Czwartek 13-12-2018, imieniny Łucji, Otylii
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Diecezja elbląska ma nowy herb

 
Elbląg, Diecezja elbląska ma nowy herb
Rek

Biskup elbląski Jacek Jezierski podjął decyzję o zmianie herbu diecezji. W centrum nowej tarczy herbowej, znajdują się krzyże rycerskie z herbu Elbląga, co podkreśla rangę naszego miasta jako stolicy diecezji, gdzie znajduje się katedra oraz rezyduje biskup i kapituła katedralna. - Po dwudziestu trzech latach istnienia diecezji i budowania jej tożsamości, pragnę bardziej podkreślić fakt, że centrum diecezji ustanowionej przez Jana Pawła II stanowi miasto Elbląg - mówi ks. biskup Jacek Jezierski.

W 1992 roku pierwszy biskup elbląski Andrzej Śliwiński zatwierdził herb diecezji przygotowany przez ks. prałata kan. prof. dra hab. Jana Wiśniewskiego. Herb ten przedstawia postać św. Wojciecha i orła, który jest symbolem św. Jana Ewangelisty, patrona dawnej diecezji pomezańskiej.
     W dekrecie ks. biskup Jacek Jezierski zmianę herbu argumentuje następująco: „Po dwudziestu trzech latach istnienia diecezji i budowania jej tożsamości, pragnę bardziej podkreślić fakt, że centrum diecezji ustanowionej przez Jana Pawła II stanowi miasto Elbląg. Tu znajduje się katedra diecezji. Tu rezyduje biskup diecezjalny i kapituła katedralna. W Elblągu mieści także się seminarium duchowne, kuria i sąd kościelny oraz biura caritas diecezji. W latach 2014-2015, po licznych konsultacjach, opracowano projekt nowego herbu. Otrzymał on aprobatę: arcybiskupa metropolity warmińskiego, prezydenta i przewodniczącego rady miasta Elbląga. Dlatego nowy herb dla diecezji elbląskiej niniejszym zatwierdzam [kan. 29 KPK]. Herb stanowi wyłączną własność diecezji elbląskiej i jest znakiem zastrzeżonym”. Dekret obowiązuje od dnia 15 października 2015 roku.
     
     Opis nowego herbu

     W tle tarczy herbowej znajdują się: mitra biskupia, w którą wpisana jest róża św. Wojciecha (tzw. Różyc), pastorał i krzyż.
     Na tarczy herbowej znajduje się godło herbowe:
     - w górnej prawej części znajduje się baranek, jeden z symboli Chrystusa, herb diecezji/ archidiecezji warmińskiej;
     - w górnej lewej części znajduje się orzeł, symbol św. Jana Ewangelisty, herb diecezji pomezańskiej;
     - poniżej, w centrum tarczy herbowej, znajdują się krzyże rycerskie z herbu Elbląga.
     W herbie występują symbole przywołujące na pamięć diecezje (pomezańska, warmińska, chełmińska, gdańska), z których części powstała diecezja elbląska.
oprac. mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Ile taka zmiana będzie kosztowała wiernych? trzeba będzie zmienić pieczęcie, papier z logiem, wizytówki, tablice informacyjne, inne bliżej nieokreślone duperele. Kto na to wszystko kase da, bo nie ja
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  7 12
  niebonie(2015-10-22)
 • To się nie udzielaj w temacie. Proste. :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6 5
  rozbawiony(2015-10-22)
 • jakoś takoś w terminie przedwyborczym. .. .wszystkie, ,rence, ,na pokład?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 4
  (2015-10-22)
 • o wiele mniej jak na siłę wbijanie w szkołach ideologię GENDER !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6 2
  (2015-10-22)
 • to jeszcze może autor artykułu dopisze dlaczego warmiński baranek ma Krzyż Potockich i flagę chyba szwedzką czy skandynawską ???? Hero.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 5
  (2015-10-22)
 • do "niebonie": dziecko nie pochlebiaj sobie bo nikt od ciebie nie chce twoich ciężko zarobionych pieniążków.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 0
  chin(2015-10-22)
 • do "Hero. ": widzę że jesteś znawcą heraldyki, więc proszę napisz coś więcej o tym Krzyżu Potockich i fladze Szwedzkiej czy skandynawskiej(?).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 0
  chin(2015-10-22)
 • Flaga Gruzji jest najbardziej zbliżona. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2015-10-22)
 • sorry ale szczegółowych objaśnień powinien udzielić ktoś bardziej kompetentny, np wykładowca Seminarium Duchownego w Elblągu. Ja wiem tylko tyle że ród Potockich wydał Prymasa, kilku biskupów, wielu proboszczów i w wielu kościołach na Warmii, między innymi w katedrze we Fromborku, sanktuarium w Krośnie, ten charakterystyczny element ich herbu, będący transformacją krzyża prawosławnego jest umieszczony. W tym przypadku jest to tak zwany krzyż prawosławny obrąbany, posiadający tylko jedną poprzeczkę do którego doczepiono szwedzką flagę z okresu potopu szwedzkiego, baranek krwawi symbolizując wykrwawienie wojenne zarówno najechanych jak i najeźdźców a krew spływa do kielicha symbolizującego Ciało Chrystusa. Podkreślam że moja wiedza na ten temat pochodzi od przewodników turystycznych a nie fachowej lektury. Hero (Heronim Zabiełlo)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 1
  (2015-10-23)
 • biały baranek symbolizuje Katolików a żółty orzeł Ewangelistów. Warmia była religijnie tolerancyjna, w wyniku migracji ludności w kościołach nie likwidowano całkowicie dotychczasowych symboli tylko łączono z nowymi. Być może za ileś tam lat zostanie dodany element księżyca symbolizujący pokojowy stosunek do spokojnych i pracowitych przybyszów zasymilowanych z dotychczasową ludnością, którzy zmodernizowali swoją tradycyjną religię, ale to chyba pozostanie jedynie pobożnym życzeniem. Tak dobrze to raczej nie będzie. Hero (Heronim Zabiełło)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 1
  (2015-10-23)
 • Panie Hero. A może założymy, ,Klub przeżuwaczy starych szmat, ,w Elblągu? Pisze się także i ja. Czasami mam tez nieprzepartą chęć, ,podzielenia się, ,własnymi przemyśleniami. Będzie nam rażniej i weselej. Co Pan na to?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 0
  (2015-10-23)
 • Hero widać, że byłeś i jesteś matołem nie tylko z historii. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  zjozef1(2015-10-23)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Autoryzowany Serwis Skoda Hadm Gramatowski.
Pomoc w przypadku szkody komunikacyjnej
Serwis i Części VW - HADM Gramatowski
Citroen HADM Gramatowski już otwarty!