Poniedziałek 22-04-2019, imieniny Łukasza, Leona
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Czy szwaczki znajdą pracę na swoją miarę?

 
Elbląg, Czy szwaczki znajdą pracę na swoją miarę?
Dziś ze szwaczkami spotkały się urzędniczki z PUP w Elblągu (fot. WS)

67 pracowników elbląskiego oddziału firmy Polcotex jest na wypowiedzeniach. Pierwsze szwaczki zakończą pracę już w lutym, ostatnie w kwietniu. Powiatowy Urząd Pracy zapewnia, że mogą znaleźć zatrudnienie w innych firmach z branży szwalniczo-odzieżowej. Panie mają jednak wiele pytań i wątpliwości. Ma je rozwiać spotkanie z potencjalnymi pracodawcami.

- Firma Polcotex zdecydowała o zwolnieniach grupowych w zakładzie produkcyjnym w Elblągu z powodu trudnej sytuacji ekonomicznej zakładu, braku jego rentowności oraz z powodu likwidacji jedynego kontrahenta zagranicznego,który zlecał całość produkcji dla zakładu - poinformowała nas Elżbieta Stokowska, prezes Polcoteksu. - Zwolnienia objęły 67 osób, wszystkich pracowników świadczących pracę w zakładzie produkcyjnym w Elblągu.
     Kobiety, a niektóre z nich przepracowały w Polcoteksie nawet 30 lat, są mocno zaniepokojone sytuacją, z którą muszą się zmierzyć. 21 lutego wygaśnie 23 umów pracowniczych, ostatnie szwaczki opuszczą halę firmy 30 kwietnia. I co dalej? Gdzie znajdą zatrudnienie? A jeśli tak, to na jakich warunkach?
     Dziś (5 lutego) w Polcoteksie odbyło się spotkanie, w którym udział wzięły pracownice będące na wypowiedzeniu oraz przedstawicielki Powiatowego Urzędu Pracy.
     - Gdy otrzymaliśmy przykrą informację o likwidacji zakładu produkcyjnego w Elblągu bardzo szybko podjęliśmy kroki mające na celu pomoc osobom zatrudnionym w firmie Polcotex – mówi Jolanta Marynowska, doradca klienta i pośrednik pracy w PUP w Elblągu. - Nawiązaliśmy współpracę z firmami z rynku elbląskiego z branży szwalniczo-odzieżowej, by pozyskać dla pań nowe zatrudnienie.
     Chęć zatrudnienia u siebie szwaczek wstępnie zadeklarowało 13 firm. Łącznie jest to 74 ofert pracy jako szwaczka, prasowaczka, krojczy czy technolog konstrukcji odzieżowej. Zakłady zajmują się szyciem odzieży, także skórzanej oraz tapicerką meblową.
     - Nasza dzisiejsza wizyta miała na celu przedstawienie paniom konkretnej propozycji pracy – mówi Jolanta Marynowska. - Najwięcej osób do zatrudnienia zgłosiła "Corinna" sp. z o.o. Profil jej produkcji jest bardzo zbliżony do Polcoteksu. Firma ta wyraziła chęć zatrudnienia nawet do 25 wykwalifikowanych pań.
     - Elbląski rynek pracy jest trudnym, jeśli chodzi o szwaczki – zauważa urzędniczka. - Nasi przedsiębiorcy mają problemy z zatrudnieniem osób w tym zawodzie, dlatego że nie ma szkół, które by uczyły szwaczki. To zawód deficytowy, stąd tak duże zainteresowanie zatrudnieniem pań z Polcoteksu. To pracownice wykwalifikowane, z dużym doświadczeniem.
     Panie mają wiele pytań i wątpliwości dotyczących ich przyszłości. Aby je rozwiać, urząd pracy zaproponował zorganizowanie spotkania dla pracownic Polcoteksu z potencjalnymi pracodawcami.

  Ostatnie pracownice odejdą od maszyn 30 kwietnia (fot. WS)
Ostatnie pracownice odejdą od maszyn 30 kwietnia (fot. WS)

Zapowiada również, że będzie śledzić losy zwolnionych pracownic.
     - Deklarujemy pomoc przy przygotowaniu CV, pośrednictwo pracy, wyjaśnimy, jakie dokumenty mają złożyć te panie, które chcą skorzystać ze świadczeń przedemerytalnych [taką możliwość ma 12 pracownic Polcoteksu – red.] - kończy Jolanta Marynowska.
     Jak informuje prezes Polcoteksu, pracownikom zostaną wypłacone odprawy pieniężne, których wysokość ustalona zostanie zgodnie z przepisami ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. 
     Polcotex nie podjął jeszcze decyzji, co stanie się z halą przy ul. Warszawskiej, w której mieści się elbląski zakład. W hali produkcyjnej jest natomiast ogłoszenie o wyprzedaży maszyn.

