Poniedziałek 19-11-2018, imieniny Salomei, Seweryna
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Czy śladów Delegata należy szukać w Elblągu?

Przypomnijmy, w minioną sobotę dziennik „Rzeczpospolita” napisał, że Delegat szczegółowo poinformował SB o przebiegu spotkania delegacji „Solidarności” z Janem Pawłem II w styczniu 1981 r. Agent Delegat starał się też wpływać na wybór przewodniczącego związku podczas pierwszego zjazdu, jesienią 1981 r.

Zapytany o tę sprawę elbląski poseł Prawa i Sprawiedliwości Leonard Krasulski powiedział w czasie dzisiejszej konferencji prasowej: - Mam przeświadczenie graniczące z pewnością, które sprowadza się do tego, iż - jest mi z tego powodu bardzo przykro - być może Delegatem jest elblążanin. Nie mam stuprocentowej pewności, ale jeśli tak jest, to w imieniu elblążan chcę przeprosić wszystkich, którym ów Delegat wyrządził krzywdę.
     Poseł nie zdradził, kogo miał na myśli.
     O tym, kto z Elbląga był we wspomnianej delegacji, powinien wiedzieć Ryszard Kalinowski, ówczesny zastępca Lecha Wałęsy.
     Cofnijmy się jednak do 1980 r. W Elblągu strajki rozpoczęły się tydzień później niż w Gdańsku. Jako pierwsze zastrajkowało Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. Tam też powstał Międzyzakładowy Komitet Strajkowy, Ryszard Kalinowski został jego przewodniczącym po rezygnacji Jana Wyrzykowskiego. Po zakończeniu strajków Międzyzakładowy Komitet Strajkowy przekształcił się w Międzyzakładowy Komitet Założycielski Niezależnych Samorządnych Związków Zawodowych „Solidarność”. Ryszard Kalinowski był wielokrotnie aresztowany i internowany.
     Dziś, w czasie rozmowy telefonicznej, powiedział nam, że nie wie, kim mógłby być Delegat.
     - Delegacja, która spotkała się z Janem Pawłem II, była złożona z działaczy „Solidarności”, księży oraz osób świeckich. Z naszej grupy, solidarnościowej, nie podejrzewam nikogo. Teraz można gdybać, wnioskować i przypuszczać, ale w tamtym czasie byliśmy młodymi ludźmi. Ja sam nie miałem jeszcze 30 lat. Pierwszy raz wyjechaliśmy z tego szarego kraju i na myśl nam nie przyszło, że ktoś może nas śledzić czy że wśród nas jest ktoś ze służb bezpieczeństwa. Byliśmy chłopakami z barykad, którzy pojechali do papieża - wspomina.
     Ryszard Kalinowski potwierdza, że był w delegacji jedyną osobą z Elbląga.
     - Jechałem zresztą nie jako przedstawiciel Elbląga a jako wiceprzewodniczący Krajowej Komisji Porozumiewawczej NSZZ „Solidarność”. Byłem wtedy zastępcą Lecha Wałęsy i odpowiadałem za dział zagraniczny.
     O sugestiach posła Krasulskiego Kalinowski mówi:
     - Ta cała lustracja jest już męcząca i wcale nieinteresująca. Poczynając od Maciarewicza, który wymachiwał teczką w sejmie, po - ostatnio - panią wicepremier, ciągle ktoś straszy IPN-em i teczkami. Szkoda, że w Polsce nie stało się tak jak w Niemczech. Gdy otworzono teczki, ludzie się gniewali, opluwali, ale sprawa jest zakończona. W Polsce to się ciągnie ponad 20 lat. Nikt nie chce otworzyć teczek, tylko są one wykorzystywane przeciwko komuś. W tamtym czasie, w styczniu 1981 roku, kiedy jechaliśmy do papieża, do Rzymu, nie sądzę, by ktokolwiek z nas myślał, czy mamy obok siebie ubeka, czy nie. To nie było wtedy istotne dla nas. Jeżeli pan Krasulski wskazuje pośrednio, że to ja byłem tym agentem, no bo nikogo innego z Elbląga z „Solidarności” nie było przecież w delegacji, to najgłupsze, co może być, bo jak można być agentem przeciwko sobie. Jako szef „Solidarności” na kogo miałem donosić? Na siebie? To całkowity absurd.
     
SZ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Pis-wzioł ---- Pis-da
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2006-08-08)
 • Ciekawe z ilu takich "delegatów" składa się dziś ugrupowanie przy korytku??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  3 bliźniak(2006-08-08)
 • Ja myśle że Anna Walentynowicz od 25 lat mówi prawdę o LECHU, ale oczywiście mogę sie mylic.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  jarek(2006-08-08)
 • ło jeżu! pan poseł wrócił do rodzinnego miasta i szaleje w mediach, że aż strach. Został gwiazdą sezonu ogórkowego. A swoją drogą to mógłby przedstawić swą działalność parlamentarną , która ogranicza się tylko do siedzenia w ławach i podnoszenia łapki kiedy każą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2006-08-08)
 • niepotrzebnie cokolwiek Krasulski zasugerował, a przepraszanie Elblążan nie na miejscu, bo za co i dlaczego przez Kraulskiego ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2006-08-09)
 • ~a ja mam przeświadczenie graniczące z pewnością, że "delegat" pochodzi z Zielonego Grądu. Dlatego też i ja chciałbym wszystkich mieszkańców tej miejscowości przeprosić za wszystkie krzywdy, które wyrządził ten cały "delegat". I tak może każdy powiedzieć i przepraszać i niekoniecznie musi to być poseł lub senator. Panie pośle Krasulski, a może pochwali się Pan swoją skutecznością w pracy poselskiej - jest już prawie rok odkąd pobiera Pan diety, a co Pan uczynił dla naszego regionu??? Tylko nie mówi Pan, że bezrobocie dzięki Panu spadło - bowiem ci wszyscy, którzy w naszym regionie już nie są bezrobotnymi pracują. Jednak nie u nas a w Anglii, Irlandii i innych krajach. Wyborcy i zwykli mieszkańcy oczekują efektów Pana pracy. I co Pan na to???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  zwykły mieszkaniec(2006-08-09)
 • Poseł Leonard Krasulski: 3 wypowiedzi (z czego wszystkie to sprawozdania komisji), 0 interpelacji, 0 zapytań, 0 pytań.... Oto prawda o działalności Pana Posła.... Gratuluję.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  frankowski(2006-08-09)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata Mini
Czytnik kart kryptograficznych Mini
Konto poczty elektronicznej
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok