Czwartek 17-01-2019, imieniny Antoniego, Jana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dlaczego warto głosować na Henryka Słoninę?

Kandydaci na radnych przekonują dziś do swych kandydatów na prezydenta Elbląga. Mówi Bożena Sielewicz, zastępca dyrektora Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej Światowid, kandydatka na radną Stowarzyszenia „Dobry Samorząd”, popierającego Henryka Słoninę.

Piotr Derlukiewicz: Dlaczego warto głosować na Henryka Słoninę?
     Bożena Sielewicz: Przede wszystkim dlatego, że jest uczciwy, a uczciwość to dla mnie priorytet, z racji tego, co się obecnie dzieje w polityce. Jest konsekwentny, rzetelny, potrafi wznieść się ponad partyjne interesy.
     
     Ale Henryk Słonina przez 20 lat był już prezydentem i wiceprezydentem Elbląga. Czy nie czas na zmiany, na świeże spojrzenie na miasto?
     Doświadczenie nie jest negatywem, dla mnie jest plusem. Jest dobrym prezydentem, a nie może być ktoś karany za doświadczenie - przez 20 lat rządził miastem, to niech teraz będzie ktoś inny…
     
     Czy jednak nie pociąga to za sobą skostnienia miejskich struktur, temu, że urzędnicy prezydenta popadają w rutynę, są mało twórczy.
     Prezydent Słonina ma w programie zmiany w strukturze i funkcjonowaniu urzędu. Ważne jest to, że jego spojrzenie na urząd ewoluuje. A skoro on podejmuje nowe wyzwania, nie można powiedzieć, że się wypalił. Poza tym, mieliśmy już tyle „rewolucji” w kraju i widzimy, jakie są ich efekty. Tyle mamy gwałtownych zmian, że dobrze by było, żeby prezydent Elbląga był ostoją pewności, obliczalności. Wreszcie, kończąc ten wątek, jeśli prezydent Słonina wybiera na wiceprezydenta kogoś takiego jak Witold Wróblewski, to tym lepiej o nim świadczy. Potrafi dobierać współpracowników.
     
     Jednak ostatnie lata nie były dla Elbląga zbyt dobre, zwłaszcza gdy chodzi o gospodarkę. I utrata rangi wojewódzkiej nie jest jedyną tego przyczyną.
     I w województwie warmińsko-mazurskim, i w województwie pomorskim spadlibyśmy do roli miasta prowincjonalnego. W pomorskim chyba nawet szybciej. Dla elbląskiej gospodarki najbardziej niekorzystne było wprowadzenie na granicy z obwodem kaliningradzkim granicy unijnej - tam był rynek dla naszych firm. Ale dzięki Unii mamy fundusze na projekty i inwestycje, które są zdobywane z wielkim udziałem prezydenta Słoniny. Elbląg jest przecież nagradzany za wykorzystanie funduszy unijnych, obojętnie, kto rządzi. I przez rząd AWS i przez rząd SLD.
     
     A poziom elbląskiej oświaty? Mizerniutki nawet w tak słabym województwie.
     Jest to w ogóle kwestia kryzysu polskiej szkoły. Za dużo jest wyższych uczelni, czy może pseudouczelni, wydających dyplomy nauczycielom. Jest kryzys statusu nauczyciela. Przez tyle lat trwała selekcja negatywna, że nauczyciel stracił szacunek uczniów, ale też prestiż w środowisku osób dorosłych. A w Elblągu na pewno potrzebna jest jakaś polityka miasta, jeśli chodzi o zatrudnianie i dokształcanie nauczycieli. I zajęcia pozalekcyjne, na których uczniowie mogliby rozwijać swoje zainteresowania.
     
     Pani kandyduje na radną. Co chce Pani wnieść do Rady Miasta?
     Pracuję w tej kulturze od 20 lat i uważam, że moja wiedza i doświadczenie mogą się miastu przydać. Chciałabym, żeby elbląskie placówki kultury miały ze sobą lepsze kontakty, żeby chciały robić pewne rzeczy wspólnie, żeby ludzie związani zawodowo z kulturą i oświatą podejmowali wspólne inicjatywy. Chciałabym też zwrócić większą uwagę radnych na problemy kultury. Starałabym się o właściwe wypromowanie tych imprez i miejsc w Elblągu, które już są. Turystyka kulturowa to dziś 70 proc. turystyki na świecie. My mamy imprezy, placówki, którymi możemy się chwalić, ale żeby ludzie do Elbląga przyjeżdżali, muszą o tym wiedzieć.
     
PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Moim zdaniem powinien przejść na emeryture, dużo zrobił, ale niech da szanse innym. co do uczciwości, to należełoby zrobić debatę. w dzisiejszych czasach ciężko o uczciwych. większość polityków to zakłamane .....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2006-11-10)
 • Rzeczywiście - uczciwość jest cechą Prezydenta Słoniny - świadczą o tym dwie nagrody "Za przejrzystość działania". UCZCIWOŚĆ - słowo, które dzięki niektórym politykom, posłom itd. siegnęło przysłowiowego dna. Dobrze chociaż, że NASZ PREZYDENT prezentuje zupełnie inną - godną najwyższej pochwały postawę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  4 głosy od rodziny Rz.(2006-11-10)
 • Czas na zmiany i świeże powietrze w Urzędzie Miejskim
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2006-11-10)
 • Moim zdaniem niech Slonina idzie na emeryture albo go przetopie na smalec :D, za duzo namieszal w Elblągu,bynajmiej o te rzeczy ktore ja sie staralam ani jedna nie zostala zrealizowana przez cala jego kandydature jako prezydent naszego kochanego miasta Elblaga.U mnie ma -5 glosow.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  s(2006-11-10)
 • To Pani Sielewicz opiera nam Prezydenta - ciekawe, ciekawe.....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  AborygenMiejscowy(2006-11-10)
 • 65 lat to wiek emeryta. Pan Słonina już od 2 lat powinien być na emeryturze. Dziś młodzieżi ludzie w srednim wieku muszą opuszczać kraj w poszukiwaniu chleba. Dlaczego? Dlatego że Pan Słonina nie zrobił nic jako prezydent by tworzyć nowe miejsca pracy. Powiem więcej w okresie jego dwóch kadencji wszystkie znaczące firmy pouciekały z Elbląga. Dlatego jest to główny argument na NIE dalszej prezydenturze Pana Słoniny.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Bezrobotny(2006-11-10)
 • Troche mu nie wyszło...znowu
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  ile to już lat berobocia(2006-11-10)
 • Niech p. Słonina pochwali się osiągnięciami , gdzie inwestorzy (firmy) , w kraju inwestują , Elbląg omijają. Ile warte jest miasto bez inwestycji firm , jak się ma rozwijać , nawet sławetny portinwestycja stulecia , ogłosił upadłość , wszystko to wielka ściema byle wybrali. przejrzysta władza sama się wyżywi i utuczy z naszych podatków , ale co dalej w naszym opuszczonym przez mlodych ludzi mieście , oprócz nowych chodników , lamp i samozachwytu.....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  wyborca(2006-11-10)
 • To już się Miejscowy Autochtonie nie NUŻYSZ ? Ale znowu coś Ci się pomerdało w Twojej skołatanej łepetynce - Pani Sielwicz "opiera Prezydenta" tzn. pierze mu osobiste rzeczy, czy po prostu go POPIERA? Czytelnicy czekają także na Twoją interpretację nazwy Kanał Ducki ? A może już sobie odpuściłeś i powiesz "spieprz...j dziadu i pisz sobie na Berdyczów?".
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Umulny Józef.(2006-11-10)
 • Uważam,że nie stać nas ,mieszkańców Elbląga na to żeby za nasze pieniądze komuś nowemu dać szansę .Jak się nie uda to będziecie mówić ,że nowy i nie miał doświadczenia.Nie stać nas na to,niech HS zakończy to rozpoczął. Dotad głosowałam na PO ,ale teraz nie ,bo za dużo tam lekarzy i pielęgniarek.Wiem jakie to jest środowisko.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  tolek(2006-11-10)
 • Brawo Pani Sielewicz I- a więc mądrzy i aktywni w naszym mieście ludzie popierają Pana Słoninę. I to jest signum temporis! A bełkotliwa hołota (na szczęście w śladowej ilości) bełkocze sama nie wie o czym.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  Faksymile(2006-11-10)
 • Słonina nie będzie Prezydentem , kto się założy??? Przewietrzyć Urząd Miejski, rozbić grono wzajemnej pomocy i adoracji!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  (2006-11-10)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Citroen HADM Gramatowski już otwarty!
Serwis i Części VW - HADM Gramatowski
Serwis i oryginalne części Seat
Pomoc w przypadku szkody komunikacyjnej