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Spokojnie, napisałem do górników i rolników, przyjade beda demostrowac tu w poparciu szfaczek
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23 4
  (2015-02-05)
 • Szwaczki powinny zrobić barykady i strajk, biorąc przyklad z górnikow i rolników. Ciekawe jakie dostały odprawy znając życie żenujące tak jak ich pensje. Prywaciarze nie dadzą nikomu zarobić bo nabijają swoje kieszenie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  21 2
  (2015-02-05)
 • Skoro uważasz że prywaciarze nabijają tylko swoje kieszenie, to może otwórz swoją działalność i zatrudnij te Panie. W dzisiejszych czasach można zrobić wszystko. A nie tylko pracować u kogoś i narzekać " jak mi źle ". A Pamiętaj jeszcze jedno kolesiu bez szkoły GÓRNIK i ROLNIK tak samo jak BUDOWLANIEC napędzają nasz system gospodarczy i należy im się szacunek i godne życie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  10 8
  PiS(2015-02-05)
 • Gdzie Borowski i jego zona .Panie byly marszalku,pan się bawisz a ludzie gina
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 0
  (2015-02-05)
 • znajdą, ale poza Polską
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  13 1
  k9087(2015-02-05)
 • Smiac mi sie chce z PUP. Co to nie oni, wielce pomocni, zeby znalezc zatrudnienie. Organizacja bezsensownych kursow za kase z UE, nic nie da.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 0
  fuckPUP(2015-02-05)
 • a gdzie panie urzedniczki byly jak likwidowano spoldzielnie przem. skorzanego "renoma" nikt na te kobiety nawet palcem nie kiwnal. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 0
  IRENKAm(2015-02-05)
 • GÓRNIK i ROLNIK tak samo jak BUDOWLANIEC napędzają nasz system gospodarczy i należy im się szacunek i godne życie - tylko, że budowlaniec zarobi na swoją emeryturę, a do rolników i górników dopłacamy wszyscy, bo to święte krowy. Dilerzy narkotyków też napędzają nasz system gospodarczy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 4
  (2015-02-05)
 • A co z pracownikami spoldzielni, ,Postep"?Nikt sie nimi nie interesuje, Nie maja sily przebicia?Spoldzielnia jest w stanie likwidacji. Zatrudnia osoby niepelnosprawne. Istnieje w Elblagu, ,troche"dluzej niz, ,Polcoteks" ponad 60-siat lat. No i nomen-omen prezesem a teraz likwidatorem jest byly szef, ,Polcoteksu" Pan Sinkiewicz. , ,Zdolny"czlowiek?Czy p r z y p a d e k ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  11 1
  Starzec62(2015-02-05)
 • Tyle lat w Unii Europejskiej, ceny i opłaty unijne, a zarobki 3-4 razy niższe. Zwolnienia i redukcje to standard. Ludzie hurtem wyjeżdżają na zachód za chlebem. Chory kraj. Tylko czekać jak za górnikami i rolnikami wszyscy wyjdą na ulicę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 0
  Zbig.(2015-02-05)
 • Sienkiewicza odwoali z Poltotexu 4 lata temu kiedy nastała nasza wszemocna pani prezes Stokłoska od początku jej nie leżał zakład w Elblągu. derektor jej przeszkadzał to go odwoali a na jej miejsce powołali panią kierownik i była marjonetką warszawy sama nasiebie ukręciła bata bo nie walczyła ani o pracowników ani o prace to teraz chyba z nas najwięcej staciła bo takiej posatki jak miała to już mieć nie będzie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 0
  pracownica(2015-02-05)
 • Żenada pośredniak oferuje pracę nie mając pojęcia jaka sytuacja jest w tych zakładach, jak to stwierdziły te panie nie jest to w ich zakresie pracy, szkoda słow. .. .. chory kraj, chore zasady.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 0
  (2015-02-05)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Clinex M9 Strong
Clinex Stronger
Żarówki LED
Clinex Dispersion Soft