Niedziela 20-01-2019, imieniny Fabiana, Sebastiana
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Czy to jest demokracja? (śladem publikacji)

 
Elbląg, Czy to jest demokracja? (śladem publikacji) Od lewej Piotr Opaczewski i sympatycy Ruchu JOW (fot. arch. MS)
Rek

Pan Władysław Mańkut z SLD nazywa Jednomandatowe Okręgi Wyborcze wielkim oszustwem i zastanawia się o to, jak będzie wyglądał polski parlament po wprowadzeniu JOWów. Spieszę z odpowiedzią. Będzie zupełnie inny. Skład obecnego zaś nie zmiania się od lat. Taki dziś mamy system - tak na wczorajszą (19 sierpnia) konferencję odpowiada Piotr Opaczewski z lokalnego elbląskiego komitetu referendalnego Ruchu JOW. 

Pan Mańkut uważa, że JOWy to nie demokracja. Wg. niego niedemokratyczny byłby system, w którym zwycięstwo odnosi kandydat, na którego zagłosowała większość wyborców. Rozumiem, że zatem demokratyczny jest system, w którym wyborcy mogą głosować tylko i wyłącznie na osoby, które wcześniej zostały za nich wybrane przez partyjnych liderów i który de facto blokuje innym Polakom możliwości startu? Tak mamy dzisiaj. Czy to jest demokracja? Chyba bardziej pasuje słowo "partiokracja".
     Pan Mańkut boi sie spolaryzowania polskiej polityki (jakby już nie była spolaryzowana). Nie chce żeby Polską rządziło PO z PiS na zmianę. Jako przykład podaje Senat, do którego wybieramy reprezentantów właśnie w Jednomandatowych Okręgach Wyborczych. To złe porównanie z trzech powodów. Po pierwsze Senat tak naprawdę się nie liczy. To polityczna emerytura, a prawdziwa batalia toczy się w wyborach do Sejmu. Po drugie okręgi w wyborach do Senatu są dużo większe (prawie pięciokrotnie) niż te do Sejmu (wybieramy 460 posłów i tylko 100 senatorów) i dotarcie do wszystkich wyborców osobiście jest prawie niemożliwe. Po trzecie kampania wyborcza do Senatu jest prowadzona w cieniu tej sejmowej i przy milionowych nakładach partii (przypominam, że to pieniądze z naszych podatków) i bombardowaniu wyborców plakatami i spotami w różnych telewizjach kandydat niezależny nie ma szans, zeby się przebić. Kampania w systemie JOW w wyborach do Sejmu byłaby zupełnie inna i wyniki też byłyby zupełnie inne.
     Zadaniem JOW jest odbetonowanie sceny politycznej ale nie w takim rozumieniu, jak myślą o niej polityczni bonzowie. Dla nich najważniejsza jest partia, a nie człowiek. W obecnym systemie poseł jest wyłącznie maszynką do głosowania. Jest ubezwłasnowolniony i zależny wyłącznie od swojego partyjnego lidera. JOWy mają to zmienić. Tu nie chodzi o to, żeby Polską nie rządziła PO, czy PiS. Niech rządzą ale niech to będą inni ludzie. Mają być lepsi, mądrzejsi, sprawniejsi i zależni tylko i wyłacznie od nas. Mają liczyć się ludzie, a nie tylko przynależność partyjna i miejsce na listach. W JOW o byciu posłem ma decydować to, jakim jest się człowiekiem, a nie to, kto głośniej cmoknie w tyłek Tuska, Kaczyńskiego, czy Millera.
     Pan Władysław Mańkut porównuje Polskę do Rosji i do Ukrainy. Ja podam inne przykłady – Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja i częściowo Niemcy. Te najpotężniejsze gospodarczo, militarnie i politycznie kraje w Europie i na świecie mają system oparty na JOW. Przypadek?
Piotr Opaczewski, lokalny elbląski komitet referendalny Ruchu JOW
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • a kto to jest MAŃKUT ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 0
  zniesmaczonyXXL(2015-08-20)
 • Panie Opaczewski tylko, czy pan Mańkut to zrozumie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 0
