Środa 18-07-2018, imieniny Szymona, Kamila
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Czy prezydent Elbląga popełnił przestępstwo?

Elbląg, Czy prezydent Elbląga popełnił przestępstwo? Fot. P.S.

Z ustaleń kontroli przeprowadzonej przez NIK w październiku tego roku wynika, że prezydent Elbląga Henryk Słonina nie uzyskał zgody Rady Miasta przy ustanowieniu hipoteki na zabezpieczenie kredytu udzielonego spółce „Elmeat”. - To poważne naruszenie prawa - uważa Lech Obara, adwokat reprezentujący 150 dawnych pracowników zakładów mięsnych.

Według ustaleń Najwyższej Izby Kontroli: „W dniu 29 września 2003 r. dokonano ustanowienia hipoteki zwykłej na kwotę 3,39 mln zł oraz hipoteki kaucyjnej do kwoty 1 mln zł, (…) nie zwracając się o zgodę Rady Miejskiej. Zgoda ta była wymagana na podstawie paragrafu 19 uchwały Rady z 26 sierpnia 1999 r. Radę Miejską o ustanowieniu hipoteki powiadomiono dopiero w „Informacji o stanie majątku komunalnego na dzień 30 września 2003 r.” będącej załącznikiem do budżetu Miasta na rok 2004”.
     I tu - jak wskazuje adwokat dawnych pracowników „Elmeatu” Lech Obara - została złamana ustawa o samorządzie gminnymi. Art. 18 tej ustawy mówi bowiem o tym, że do wyłącznej właściwości rady gminy należy podejmowanie uchwały w sprawach majątkowych gminy, przekraczających zakres zwykłego zarządu, dotyczących określenia zasad nabycia, zbycia i obciążenia nieruchomości gruntowych oraz ich wydzierżawienia lub najmu. Do czasu określenia zasad wójt (Prezydent Miasta) może dokonać tych czynności wyłącznie za zgodą rady gminy (Rady Miasta).
     - Zgodnie z Kodeksem Cywilnym czynność prawna sprzeczna z ustawą jest nieważna - mówi olsztyński adwokat Lech Obara. - Ustanowienie hipoteki przez prezydenta Elbląga bez wymaganej zgody Rady Miasta jest czynnością nieważną. W tym przypadku należy stwierdzić, iż hipoteka nie została ustanowiona - podkreśla prawnik.
     W tej sprawie kancelaria Lecha Obary skierowała pismo do syndyka masy upadłościowej zakładów mięsnych „Elmeat”.
     - Te ustalenia stanowią podstawę do wyłączenia uprzywilejowanej pozycji zaspokojenia Banku BGŻ S.A., a tym samym dają możliwość zaspokojenia wierzycieli pracowników tytułem słusznych roszczeń o zaległe wynagrodzenia - dodaje Lech Obara.
     Przypomnijmy - roszczenia pracowników opiewają na kwotę 1 mln 100 tys. zł.

 


     Prezydenta surowo krytykuje elbląska „Solidarność”.
     - Takie działanie kwalifikować należy jako przekroczenie uprawnień władzy wykonawczej mogące nosić znamiona przestępstwa - czytamy w stanowisku Zarządu Regionu Elbląskiego NSZZ „Solidarność”. - Wątpliwe jest, abyśmy mieli w tym wypadku do czynienia z nieświadomością, skoro ze wszystkich stron płyną do nas informacje o rzekomym profesjonalizmie władz miasta. Nie są nam jedynie znane pobudki pominięcia tak istotnej, bezwzględnie wymaganej prawem procedury uzyskania zgody miejskiej władzy stanowiącej.
     Do publicznego wyjaśnienia sprawy namawia prezydenta przewodniczący „Solidarności” Mirosław Kozłowski.
     - Kilkakrotnie proponowałem już panu prezydentowi przystąpienie do debaty publicznej, której przedmiotem miały być problemy miasta i recepty na rozwiązanie bolączek. Moje propozycje nie spotkały się z odpowiedzią. Po raz kolejny więc, w tym przypadku na gruncie ustaleń obiektywnego organu - NIK - wzywam władze miasta w osobie prezydenta Henryka Słoniny do publicznego złożenia wyjaśnień do zarzutów naruszenia prawa płynących z raportu NIK w sprawie spółki „Elmeat”. Na takie wyjaśnienia czekają nie tylko jej byli pracownicy i ich rodziny, lecz również całe lokalne społeczeństwo.
     Sprawą zainteresowała się - na wniosek „Solidarności” posłanka PiS Iwona Arent.
     - Wiem, że zamierza ona złożyć w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezydenta Henryka Słoninę - mówi przewodniczący Kozłowski.
     Piotr Rzepczyński z biura prasowego prezydenta miasta Elbląga informuje, że Najwyższa Izba Kontroli nie skierowała żadnych zarzutów do prokuratury przeciwko prezydentowi Elbląga, a gdyby jego działania były niezgodne z prawem, musiałaby to zrobić.

