Czwartek 17-01-2019, imieniny Antoniego, Jana
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Daleko nie tylko do stolicy

W ciągu ostatniego roku zmalała liczba podróżujących z Rosji do obwodu kaliningradzkiego. Podobnie o wiele mniej osób w tym czasie zdecydowało się na podróż z Kaliningradu do Moskwy i do innych miast położonych w głębi kraju.

Są tylko dwie przyczyny takiego stanu rzeczy - oddalenie nadbałtyckiego obwodu od Rosji oraz wprowadzenie dodatkowych dokumentów podróży, jakie żąda od rosyjskich podróżnych Litwa.
     Oddzielenie obwodu kaliningradzkiego od pozostałej części państwa już teraz znacznie przeszkadza w utrzymywaniu kontaktów międzyludzkich. Osłabia też więź mieszkańców tego regionu z pozostałą częścią Rosji. Coraz mniej osób podróżuje drogą lądową na trasie Kaliningrad – Rosja - Kaliningrad. Droga morska z Sankt Petersburga zajmuje zbyt dużo czasu. Z kolei komunikacja lotnicza nie zawsze jest dostępna na kieszeń przeciętnego mieszkańca obwodu.
     Nad Pregołą mieszka wielu obywateli Federacji Rosyjskiej, którzy nie tylko ani razu nie byli w Moskwie czy Sankt Petersburgu, ale też nigdy w swoim życiu nie przebywali na terenie Rosji macierzystej.
     Mieszkańcy obwodu kaliningradzkiego podróżują za to (nie tylko ze względów na turystyczne walory) często i chętnie do najbliższych sąsiadów. Jak pokazują badania socjologiczne, coraz częściej swoje sympatie kierują w stronę zachodu, szczególnie w kierunku Niemiec, mając nadzieję, że tam mogą znaleźć dogodne miejsca do spełnienia swoich marzeń. Jeden z deputowanych do Dumy Państwowej stwierdził ostatnio, że Rosja traci Kaliningrad i obwód kaliningradzki.
     Socjolodzy i politycy obawiają się, że rozszerzenie Unii Europejskiej o nowe państwa, jak też wprowadzenie obowiązkowych wiz przez Polskę i Litwę osłabi i tak niezbyt duży ruch pomiędzy nadbałtycką enklawą a odległą i często mało znaną Rosją.
     Coraz mniej Rosjan z głębi kraju przyjeżdża do Kaliningradu. Główną przeszkodą są granice i litewskie przepisy. Jak podała agencja Rosbałt w sierpniu br. nad Pregołę przyjechało niecałe 40 tys. osób. Z kolei do Rosji wyjechało zaledwie ok. 42 tys. mieszkańców obwodu. W sierpniu ubiegłego roku, kiedy podróżowanie nie sprawiało aż takich trudności, z Rosji nad Pregołę dotarło prawie 65 tys. rosyjskich obywateli. Podobna liczba mieszkańców obwodu kaliningradzkiego pojechała wtedy do Rosji.
     Coraz trudniej przyjechać nad Bałtyk obywatelom Wspólnoty Niepodległych Państw. W obydwu kierunkach (w sierpniu br.) granice przekroczyło 44-46 tys. osób. W porównywalnym okresie roku ubiegłego podróżujących było przeszło 85 tysięcy.
MUR
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

AMK Kuchnia 6
AMK Szafa z drzwiami suwanymi 3
Promocja RATY 0%
Promocja RATY 0%