Środa 16-01-2019, imieniny Włodzimierza
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dowództwo 16 PDZ rozpoczęło Anakondę – 16

 
Elbląg, Dowództwo 16 PDZ rozpoczęło Anakondę – 16 fot. st. chor. Sławomir Tessar
Rek

Wczoraj (6 czerwca) punktualnie o godz. 14. 45, uroczystą zbiórką rozpoczęto ćwiczenie taktyczne z wojskami „Anakonda – 16”. Ćwiczyło stanowisko dowodzenia dowództwa i podległe jednostki 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej oraz wydzielone grupy operacyjne przydzielonych jednostek wojskowych spoza 16 PDZ.

Od 2006 roku w cyklu dwuletnim Siły Zbrojne RP we współdziałaniu z układem pozamilitarnym realizują wieloszczeblowe kompleksowe ćwiczenia pod kryptonimem Anakonda. Dla każdego z tych ćwiczeń najistotniejszy jest połączony wysiłek wszystkich rodzajów sił zbrojnych wspieranych przez poszczególne działy administracji państwowej i służby w prowadzeniu operacji obronnej. Ćwiczenie Anakonda−16 organizowane przez Dowództwo Operacyjne RSZ we współpracy z Dowództwem Wojsk Lądowych USA w Europie (USAREUR), będzie najważniejszym przedsięwzięciem szkoleniowym w 2016 roku. Jest to ćwiczenie ukierunkowane na rozwój zdolności dowodzenia połączoną operacją obronną we współpracy z koalicją międzynarodową oraz układem pozamilitarnym. Będzie to także sprawdzenie skuteczności przyjętych rozwiązań w zakresie realizacji zadań państwa gospodarza. Anakonda - 16 będzie szóstą edycją ćwiczenia, trzecią w wymiarze międzynarodowym z udziałem przedstawicieli sił zbrojnych państw sojuszniczych. Ćwiczenie odbędzie się w dniach 7–17 czerwca i będzie najważniejszym i największym przedsięwzięciem szkoleniowym Sił Zbrojnych RP w 2016 roku. W czterech komponentach: lądowym, powietrznym, morskim i wojsk specjalnych ćwiczyć będzie ok. 31 tys. żołnierzy, w tym ok. 12 tys. żołnierzy polskich. Żołnierze będą ćwiczyć w ramach dwóch korpusów, trzech dywizji: (dwóch dywizji polskich i dywizji amerykańskiej), dwunastu brygad i szeregu baz, pułków, flotylli i innych pododdziałów. Zaangażowane zasoby sprzętowe to 2840 różnego rodzaju pojazdów, w tym na planie pierwszym czołgi Leopard 2A4 i 5, rodzina transporterów opancerzonych Rosomak, 59 statków powietrznych, w tym myśliwce F-16 oraz 12 okrętów marynarki wojennej. Ćwiczenie Anakonda−16 będzie jednym z największych ćwiczeń w Polsce od 25 lat. Scenariusz ćwiczenia zapewnia możliwość włączenia do działań sił komponentu obrony terytorialnej, co pozwoli na praktyczne przećwiczenie współdziałania z wojskami operacyjnymi, jak również administracją lokalną. W wymiarze międzynarodowym w ćwiczeniu Anakonda−16 udział wezmą żołnierze z osiemnastu państw Sojuszu Północnoatlantyckiego i sześciu państw w ramach programu Partnerstwa dla Pokoju oraz dwóch elementów sojuszniczych struktur dowodzenia.
mjr Zbigniew Tuszyński, 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

POLO z HAFTEM
Naszywka GODŁO
Naszywki
Torba z nadrukiem elbląskiej Starówki