Środa 21-11-2018, imieniny Janusza, Konrada
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Rek
Telefon portElu Halo, tu portEl
512 918 555

Wiadomości

Sport

Gospodarka

Na osiedlu

Społeczeństwo

Na uczelniach

Kultura

Zbrodnia i kara

Dawny Elbląg

Jej portEl

Kina i teatr

Konkursy

Prasówka

Poradnik

Hit czy kit?

Po godzinach

Fotoreportel

Mistrz Parkowania Mistrz Parkowania

Czy ofiary bezpieki pogrzebano na Agrykola?

 
Elbląg, Czy ofiary bezpieki pogrzebano na Agrykola? Czy na Agrykola pochowano ofiary komunistycznego terroru z lat 40. i 50.? (fot. arch. portEl)
Rek

Czy na elbląskim cmentarzu przy ulicy Agrykola spoczywają ciała ofiar komunistycznego terroru z lat 40. i 50.? Zarząd Zieleni Miejskiej w Elblągu informuje: - Wiele wskazuje na to, że tak. Są bowiem dokumenty poświadczające pochówek na tej nekropolii ciał ekshumowanych z podwórka Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa.

- Tematem zainteresowałem się po wykładzie Instytutu Pamięci Narodowej, który dotyczył miejsc kaźni w byłym województwie gdańskim. Przeglądając nasze archiwa z drugiej połowy lat 50. znalazłem dwa zapisy o ekshumacji ciał z podwórka Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa mieszczącego się po wojnie przy ulicy Kopernika - mówi Andrzej Dratwa, kierownik Administracji Cmentarzy Zarządu Zieleni Miejskiej w Elblągu. - Zapisy dotyczyły ekshumacji przeprowadzonych w dniach 12-17 lipca 1957 roku i 23-26 lipca 1957 roku. W trakcie obu ekshumacji wydobyto łącznie 33 skrzynie. Jak zapisano, zwłoki pochowano następnie na cmentarzu przy ulicy Agrykola. Sporządzający wpis pracownik nie zaznaczył jednak konkretnego miejsca pochówku – dodaje Andrzej Dratwa.
     Kierownik Administracji Cmentarzy stwierdza także, że w zapisach nie podano żadnych informacji dotyczących ekshumowanych osób. Według niego to zastanawiający wyjątek, gdyż inne wpisy dotyczące przeprowadzanych w drugiej połowie lat 50. ekshumacji zawierają takie dane.
     Choć nie można już teraz przesądzić, że znalezione w lipcu 1957 roku ciała to na pewno ofiary komunistycznego terroru, to miejsce znalezienia ciał oraz informacja, że ekshumacji dokonano na polecenie prokuratury są bardzo znamienne.
Zarząd Zieleni Miejskiej w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

T-shirt biały z Twoim nadrukiem DTG PROMOCJA
Naszywka HERB ELBLĄGA
Naszywki
Czapka z nadrukiem