwiami suwanymi 3
AMK Kuchnia 2
Szkło ozdobne 7