Niedziela 16-12-2018, imieniny Albiny, Zdzisława
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Defibrylator pod ręką

 
Elbląg, Defibrylator pod ręką Defibrylatory powinny być dostępne przy udzielaniu pierwszej pomocy - przekonuje radny Michał Missan. To może uratować życie zanim nadejdzie profesjonalna pomoc (fot, AD)
Rek

Defibrylatory instalowane są zwykle w zakładach pracy, w szkołach, na lotniskach, dworcach kolejowych, w hotelach, centrach handlowych czy na pływalniach, czyli w miejscach dużych skupisk ludzkich. Cztery lata temu taki sprzęt medyczny nabył elbląski magistrat. A gdzie jeszcze na terenie miasta, w sytuacji zagrażającej życiu człowieka, można użyć defibrylatora – chce wiedzieć radny Michał Missan i takie pytanie na ostatniej sesji Rady zadał prezydentowi.

Michał Missan, koordynator Działu Ratownictwa Medycznego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu uważa, że defibrylatory powinny być w każdym miejscu, gdzie przebywa wiele osób.
     - Gdzie potencjalnie może dojść do zatrzymania krążenia - oczywiście, że tak. Bardzo ważnym aspektem w ochronie zdrowia jest pierwsza pomoc, a na poziom pierwszej pomocy wpływa dostępność defibrylatorów AED, które pozwalają bardzo szybko podjąć działania mające na celu przywrócenie akcji serca – przekonuje. - Zdefibrylowanie pacjenta przy zauważonym zatrzymaniu krążenia 2-3-krotnie zwiększa jego szanse na przeżycie i wyjście bez ubytków neurologicznych ze szpitala.
     No, ale czy każdy, dodatkowo w sytuacji stresu, potrafi obsłużyć takie urządzenie?
     - To jest bardzo proste urządzenie - zapewnia radny. - Prowadzi za rękę każdego, kto próbuje udzielić pierwszej pomocy. "Mówi" w języku polskim, podpowiada, co mamy robić. Można też zapisać się na szkolenie.
     W 2009 r., gdy defibrylator AED zakupił elbląski Urząd Miejski (urządzenie zostało umieszczone w holu głównym, na parterze budynku) do jego obsługi zostało przeszkolonych 27 pracowników.
     Radny Missan chce, by takich defibrylatorów było w Elblągu więcej. Skąd jednak wziąć pieniądze na takie zakupy?
     - Stąd moje pytanie i prośba o wdrożenie czy też zbudowanie programu dla miasta i przewidzenie środków w budżecie – mówi Michał Missan. - A to naprawdę nie jest drogi sprzęt. Jeden defibrylator kosztuje ok. 4-5 tys. zł.
     A gdzie, oprócz magistratu, znajdują się takie "awaryjne" defibrylatory?
     - Tego nie wiem, dlatego wystąpiłem do pana prezydenta i jego służb, by mi spis takich lokalizacji przygotowano – wyjaśnia radny. - Poza tym, chciałbym wiedzieć, jaki to jest sprzęt, bo to też jest istotne. Jeśli pogotowie ma taki sam, może się bezpośrednio podłączyć do elektrod użytych przez osobę udzielającą pierwszej pomocy. Jeżeli jest inny, elektrody trzeba zrywać i przyklejać nowe.
notowała A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Naszywka HERB ELBLĄGA
POLO z HAFTEM
Polar z haftem
Czapka z nadrukiem