Środa 16-01-2019, imieniny Włodzimierza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Danielom dobrze u nas

Elbląg, Danielom dobrze u nas Daniele to dość popularne zwierzę w Polsce

W lasach Mierzei Wiślanej pojawiły się na przełomie lat 70. i 80., a sprowadzono je po to, by w królestwie zwierząt było bardziej różnorodnie. Od tego momentu populacja danieli, sympatycznych ssaków z rodziny jeleniowatych, stabilnie się rozwija.

Jak podaje Park Krajobrazowy "Mierzeja Wiślana" na teren ten daniele sprowadzono w XVII wieku. Po raz kolejny wprowadzono je na przełomie lat 70. i 80., a teraz są częścią Ośrodka Hodowli Zwierzyny Nadleśnictwa Elbląg. Wbrew pozorom nie jest to konkretne miejsce, teren mały i zamknięty, na którym zwierzęta trzymane są w zagrodzie. OHZ zarządzany przez Nadleśnictwo Elbląg zaczyna się w Kątach Rybackich, a kończy na granicy z Federacją Rosyjską.
     Według prawa takie miejsca są pomocne w prowadzeniu badań naukowych czy szkoleń z zakresu łowiectwa, a przede wszystkim pomagają utrzymywać w równowadze populację zwierząt łownych, czyli np. lisów, jenotów, jeleni czy dzików. A także danieli.
     - Daniele nie mają wyjątkowej roli, po prostu są jednym z elementów ekosystemu. Mają taką samą rolę biologiczną, jak reszta zwierząt – opowiada Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg. - Na Mierzei Wiślanej, oprócz danieli, nie ma obecnie zwierzyny płowej. Są sarny, ale to gatunek bardziej związany ze środowskiem otwartym, czyli granice lasu i pola.
     Daniele występują na całym pasie Mierzei, zaczynając od ujścia Wisły do granicy z Rosją
     - Populacja składa się ze starych osobników, które są u kresu swojego życia i małych, czyli cielaków, są też daniele w średnim wieku, silniejsze i słabsze – wyjaśnia leśnik.
     Razem jest ich 219 – tak wskazują dane z marca 2015 r.
     - To dość popularny gatunek w Polsce, można je spotkać na terenie całego kraju – wyjaśnia Jan Piotrowski.
     Czasami leśnicy pomagają im, tak jak innym zwierzętom, na przykład wtedy, gdy jest bardzo zimno.
     - Zakładamy specjalne poletka, gdzie zwierzyna może sama przyjść i zjeść, co pozwala odciągnąć je od pól. Jeśli odnawiamy las, to na terenie Ośrodka Hodowli Zwierzyny dodatkowo sadzimy drzewka owocowe, żeby zwierzęta miały bogatszą bazę pokarmową – opowiada leśnik. - Nie ingerujemy w ich życie, ale robimy wszystko tak, by miały jak najlepsze warunki. Chcemy, by była to populacja silna i zdrowa.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Kuchnia nowoczesna
Kuchnia klasyczna
Kuchnia inna niż inne
Kuchnia, a aneks kuchenny