  Kat.Na.Idiotów(2015-08-20)
 • Do zniesmaczonyXXL: osoba leworęczna.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  SpieszęZOdpowiedzią(2015-08-20)
 • To taki Zgredek z Harry Pottera.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 1
  (2015-08-20)
 • portel powinien pobierac wynagrodzenia ze te publikacje od Opaczewskiego, bo bedzie pchal sie do koryta od Kukiza
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 1
  (2015-08-20)
 • Co za jałowa argumentacja! Powinniście zacząć od wyjaśnienia terminu demokracji a następnie udowodnić, dlaczego JOW-y będą najbardziej demokratyczne lub najbardziej skuteczne w swoim działaniu. Ja wam mogę wypisać, co oznacza to coś, co nazywacie "demokracją". Tutaj mam pełną publikację: www.facebook.com
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 1
  IgorKiełbratowski(2015-08-20)
 • Każdy system ma dobre i złe strony. W stanach Zjednoczonych w 2000 r Al Gore otrzymał o około pół miliona więcej głosów bezpośrednich niż Busch ale Prezydentem został Busch. W Anglii w 2015r. partia UKIP która uzyskała trzeci wynik i 12,6 % poparcia w skali kraju, ma jeden mandat a partia SNP z 4,7% poparcia w skali kraju ma tych mandatów 52 Zarówno w USA i Anglii od lat kombinują jak się z tych genialnych JOW wycofać. Proszę tak jednoznacznie nie oceniać spraw bardzo trudnych. Ogólnie wygląda na to że dyletanci będą promować a nieprzygotowane społeczeństwo w referendum będzie oceniać, który fizyk jest lepszy Albert Einstein czy Stephen Hawking. Czerwony
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  (2015-08-21)
 • Jak to w końcu jest z tymi komitetami Kukiza w Elblągu? Jest lokalny i chyba samozwaczy czy dwa lokalne czy lokalny i ten ważniejszy składający się z moich ulubieńców? Może ktoś wie? Czerwony
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 1
  (2015-08-21)
 • Gdyby pan Mańkut to rozumiał to już dawno ugryzł by się w język i nie opowiadał takich bzdur. Wiadomo, że te 2% pani Ogórek to wysłała Ich na margines bez JOWów. Fakt zjednoczenia się lewicy przed wyborami i tak nie gwarantuje wygranej, po co więc doszukiwać się w JOWach jakiegoś oszustwa. JOWy to system w którym to społeczeństwo typuje kandydata na posła, a nie partyjni przywódcy. Skoro społeczeństwo nie wybierze to ma do tego prawo, mamy demokrację.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 2
  (2015-08-21)
 • Nie rozumie dlaczego ten artykuł tak szybko zszedł z czołówki, powinien pozostać zaraz pod artykułem SLD.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 1
  (2015-08-21)
 • Prosta sprawa, będą JOWy nie będzie SLD, czy to sprawiedliwe? na pewno TAK. Idźmy na referendum i głosujmy za JOWami.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 1
  (2015-08-22)
 • Panie Piotrze więcej takich spotkań, po prostu ludzie nie wiedzą co to JOWy. Każdy jak usłyszy, że to On będzie wybierał człowieka na posła, a nie przywódcy partyjni to będzie za JOWami. Teraz cały czas nagonka tych małych partii w obawie, że jak przejdą JOWy to Oni znikną ze sceny politycznej. Byłoby dobrze, gdyby tak się stało, te małe partie nigdy nie rządzą same, a zawsze się podczepiają na przetrwanie i żadnej odpowiedzialność nie ponoszą. Głosujmy na JOWy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  (2015-08-23)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

T-shirt biały z Twoim nadrukiem DTG PROMOCJA
Polar z haftem
POLO z HAFTEM
Czapka z nadrukiem