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • pewnie spieszył sie do lekarza jak dziwwiantowki, to dlatego :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Elblagg(2008-12-15)
 • Nadchodzą czarne chmury, czyżby czekało nas Referendum? Oby tak było! Kozłoski ma rację poraz kolejny! Jak długo jeszcze klakierzy będą robić dobrą minę do złej gry? Nadchodzi koniec pewnej ery!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  xxl(2008-12-15)
 • A na co Rada od kilku już lat zapadają nieomylne decyzje ciekawe kto w urzędzie beknie za to fopa ale nie najjaśniejszy to pewne
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2008-12-15)
 • ,, Tonacy brzytwy sie chwyta". ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Kingdom(2008-12-15)
 • Powoli wali sie uklad!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2008-12-15)
 • Ciekawe czy dałoby sie postawic przed sadem p. Kozlowskego: za dzialanie na szkode elblaskich firm, pracownikow i w ogole calego miasta. .. hmmm
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  AradD(2008-12-15)
 • Gdyby nie ta bezprawna hipoteka na upadlych zakładach miesnych, pracownicy dawno temu otrzymali by swoje pieniadze, a syndyk sprzedał by tę podejrzaną spółkę i jej majatek. Brawo dla Kozlowskiego, że walczy tyle lat o pracowników. Okazuje sie, że ma racje i nie dał się otumanić "krzykaczom" i tym wyzywajacym go. Ciekawe czy prezydent odszczeka, to co powiedzial o Kozłowskim?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  kaziutek(2008-12-15)
 • i co? po co w Elblagu RM? czemu to grono słuzy? na pewno zjadaniu paluszków, piciu kawy i herbaty oraz braniu kasy z tytułu diet, ale czemu jeszcze? ano niczemu jeszcze, nawet kasy przypilnować nie potrafią, a Prezydent wyraźnie ma ich w głebokim powazaniu skoro nawet o tak podstawowe rzeczy jak obciążenie neiruchomości ich nie pytał, na marginesie wyszło to wbrew temu co mówi Solidarnosc, na zdrowie pracownikom, Bank dostanie figę z makiem, pracownicy kase,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  yerd(2008-12-15)
 • Nie czepiajcie się Heńka tak sie przyzwyczaił chłop, że Rada mu wszystko przegłosuje tak jak chce, że sie facet zapomniał przez ten pośpiech; ) Oj jak bedzie trzeba to się od reki zbierze RM i przegłosuje co będzie trzeba!:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  zgrywus(2008-12-15)
 • Za działania bez zgody Rady Miasta skazali Prezydenta Gburzyńskiego - czy za to samo skażą Słoninę ?.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  seniorek(2008-12-15)
 • Ciekawostka Kiedyś prezydent miał rzecznika prasowego teraz już ma biuro prasowe. Pewnie to wolontariusze, bo mieszkańców by Pan prezydent nie obciążył dodatkowymi wydatkami. Zapytajcie panowie radni ile osób zatrudnia Biuro Prasowe. Czy nie więcej niż jest dziennikarzy w mieście. ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  kiep(2008-12-15)
 • dziwny jest ten kraj, jeśli za to samo działanie można być bohaterem lub zostać oplutym. Jeśli ZM by kwitły to nikt by sobie nie zawracał du. py, a tak, to, wszelkiej maści dup[ki mają okazję sobie poużywać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Juras(2008-12-16)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Hosting WWW START
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata
Domena funkcyjna .com.pl
Czytnik kart kryptograficznych