Wtorek 18-12-2018, imieniny Bogusława, Gracjana
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dodatkowe godziny pracy specjalistów

 
Elbląg, Dodatkowe godziny pracy specjalistów Czy ponad 800 dzieci więcej będzie miało szansę na specjalistyczne zajęcia? O tym zdecydują radni podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej,fot. AD (arch. portEl.pl)
Rek

Prezydent Elbląga stara się zabezpieczyć wszystkim dzieciom i rodzicom dostęp do pomocy i zajęć prowadzonych przez logopedów, pedagogów, psychologów czy doradców zawodowych. W tym celu przygotowany został projekt uchwały w sprawie zwiększenia pensum specjalistów.

Początkowo projekt zakładał zwiększenie liczby godzin o 6 tygodniowo. Po wnikliwej analizie, biorąc pod uwagę głosy środowiska nauczycielskiego w ramach autopoprawki zaproponowany został projekt uchwały zwiększający dostępność specjalistów dla potrzebujących uczniów do 23 lub 25 godzin tygodniowo, czyli o 1 godzinę dziennie. Czy ponad 800 dzieci więcej będzie miało szansę na specjalistyczne zajęcia? O tym zdecydują radni podczas czwartkowej sesji Rady Miejskiej.
     Przygotowana uchwała to efekt przeprowadzonej w szkołach analizy, z której wynika, że potrzeby w zakresie pomocy psychologiczno-pedagogicznej z roku na rok wzrastają. Według prognoz w przyszłym roku szkolnym pomocą specjalistów będzie objętych aż 8491 uczniów. Dla porównania w bieżącym roku liczba ta wynosi 7630 uczniów, a w roku szkolnym 2010/2011 pomocą taką objętych było 5631 dzieci. Na przestrzeni ostatnich 5 lat ilość zajęć wzrosła o 50 proc., mimo to dostęp do specjalistów wciąż nie jest dostatecznie zaspokojony.
     Aktualne pensum, czyli ilość godzin dydaktycznych pedagoga, psychologa i doradcy zawodowego wynosi 20 godzin, a logopedy 18 godzin, w ramach 40 godzinnego tygodnia pracy. Proponowane zwiększenie o 1 godzinę dziennie dostępu do zajęć ze specjalistą nie zwiększy zatem czasu pracy, ani nie dołoży innych obowiązków.
     Pomoże natomiast w znacznym stopniu rozwiązać problem dostępności zajęć i objąć specjalistyczną pomocą jeszcze większą ilość uczniów. Ilość godzin zajęć dodatkowych zwiększy się bowiem o prawie 500 tygodniowo.
     Warto zaznaczyć, że przeszło 90% samorządów w Polsce dokonało już takiej regulacji, zwiększając pensum i to w niektórych przypadkach więcej niż proponuje Elbląg. Takie działania podjęły już znacznie wcześniej między innymi: Gdańsk - 25h, Braniewo - 25h, Olsztyn - 26h, Lidzbark Warmiński - 26h, Dobre Miasto - 26h, Słupsk - 28h, Kętrzyn - 30h, Szczytno - 30h, czy Gronowo Elbląskie - 30h.
     Należy również podkreślić, że w wyniku wprowadzanych zmian nikt nie traci etatów. Nie można również tego tematu upraszać jedynie do chęci oszczędności. Miasto nie  oszczędza na oświacie, o czym świadczą przeznaczane na ten cel nakłady. W ostatnich 7 latach dofinansowanie oświaty ze środków własnych wzrosło o 137% z 35 mln zł w 2007 roku, do 83 mln zł w 2014 roku.
     Reasumując, proponowane zmiany mają przede wszystkim skrócić czas oczekiwania dzieci i młodzieży na dostęp do specjalistów. Dobro najmłodszych mieszkańców naszego miasta jest więc w tym przypadku nadrzędnym celem.
Joanna Urbaniak, Rzecznik prasowy Prezydenta Elbląga
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Czy jesteście gazetą internetową czy też jedynie słupem do drukowania komunikatów. Przychodzi info, następuje analiza i komentarz. Tu zaś mamy wyrwany z kontekstu tytuł. UM podaje kłamstwa co dziennikarz mający choć trochę wiedzy powinien wychwycić bez problemów. Pensum pedagoga, psychologa czy logopedy w szkołach podległych miastu to nie 20 godz. lecz 22 (w tym 2 godz. do dyspozycji dyrektora) przy 40 godz. wymiar. Wymiar godzinowy jest nie wpisany w kartę nauczyciela ( w przeciwieństwie do nauczycieli przedmiotowych) dlatego samorządy bezczelnie nim manipulują. W imię dzieci oczywiście nie wspominając, że najprostszym krokiem ku polepszeniu jest zmniejszenie liczby dzieci w klasach. Wprowadzenie pensum 27 godz. pozwoli zatrudnić ich na 2/3 etatu zamiast na cały a to w skali roku znaczne oszczędności. Ciekawe co na to opozycja, z nauczycielem Pruszakiem na czele, radny Rudnicki psycholog z poradni, którego te podniesienie pensum nie obejmuje i związki ZNP oraz Solidarność?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  8 1
  cwaniaki-z-um(2015-03-25)
 • Po pierwsze to godzin do dyspozycji dyrektora NIE MA, po drugie, czy w klasie będzie 15,czy 25 uczniów, to liczba chcących skorzystać z pomocy nie zmniejszy się (czyli - 8491), po trzecie skoro w Karcie nie ma nic o pensum, to nie widzę powodu, dla którego nie wprowadzić pensum 40 godz. !!!!! A jeżeli pisze to specjalista, to może czas na zmianę zawodu, bo na pewno osobie komentującej nie chodzi o dobro dzieci, tylko własny interes. Może specjaliści ujmą się za panią, która Wam podaje towar przez 40 godz. tyg. !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  3 6
  (2015-03-25)
 • Granie pod publiczkę Urzędowi Miejskiemu nie przystoi. Jestem rodzicem i mi zdecydowanie nie odpowiada ta ostatnia godzina dnia pracy zmęczonego specjalisty z moim dzieckiem. Tym bardziej, ze orientuje się, że specjaliści w szkołach pracą z dzieckiem są mocno przeciążeni.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 2
  matka34(2015-03-25)
 • Władza jak zwykle nie liczy się z ludźmi. Jak się zarabia po 10 tysięcy to nie widzi się biedy w Elblągu. O jakie dobro dzieci im chodzi, najważniejsze to utrzymać się przy władzy. Najlepiej niech nauczyciele padną na pysk. Oszczędzać na nauczycielach a nie sobie. Trzech Wiceprezydentów i Sekretarz.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  5 4
  Zbulwersowany(2015-03-25)
 • Ludzie co z Wami. Jak tak można, zacznijcie kontrolować co za bzdury wypisujecie. Jak by w Elblągu było więcej pracy to na pewno większość nauczycieli zrezygnowała by z tego zawodu. Uderzcie się w głowy i zastanówcie się kto to dużej zniesie. Najbardziej poniżający zawód w Polsce a najbardziej prestiżowy w świecie. Młodzi uciekają z tego kraju najlepiej niech ucieka tez nauczyciele bo do tego się dąży.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 2
  (2015-03-25)
 • Co na to ZNP?Trzeba zapytać pana prezesa Gerarda co mu władza obiecała za poparcie wniosku. Może jakiś stołek w UM?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  6 2
  logopeda(2015-03-25)
 • No to lepiej, żeby wcale dziecko nie miało pomocy. A czym są tak przeciążeni i zmęczeni, dodatkową pracą na kolejnym etacie, np. w prywatnej poradni!! A co mają powiedzieć inne grupy zawodowe! A logopeda w szpitalu 40 godz. to nie jest przemęczony.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 0
  (2015-03-25)
 • zapraszam do pracy w KFC
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  4 0
  (2015-03-25)
 • A dopiero pisaliści, że na uczucie to nie robi pracujące po 18 godz, mają wakacje i święta. A teraz ich żałuję cie, a może to te nie robi a same komentarze piszą w swojej obronie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 2
  (2015-03-25)
 • A ja pracuję w przedszkolu 25 godzin. I wcale nie jestem przeciążona i zmęczona. A pani nie bała się o swoje dziecko w przedszkolu?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 0
  (2015-03-25)
 • ZNP w końcu stanęło po stronie dzieci i rodziców, i przestało może chronić kilku leniuszków. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 0
  (2015-03-25)
 • Analfabetko/ analfabeto przeczytałaś/eś swój bełkot przed publikacją? Widać biedulo że szkoła raczej nie była twoim hobby, a twoim nauczycielom nie udało się nawet wbić do głowy podstaw poprawnej polszczyzny. Cóż niektórzy całe życie niewyuczalni, ale może robotni, skoro innych od nierobów wyzywają. Wstyd!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  2 1
  czemuanalfabecikomentują(2015-03-25)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Pieczątki Firmowe
Kalendarz Książkowy A5 Firmowy
Żarówki LED
Kalendarz Książkowy z Grawerem