Czwartek 25-04-2019, imieniny Marka, Jarosława
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dobry sondaż i kłopotliwy Elsin

 
Elbląg, Dobry sondaż i kłopotliwy Elsin
Jerzy Wilk (fot. WS).

W odróżnieniu od niektórych komitetów jesteśmy doświadczonymi samorządowcami, to jest nasza zaleta, a nie wada. Tych 15 miesięcy, które zostały do końca kadencji, to za mało czasu, żeby dopiero zdobywać wiedzę na temat funkcjonowania Urzędu i miasta - twierdzi Jerzy Wilk, który radnym jest od 1990 roku.

Dzisiejsza (11 czerwca) konferencja prasowa Jerzego Wilka, kandydata na prezydenta Elbląga i kandydatów Prawa i Sprawiedliwości na radnych – Marka Pruszaka, Joanny Rucińskiej i Zdzisława Dubielli była poświęcona oświacie, ale rozmawiano też o przedwyborczym sondażu, w którym wygrywa Jerzy Wilk i ponownie o spółdzielni Elsin.
     Oświatowy program PiS nie odbiega specjalnie od propozycji innych komitetów wyborczych.
– Nie będziemy szukać oszczędności kosztem dzieci i młodzieży – deklaruje Marek Pruszak. – Na pierwszym miejscu stawiamy wysoką jakość kształcenia, wychowania i opieki w naszych szkołach, ale też dobro nauczycieli. Wszelkie zmiany w sieci szkół, jeśli będziemy ich dokonywać, będą konsultowane ze środowiskami tych szkół – nauczycielami, dyrektorami, uczniami i rodzicami.
– Ważnym elementem naszego programu jest dostosowanie szkolnictwa zawodowego do faktycznych potrzeb rynku pracy, by dawać młodym ludziom perspektywę pracy – dodaje Joanna Rucińska, nauczycielka gimnazjum. – Zamierzamy wspólnie z pracodawcami wypracować taki system, który by wspierał edukację, aby przyszły pracodawca kształcił sobie pracownika na własne, indywidualne potrzeby.
– W miarę możliwości budżetowych miasta będziemy wspierać tworzenie klas integracyjnych – mówi Marek Pruszak. Także w miarę możliwości budżetu obiecuje tworzenie mniejszych oddziałów (klas) i mniejszych grup nauczania języków obcych, informatyki i wychowania fizycznego. – Zmniejszając ilość dzieci, młodzieży w grupach podnosimy jakość kształcenia, zapewniamy im lepsze warunki nauczania i podnosimy efektywność kształcenia – dodaje. – W tym kierunku będziemy szli w miarę możliwości budżetowych miasta, minimalizując skutki niżu demograficznego. Skąd na to pieniądze? Przede wszystkim z oszczędnego zarządzania miastem oraz z projektów unijnych i rządowych.
– Środki finansowe, nie tylko na oświatę, chcemy uzyskać dzięki racjonalnemu gospodarowaniu – deklaruje Jerzy Wilk. – Zamierzamy przeprowadzić reorganizację struktury Urzędu Miejskiego.
     Chce zmniejszyć liczbę wiceprezydentów do dwóch, ale powołać sekretarza miasta. – Czyli tak zwanego dyrektora urzędu, osobę, która powinna zarządzać pracą urzędników – uzasadnia. Zapowiada też likwidację Straży Miejskiej, „bo ta nie realizuje tych zadań, do których została powołana”.
     Podczas konferencji przedstawiono też wyniki pewnego przedwyborczego sondażu. Wygrywa w nim Jerzy Wilk z dużą przewagą nad Elżbietą Gelert (PO) i Januszem Nowakiem (SLD), jeszcze większą nad resztą konkurentów. Dziennikarze dopytywali o ten sondaż, dowiedzieliśmy się tylko, że został przeprowadzony przez Polską Grupę Badawczą dla tygodnika „Uważam Rze” na próbie 440 osób.
     Ponownie pytano o sytuację Elbląskiej Spółdzielni Inwalidów Elsin, której Jerzy Wilk jest prezesem. – Próbujemy przeorganizować spółdzielnię – odpowiada Jerzy Wilk. – Z prawa spółdzielczego wynika, że jeżeli spółdzielnia sama podejmuje uchwałę w celu przekształcenia, ma obowiązek podjąć uchwałę o rozpoczęciu likwidacji. Po to, żeby w ciągu roku spróbować ją przekształcić w inny organizm albo jeśli nie jest to możliwe, z powrotem przywrócić działanie spółdzielni na starych zasadach. Ja chciałbym przekształcić ją w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, a te udziały członkowskie zamienić na udziały w spółce. To by nam ułatwiło pozyskiwanie kredytów.

  Od lewej: Zdzisław Dubiella, Joanna Rucińska, Jerzy Wilk i Marek Pruszak (fot. WS).
Od lewej: Zdzisław Dubiella, Joanna Rucińska, Jerzy Wilk i Marek Pruszak (fot. WS).


Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Okulary przeciwsłoneczne GENNY
Okulary przeciwsłoneczne Henko
Okulary korekcyjne EVA MINGE
optyk Elbląg, okulista Elbląg, badanie wzroku