UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dlaczego warto skorzystać z Freedom Nieruchomości

 
Elbląg, Dlaczego warto skorzystać z Freedom Nieruchomości

- To, czym się wyróżniamy, od kiedy połączyliśmy nasze siły z Freedom Nieruchomości, to sposób przygotowania nieruchomości do sprzedaży, jej prezentacji, wizualizacji, jakości kontaktu z klientem – mówi Jarosław Kraiński, właściciel elbląskiej agencji Freedom Nieruchomości. Dlaczego warto skorzystać z jej pomocy?

- Czy można powiedzieć, że Freedom Nieruchomości to obecnie największa agencja nieruchomości w Elblągu?
     Jarosław Kraiński, właściciel Freedom Nieruchomości Elbląg:
- Nasz zespół liczy obecnie 15 osób, więc jest spory. Ale jeżeli weźmiemy pod uwagę zasięg naszej działalności, liczbę obsługiwanych nieruchomości czy inwestycji, to realizujemy ich o kilkaset procent więcej niż jeszcze kilka lat temu i pod tym względem na pewno jesteśmy największą agencją nieruchomości w Elblągu. Chociaż o wiele ważniejsze jest to, byśmy nasze zadania realizowali profesjonalnie i żeby nas tak traktowano na rynku, że jesteśmy nie tylko najwięksi, ale również najskuteczniejsi, a więc najlepsi.
     
     - Freedom Nieruchomości to marka, która istnieje w Polsce, również w Elblągu, stosunkowo krótko. Za Wami stoi o wiele dłuższe doświadczenie w tej branży...
     
Jarosław Kraiński: - W 2019 roku będziemy obchodzili 25-lecie naszej pracy na rynku nieruchomości. Działając lokalnie czułem cały czas taki niedosyt, że możemy zrobić więcej, obsłużyć więcej nieruchomości, poprawić skuteczność. Przez dwa lata poszukiwałem biznesowego partnera, który mógłby nas w tych działaniach wspomóc. Rozmawiałem z różnymi sieciami na terenie Polski, ale nie zawsze nadawaliśmy na tych samych falach. W końcu na jednym ze szkoleń udało mi się spotkać Łukasza Kruszewskiego, którego wizja pośrednictwa była bardzo zbliżona do moich oczekiwań. Po kilku rozmowach udało nam się dojść do porozumienia. Mimo że Freedom Nieruchomości w tamtym czasie było obecne na rynku dopiero od 5 lat, okazało się, że narzędzia stosowane przez nich doskonale uzupełnią moją wizję pracy na rynku nieruchomości.
     
     - Jakie to narzędzia? Co w nich jest takiego wyjątkowego?
     
Jarosław Kraiński: - Próbowaliśmy sami stosować rozwiązania wdrażane na rynkach w krajach bardziej rozwiniętych - USA czy Anglii. Nasz rynek w sumie dopiero raczkuje, dopiero go budujemy, porównując go na przykład z amerykańskim. Szybki rozwój technologii w ostatnich latach pozwolił nam na zaoferowanie takiego modelu, który jest bliski zachodnim standardom. Jeżdżę dużo po Europie i mam okazję do porównań.
     To, czym się wyróżniamy, od kiedy połączyliśmy nasze siły z Freedom Nieruchomości, to sposób przygotowania nieruchomości do sprzedaży, jej prezentacji, wizualizacji, jakości kontaktu z klientem. Stosowanie różnych technik, np. dni otwartych w danej nieruchomości czy braku obecności właściciela podczas prezentacji nieruchomości. Kiedyś się wydawało, że to niemożliwe, a dzisiaj staramy się, by rola właściciela była ograniczona do minimum. Sprzedający zawiera umowę współpracy i od tej chwili reszta zadań należy do profesjonalnego agenta nieruchomości.
     Sam ostatnio sprzedawałem nieruchomość i wiem, jak duży to stres dla klienta i bardzo duży natłok obowiązków z tym związanych. My bierzemy na siebie perfekcyjne przygotowanie nieruchomości do sprzedaży, jej odpersonalizowanie. Nazywamy to odgraceniem, czyli wszystkim tym, co przeszkadza przy sprzedaży nieruchomości. Robią to zawodowi homestagerzy. Zdejmujemy z właścicieli stres związany z przygotowaniem domu i realizacją dni otwartych, pozyskaniem klientów, negocjacjami, możemy też profesjonalnie i bardzo dobrze wycenić nieruchomość na podstawie podobnych transakcji z rynku, do których mamy dostęp. Często o wiele lepiej niż rzeczoznawcy. Wszystko to według standardów i procedur Freedom Nieruchomości, które są takie same dla każdego klienta. Mi udało się sprzedać nieruchomość po pierwszym dniu pokazowym, wielu innym osobom korzystającym z naszych usług również.
     
     Łukasz Wojtaś, menadżer zespołu sprzedaży: - Tego może nie widać z zewnątrz czy podczas rozmów i ofert, ale nad przygotowaniem jednej oferty potrafi pracować nawet ośmiu specjalistów, począwszy od doradcy, home stagera, fotografa, kończąc po osobę, która wykonuje rzuty, wirtualny spacer i ujęcia z drona. Jeśli ktoś chce sfinansować swoje marzenie, to służymy również pomocą ekspertów kredytowych.
     
     - Dzisiaj praca agencji nieruchomości nie polega tylko na sprzedaży nieruchomości. Wasza działalność jest o wiele szersza...
     
Julian Dzierżanowski, broker nieruchomości: - Od najmu przez sprzedaż, kredytowanie. W momencie, kiedy klient zleca sprzedaż lub kupno nieruchomości, jest obsłużony kompleksowo. Może Pan być pewien, że wszystko Panu podpowiemy.
     
     - Wśród wielu osób panuje jeszcze takie przekonanie, że wystarczy samemu się tym zająć. Często piszą w ogłoszeniach „pośrednikom dziękujemy”, bo nie są do agencji przekonani.
     Jarosław Kraiński: - Agent nieruchomości często kojarzy się źle jako ten, który tylko poda jakiś kontakt do właściciela nieruchomości i chce za to pieniądze. Dzisiaj pośrednictwo w obrocie nieruchomości nie na tym polega. Żeby faktycznie udało się skojarzyć strony transakcji, trzeba najpierw wykonać szereg działań, które będą do tego prowadzić. Nawet po skojarzeniu stron transakcji pośrednik nie mówi „ja już skończyłem robotę”, tylko nadal jest opiekunem danego klienta do ostatniego momentu, czyli przekazania kluczy i rozliczenia finansowego.
     Czy wystarczy dać ogłoszenie? Wielu klientów tak zrobi, jeśli sprzedaż ma polegać tylko na daniu ogłoszenia. Do tego agencja nie jest potrzebna. Natomiast cały proces sprzedaży, przygotowanie, nadzór, finalizacja, to praca całego zespołu, o czym mówiliśmy. Ale także gwarancja bezpieczeństwa całej transakcji. To jest główne kryterium działania wielu klientów, którzy się do nas zgłaszają. Nieruchomość to często dorobek całego życia, więc warto poświęcić tej sprawie wiele czasu, by jak najlepiej na tym skorzystać.
     

     Biuro nieruchomości
     Freedom Elbląg

     
     Aleja Grunwaldzka 31, 82-300 Elbląg
     tel. 55 233 25 39
     
elblag@freedom-nieruchomosci.pl
     
     ---- artykuł promocyjny ----
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl