UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblagu
Rek

Czy muzyka złagodzi obyczaje?

 
Elbląg, EOK nie ma swojej siedziby i gości w Ratuszu Staromiejskim. Teraz pojawiły się problemy
EOK nie ma swojej siedziby i gości w Ratuszu Staromiejskim. Teraz pojawiły się problemy (fot. arch. AD)
Reklama

Dyrektor Elbląskiej Orkiestry Kameralnej Bożena Sielewicz twierdzi, że umowa, na mocy której orkiestra gości w Ratuszu Staromiejskim, nie jest respektowana: - W ostatniej chwili dowiadujemy się, że sala koncertowa została wynajęta i nie mamy, gdzie przeprowadzić próby. Sekretarz miasta Artur Zieliński wskazuje na harmonogram wykorzystania pomieszczeń ratuszowych i odpiera: - Problemu nie widzę. A radni radzą: Dogadajcie się.

Podczas dzisiejszego (8 czerwca) posiedzenia komisji oświaty, kultury, sportu i turystyki Rady Miejskiej zaiskrzyło na linii dyrektor EOK – sekretarz miasta. Bożena Sielewicz zgłosiła się do radnych z problemem, który jej zdaniem, pojawił się w październiku ub.r.. i którego rozwiązania nie widzi. Przypomniała, że orkiestra funkcjonuje w Ratuszu Staromiejskim od 2011 r. i korzysta z pomieszczeń administracyjnych na mocy umowy użyczenia. Płaci za powierzchnię (procentowo), nie płaci zaś za korzystanie z sali koncertowej (tu odbywają się próby zbiorowe, próby z zaproszonymi solistami, dyrygentami).
       - Do 15. każdego miesiąca zgłaszamy do organizatora obiektu harmonogram, w którym określamy, w jakim terminie potrzebujemy sali koncertowej – przedstawiała radnym dyrektor Bożena Sielewicz. - EOK ma pierwszeństwo w zajęciu tej sali, z wyłączeniem wtorków, które należą do prezydenta. Umowa ta jednak nie jest przestrzegana. Na dwa dni przed terminem otrzymuję informację, że jednak nie możemy korzystać z sali, bo została ona wynajęta podmiotowi zewnętrznemu. Incydentalnie – zgadzam się – stwierdziła. - Jednak takie sytuacje powtarzają się od października ub. r., a teraz te problemy się nasilają. Proszę tylko o to, by umowa była respektowana – zwróciła się do radnych.
       Sytuację inaczej widzi Artur Zieliński, sekretarz miasta. Po analizie wykorzystywania sali konferencyjnej przez Elbląską Orkiestrę Kameralną, prezydenta oraz inne podmioty wskazywał, że zbyt dużo dni na próby orkiestra nie potrzebuje: - W październiku ub. r. raptem 4, a w kolejnych miesiącach od 7 do 10 dni - mówił. - Zdarzało się, że prezydent odmawiał użyczenia sali organizacjom pozarządowym, które z taką prośbą się zwracały, „bo przecież EOK korzysta”. Odpowiedź często brzmiała "Niestety", bo czekamy na harmonogram EOK. Prezydent nie żałuje również wtorków – zapewniał sekretarz -jeśli jest taka potrzeba, bo Ratusz Staromiejski ma służyć wszystkim mieszkańcom.- Na 167 dni roboczych Urząd Miejski wykorzystał zaledwie 25 (od października 2016 do dziś) na zajęcie sali w ratuszu. Nie widzę więc problemu – stwierdził Artur Zieliński.
       - Bo wcześniej go nie było – ripostowała Bożena Sielewicz.
       Radni przyznali, że brakuje miejsca z prawdziwego zdarzenia, w którym mogłaby funkcjonować Elbląska Orkiestra Kameralna.
       - Trzeba o nią dbać, bo reprezentuje nasze miasto, można powiedzieć, na świecie– mówiła Jolanta Janowska, przewodnicząca komisji oświaty, kultury, sportu i turystyki. - Trzeba poszukać rozwiązania, by nasi muzycy mogli ćwiczyć, ale z uwzględnieniem faktu, że Ratusz Staromiejski jest po to, by służył całej społeczności – zauważyła. - Myślę, że gdzieś tu padła komunikacja. Potrzebna będzie dobra wola i spotkanie z prezydentem Elbląga.
       - Nie róbmy z posiedzenia komisji śledczej – skwitował radny Wojciech Rudnicki. - To kwestia dogadania.
       Dwa spotkania, które miały zbliżyć strony do zawarcia porozumienia już się odbyły, ale nic nie nie dały. Do trzech razy sztuka? W końcu muzyka łagodzi obyczaje...
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama