Środa 23-01-2019, imieniny Rajmunda, Ildefonsa
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Czy wiesz, czym oddychasz?

 
Elbląg, Czy wiesz, czym oddychasz? Pomiary powietrza prowadzi stacja przy ul. Bażyńskiego (fot. Michał Skroboszewski)
Rek

Nawet 18 procent nowotworów płuc w Polsce jest spowodowanych zanieczyszczonym powietrzem. Najgorzej pod tym względem mają mieszkańcy Żywca, Rybnika, Krakowa czy Zakopanego. Jakim powietrzem oddychamy w Elblągu?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że w Polsce z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera przedwcześnie około 44 tysięcy osób rocznie. Ile choruje na raka płuc? Organizacja HEAL Polska po raz pierwszy dokonała szacunków w 29 miastach w Polsce. Nie ma wśród nich niestety Elbląga, ale dane z najbliższych dużych miast - z Olsztyna i Gdańska – wskazują, że od 6 do 11 procent zachorowań jest spowodowanych właśnie przez zanieczyszczone powietrze. Najgorzej jest w Krakowie, gdzie wskaźnik sięga 35 procent!
     Na co dzień nie przejmujemy się tym, jakiej jakości powietrzem oddychamy. Monitoruje to codziennie Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, który w pięciu miastach w naszym regionie zamontował automatyczne stacje badawcze. Elbląska stacja znajduje się przy ul. Bażyńskiego i co godzinę podaje wyniki pomiarów wybranych zanieczyszczeń w powietrzu. Jednym z najważniejszych wskaźników jest poziom pyłów zawieszonych PM10 i PM2,5, składających się z drobnych cząstek, które dostają się do płuc, przyczyniając się do chorób układu oddechowego. W Elblągu średnie wskaźniki wynoszą odpowiednio 23 i 17 (przy dopuszczalnej normie odpowiednio 50 i 25). Dla porównania w Gdańsku wskaźniki wynoszą 20 i 13, a w Olsztynie 22 i 16.
     Głównym źródłem pyłów w miastach są spaliny z aut i z indywidualnych pieców. - Im dane miasto ma bardziej rozbudowaną sieć ciepłowniczą, tym te wskaźniki są niższe. Na tle kraju pod względem wskaźników pyłów nasz region wygląda dobrze. Problemem jest za to obecność benzopirenu w pyle PM10, który jest wyższy od norm w całym regionie, poza Olsztynem – mówi Tomasz Zalewski z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Olsztynie.
     Benzopireny są związkami silnie rakotwórczymi, powstają podczas niepełnego spalania na przykład w mniej sprawnych piecach. - Im mniejsza temperatura spalania i gorszy surowiec, tym więcej benzopirenów dostaje się do atmosfery – dodaje Tomasz Zalewski.
     W 2015 roku wskaźnik benzopirenu w Elblągu wyniósł średnio 2,0 nanograma na metr sześcienny (unijna norma to jeden nanogram na m3). Dla porównania w Gdańsku – 2-3ng/m3, ale w Krakowie, który walczy ze smogiem – wskaźniki są przekroczone nawet 8-krotnie.
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • W Bielniku i leżą góry płyt i wiórów z płyt, każdy może brać i palić. Jeździ po zaopatrzenie cała okolica. Stolarz wyrzuca, gawiedź się cieszy i umiera. Na pod elbląskich wsiach szczytem marzeń jest załatwienie odpadów płyt ze stolarni. A Elbląg stolarstwem stoi. Wystarczy skończyć z fikcją utylizacji odpadów poprodukcyjnych ze stolarni i będziemy mieli alpejskie powietrze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  29 1
  (2016-05-20)
 • Dużych miastach?Olsztyn nie jest dużym miastem,jest średniej wielkości jak Elbląg.Troche nauki nie zaszkodzi redaktorze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16 2
  Mój (2016-05-20)
 • Dużych miastach?Olsztyn nie jest dużym miastem,jest średniej wielkości jak Elbląg.Troche nauki nie zaszkodzi redaktorze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17 2
  Mój (2016-05-20)
 • Konieczność zatrzymywanie się co chwila na czerwonym świetle (z powodu złej synchronizacji sygnalizacji) oraz konieczność zwalniania i przyśpieszania na licznych progach zwalniających, również przyczynia się do nadmiernej emisji spalin oraz zanieczyszczania środowiska pyłem z nadmiernie zużywających się klocków hamulcowych. Samochody poruszające się płynnie generują znacznie mniej spalin.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23 5
  dfg(2016-05-20)
 • Z Alstomu z komina puszczany jest rdzawy prawie czerwony pył. Wszystko odbywa się w nocy prawdopodobnie dlatego by nie zostało zauważona. Pył jest bardzo drazniacy. Wydział środowiska UM o tym wie bo mieszkancy mieszkający w pobliżu informowali o tym urząd. I co? Mogą nas zatruwać ponieważ urząd nie widzi w tym nic złego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14 1
  (2016-05-20)
 • rozliczyć stolarzy: ile przekazują do utylizacji. Szczególnie te małe zakładziki. Pod wieczór zobaczyć czym kopcą domki jednorodzinne. Kamionka, Metalowców itd.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 0
  (2016-05-20)
 • Z tym Zakopanem to cię pismaku poniosła fantazja.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 5
  Karrola(2016-05-21)
 • Na zyrardowskiej jest tez pare domów, nawet nowych. Jak wlasciciel da na ziher:) to to szczury i karaluch padają. .. Jakos musza oszczedzic na ten kredyt. .. Tylko dlaczego naszym kosztem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7 0
  ri(2016-05-21)
 • Ochrona Środowiska wie o problemie przekazywania odpadów płyt meblowych przez zakłady stolarskie z Elbląga i okolic i nic z tym nie robi. W prawie każdym zakładzie można kupić za niewielkie pieniądze odpady z płyty meblowej, jakoś w papierach tych firm wszystko jest ok, niby utylizują te odpady, a tak naprawdę "papiery" sobie a odpady do sprzedaży. Co z tego, że mamy przepisy, procedury jak nikt nie potrafi ich skutecznie egzekwować. Z za biurka urzędników wszystko wygląda dobrze ale wystarczy przejechać się do okolicznych miejscowości to poczujemy (dosłownie) wyniki i efekty pracy naszych ekologów z Ochrony Środowiska czy Gminy Elbląg.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 0
  niedlagłupoty(2016-05-21)
 • Pomiary czystości powietrza przy ul. Bażyńskiego (???). Zamontujcie te mądre urządzenia przy ul. Grunwaldzkiej albo 1 maja, zobaczycie ile pyłów miedzianych i stalowych emitują wasze ukochane Tramwaje Elbląskie. Hero (Heronim Zabiełło)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4 2
  (2016-05-21)
 • cos takiego jak urząd ochrony środowiska to w tym kraju fikcja, taki urzad tylko udaje, że zajmuje sie ochrona srodowiska, gdyby działał jakis urząd to w ciagu jednego miesiąca np. listopada z 2/3 pieców c. o. w domach byłoby zlikwidowanych jako piece które trują wszystkich dokoła, przecież zlokalizowanie trucicieli to najprostsza z mozliwych spraw, wystarczy zobaczyć co leci z komina, leci syf widoczny dla każdego, dlaczego ochrona środowiska tego nie widzi? dlaczego policja tego nie widzi, straż miejska? wszyscy udają, że nic nie widza i wdychaja to g. .. , a potem rak i idzi chłop 50lat do piachu, dzieci chorują, akcje zbierania kasy na operacje a po co te operacje jak ten dziaciak wrócii do tego samego syfu i nie ma sznas na wyzdrowienie? może zbierac kase na nowe piece, na opał dla tych bandytów co trują? np zebrac z 5 tys i kupić normalny opał takiemu bandycie ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 0
  sdds(2016-05-21)
 • Nowodworska, Orła, Grochowska. Tutaj straż miejska niech pozaglada do pieców. O natężeniu ruchu, szczególnie samochodów ciężarowych nie wspominając. Tu jest dopiero getto elbląskie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 0
  johnes(2016-05-21)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata (bez czytnika)
Domena funkcyjna .com.pl
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata Mini
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok Mini