Piątek 22-03-2019, imieniny Katarzyny, Bogusława
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Do końca zachowali godność i honor

 
Elbląg, Do końca zachowali godność i honor
fot. Michał Skroboszewski

- Byli to żołnierze Armii Krajowej, którzy w czasie wojny walczyli z okupantem niemieckim, a po wojnie powiedzieli "nie" władzom komunistycznym. Dlatego byli torturowani i mordowani w więzieniach UB, a ci którzy przeżyli musieli żyć z piętnem bandytów, faszystów - przypominał podczas dzisiejszych (1 marca) obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu Marek Pruszak. -Trzeba oddać im hołd, bo potrafili do końca zachować godność i honor. Zobacz więcej zdjęć.

Miejskie uroczystości odbyły się przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Żołnierzy AK. Żołnierzy walczących w latach 1944-56 o wolność i niezależność Ojczyzny wspominał - odczytując list Witolda Wróblewskiego (łudząco podobny do ubiegłorocznego) - wiceprezydent Elbląga Jacek Boruszka: - O żołnierzach tych nie wolno było mówić, a jeśli już to nazywano ich reakcjonistami i bandytami. Byli pierwszą antykomunistyczną opozycją i za to zostali wyklęci. Dziś jako niezłomni są wśród nas, bo znaleźli swoje miejsce w historii.
     O tym, że żołnierze niezłomni walczyli również w naszym regionie mówił z kolei wicewojewoda warmińsko-mazurski Sławomir Sadowski: - Tu przeniósł się "Łupaszka", dziś wspominamy także Danutę Siedzikównę "Inkę" i Feliksa Selmanowicza "Zagończyka", który napisał w liście do syna: "Kochaj Polskę, bądź dobrym Polakiem, słuchaj matki, słuchaj starszych". Tym wartościom hołdowały młode pokolenia. Cześć i chwała bohaterom! - zakończył.
     Na słowa Zbignewa Herberta (autora słynnego fragmentu "Ponieważ żyli prawem wilka. Historia o nich głucho milczy.") powoływał się przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu Marek Pruszak: - Trzeba oddać im hołd, bo potrafili do końca zachować godność i honor.
     W dzisiejszych uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz miejskich, wojewódzkich, parlamentarzyści, przedstawiciele służb mundurowych, środowisk kombatanckich oraz młodzież. Był Apel Pamięci, salwa honorowa, a przed obeliskiem spoczęły wieńce i kwiaty.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

optyk Elbląg, okulista Elbląg, badanie wzroku
Okulary korekcyjne CHRISTIAN LACROIX
Okulary przeciwsłoneczne Henko
Okulary korekcyjne EVA MINGE