Sobota 15-12-2018, imieniny Waleriana, Celiny
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Długa kolejka po klucze do własnego "M"

 
Elbląg, Długa kolejka po klucze do własnego "M" Aktualnie w Elblągu na przydział mieszkania czeka ponad 200 rodzin (fot. arch. AD)
Rek

Ponad 200 rodzin czeka w Elblągu na mieszkanie komunalne. 64 z nich otrzyma klucze do własnego "M" w tym roku. Musiały jednak spełnić określone warunki oraz kilka lat odstać w kolejce. By rozładować tłok na rynku nieruchomości, miasto planuje budowę bloku dla mniej zamożnych elblążan. W budżecie zagwarantowano środki na przygotowanie dokumentacji.

Za czym kolejka ta stoi? Za mieszkaniami. Wiadomo, czasy ciężkie, niewielu stać na kupno własnego "M", a dochodzą jeszcze inne okoliczności losowe więc elblążanie ustawiają się w kolejce po klucze do mieszkania komunalnego. Sprawa nie jest ani prosta ani szybka do załatwienia. Po pierwsze, trzeba spełnić określone w uchwale Rady Miejskiej z 2013 r. warunki. I to wszystkie.
     - O przydział mieszkania może ubiegać się osoba, która mieszka w Elblągu co najmniej 5 lat oraz nie posiada samodzielnego tytułu prawnego do zajmowania innego mieszkania, jak również nie zbyła w okresie 5 ostatnich lat na rzecz innych osób, podmiotów prawa własności, spółdzielczego prawa do lokalu lub prawa najmu lokalu - wskazuje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga. - Ponadto obowiązuje wskaźnik dochodu. Średni miesięczny dochód brutto pomniejszony o koszty uzyskania i składki na ubezpieczenie społeczne za trzy ostatnie miesiące nie może przekraczać kwoty 1 477,79 zł w gospodarstwie jednoosobowym i 1 055,56 zł w gospodarstwie wieloosobowym - na osobę. Ważne są również dotychczasowe warunki, w jakich rodzina żyje. Powierzchnia mieszkalna przypadająca na jednego członka gospodarstwa domowego nie może przekraczać 4 m2.
     W kolejce obowiązują jednak zasady pierwszeństwa.
     - Na specjalnych warunkach traktowane są osoby pozostające w szczególnie trudnej sytuacji losowej, osoby które opuściły Dom Dziecka po uzyskaniu pełnoletniości bądź pozostawały do pełnoletniości w rodzinie zastępczej oraz osoby uprawnione do lokalu socjalnego na mocy orzeczenia sądowego – wskazuje rzeczniczka prezydenta.
     Jeśli lokator wszystkie warunki spełnia, jego wniosek zostaje zarejestrowany w rejestrze osób oczekujących na przydział mieszkania. Konieczne jest także uzyskanie pozytywnej opinii Społecznej Komisji Mieszkaniowej. Dopiero po dopełnieniu tych formalności można trafić na listę przydziału mieszkań na dany rok kalendarzowy.
     Nie ma jednak co liczyć na bieżący rok kalendarzowy. Średni czas oczekiwania na własne "M" to ... 5-6 lat.  Niemniej jednak są przypadki, kiedy na przydział oczekuje się znaczniej krócej - optymistycznie zauważa Joanna Urbaniak. - Dotyczy to wychowanków Domu Dziecka bądź osób niepełnosprawnych w znacznym stopniu.
     Obecnie w kolejce po klucze czeka w Elblągu 201 rodzin. Na 2015 rok na prawomocnych listach przydziałów mieszkań, w tym listach mieszkań do adaptacji oraz do wymiany ze względu na niepełnosprawność, są umieszczone łącznie 64 rodziny.
     Czy miasto planuje wybudowanie nowego budynku z mieszkaniami dla mniej zamożnych elblążan?
     - Takie plany są, w tegorocznym budżecie zostały zabezpieczone środki na przygotowywanie dokumentacji - zdradza rzeczniczka prezydenta Elbląga.
     Istnieje też możliwość zamiany mieszkania - na mniejsze lub większe - w zależności od potrzeb.
     -  W internetowej bazie zamiany mieszkań Urzędu Miejskiego w Elblągu jest zarejestrowanych ogólnie dostępnych 313 ofert, każdego dnia wpływają nowe oferty od mieszkańców dotyczących zamiany mieszkań o różnym standardzie technicznym, metrażu oraz kosztach utrzymania - informuje Joanna Urbaniak. - Aktualnie w trakcie rozpatrywania jest 6 wniosków o zamianę mieszkań.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Po co pracować jak jest socjal na którego tyrają inni.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  19 8
  (2015-02-19)
 • A normalnie tyrający człowiek zapie... na kredyt mieszkaniowy. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  19 10
  (2015-02-19)
 • a i tak najwięcej pieniędzy na mieszkalnictwo komunalne szło za nowaczyka, awanturnicy wszystko zepsuli z polityki mieszkaniowej miasta, a wilk to już całkiem zepsół program mieszkaniowy z tym swoim hajduckim czy jak mu tam. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11 6
  rozliczyćWILKA(2015-02-19)
 • W sumie kolega wyżej ma racje - za Nowaczyka kilku moich znajomych dostało mieszkania - mojego kolegi mama czekała 18lat na mieszkanie i za Nowaczyka dostała - może to tylko zbieg okoliczności. Ogólnie ta polityka mieszkalna jest trochę chora, są ludzie którzy nie płacą po 20lat czynszu i za tą kasę kupują sobie mieszkania na własność - bo i tak ich nikt później nie będzie ścigał za te czynsze. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10 3
  Wojo(2015-02-19)
 • A do jeżdżących komunikacją miejską też masz pretensje, że "normalny tyrający człowiek zapie. .. ." na kupno i utrzymanie samochodu? Tak, jak nikt Ci nie kazał kupować samochodu, tak nikt Ci nie kazał brać kredytu mieszkaniowego. Za własną decyzję nie wyżywaj się na innych.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  13 11
  Edek..(2015-02-19)
 • Na bank mieszkania dostaną pociotki urzędu miasta, wystarczy zobaczyć co się dzieje w budynku TBS przy ulicy ogólnej, prywatny folwark
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 2
  wiemboznzm(2015-02-19)
 • Za nowaczyka to lewandowski dbał o budowanie nowych mieszkań, przecie ta bursa na obrońców to był ich pomysł na 80 mieszkań a. .. pisiory tylko rozdali mieszkania niewiadomo jak czy ktoś nad tym panuje???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 4
  RozliczyćPisiory(2015-02-19)
 • Dokładnie zwykli ludzie pracuja za najniższą krajową bo w Elblągu to już norma jeżeli chodzi o wynagrodzenie i splacaja kredyt hipoteczny jeżeli w ogóle jakims cudem go otrzymali a znajomki i pociotki urzednikow elblaskich mieszkaja wygodnie w tbs a budynek na Ogolnej to najlepszy przyklad.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 1
  (2015-02-19)
 • Nikt nie kazał nikomu brać kredytu - oczywiście. Ale czy biednym ktoś kazał mieć np. 5 dzieci? Czy ja jestem winna temu, że ktoś ma w życiu źle/ma pecha itp? Sama jako niepełnosprawna, chora, nie biedna - ale żyję "do pierwszego" jakoś sobie radzę. Nikt mi niczego nie każe, nikt nikomu niczego nie każe. Trudno jest się dziwić rozżalonym ludziom płacącym wysokie kredyty, gdy widzą, że ktoś inny dostaje mieszkanie od tak. Wśród tych płacących kredyty są również ciężko chorzy, są samotni rodzice, wychowujący chore dzieci itp itd. Trudno się dziwić, po prostu. Gdyby tzw. socjal był w Polsce sprawiedliwy, zarobki godne, to nikt by się tak nie frustrował. przynajmniej tej frustracji byłoby mniej. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9 1
  (2015-02-19)
 • Dla mnie by wystarczylo żeby zarobki byly godne i zebym mogl po prostu splacac kredyt i zyc normalnie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 0
  (2015-02-19)
 • Absurd. Lokatorzy mieszkań ZBK nadal zadłużaja mieszkania a długi rosną do kilkudziesięciu tysięcy a ZBK na to pozwala. Są wytypowani do eksmisji i co mieszkają i mają to wszystko w d***e a długi rosną.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6 1
  (2015-02-19)
 • Normalnie szlag człowieka trafia jak menele, pijacy i inni zwyrodnialcy mieszkają w lokalach -zbk- za które nie płacą od lat- i śmieją się w oczy normalnym ludziom dla których życie ma godność znam osobiście pare takich patroli gdzie i- mops-jeszcze im daje nie pisze że wszyscy ale większość to pod most. -zbk- dobrze wie gdzie takowi są i mieszkają, a my musimy jeszcze za nich płacić-śmieci- woda-energia-itp
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9 1
  dodyrektora-zbk(2015-02-19)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Pieczątki Firmowe
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Kalendarz Książkowy z Grawerem
Żarówki LED