Piątek 14-12-2018, imieniny Jana, Alfreda
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Rek

Drama dobra na wszystko

Teatr Dramatyczny w Elblągu wspólnie z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową organizuje studia podyplomowe dla nauczycieli "Drama jako metoda nauczania". Zgłosiło się już 25 kandydatów z byłych województw: elbląskiego, gdańskiego, olsztyńskiego oraz lubuskiego. Zajęcia rozpoczną się w listopadzie.

Drama jest metodą edukacyjną i wychowawczą. Jej istotą jest uczenie się poprzez działanie indywidualne i zespołowe w sytuacjach fikcyjnych. W zreformowanej polskiej szkole nastawionej na nauczanie zintegrowane, staje się aktywną i atrakcyjną metodą uczenia, przygotowania do życia w rodzinie i społeczeństwie, a także metodą kształtowania osobowości i rozwijania komunikacji międzyludzkiej. Drama zajmuje poważne miejsce w edukacji europejskiej, szczególnie w Anglii, Niemczech, Holandii i Norwegii, a także w szkole amerykańskiej i kanadyjskiej.
     - Właśnie ze względu na tak wiele możliwości zastosowania dramy w nauczaniu postanowiliśmy utworzyć studia podyplomowe - mówi Tomasz Walczak, kierownik Ośrodka Kultury Teatralnej działającego w ramach Teatru Dramatycznego w Elblągu i jednocześnie koordynator prac związanych z powstaniem studiów podyplomowych. - Celem studiów jest poznanie dramy jako metody dydaktyczno - wychowawczej i jako formy teatru szkolnego. Program studiów opracowała Anna Dziedzic, autorka wielu książek o dramie, m.in. "Drama a wychowanie" czy "Drama w szkole podstawowej".
     Elbląski cykl studiów "Drama jako metoda nauczania" obejmuje 300 godzin zajęć, kierowanych do nauczycieli nauczania początkowego, starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum, a także szkół licealnych i zawodowych, do nauczycieli przedmiotów humanistycznych i artystycznych, nauczycieli prowadzących koła recytatorskie i teatry szkolne. Dramy, jako metody dydaktycznej, mogą nauczyć się także nauczyciele innych przedmiotów, np. wiedzy o społeczeństwie, przyrody, geografii, etyki - religii czy matematyki.
     Zajęcia, głównie praktyczne, odbywać się będą w trzech blokach (I - teoria dramy, II - drama w edukacji, III - od dramy do teatru, w kierunku teatru szkolnego). Odbywać się będą na dużej i małej scenie Teatru Dramatycznego w Elblągu i w sali widowiskowej Młodzieżowego Domu Kultury (współorganizatora studiów), raz w miesiącu w sobotę i niedzielę w godz. od 10.00 do 18.00.
     Formą uzupełniającą zajęcia będą ciekawe spektakle młodzieżowe oraz rozmowa z twórcami, spektakl edukacyjny i rozmowa z twórcami, spektakl Teatru Dramatycznego w Elblągu i rozmowa z twórcami oraz warsztaty dramy prowadzone przez gości zza granicy (Londynu, Rzymu). Wykładowcami będą wybitni pedagodzy dramy, autorzy publikacji o tematyce dramowej, m.in. Anna Dziedzic, Maria Gudro; pracownicy naukowi, m.in. prof. Wiesław Karolak, prof. Kazimierz Lewkowski, dramatopisarka Elżbieta Wojnarowska oraz aktorzy i pedagodzy Akademii Teatralnej w Warszawie, scenografowie i plastycy od lat związani z edukacją teatralną.
     - Egzamin końcowy będzie składał się z dwóch części - mówi Tomasz Walczak. - Etap pierwszy obejmuje opracowanie konspektu (scenariusza) lekcji lub zajęć teatralnych prowadzonych metodą dramy. Etap drugi zaś będzie pokazem półgodzinnej dramy realizowanej z kolegami z grupy. Egzamin będzie odbywał się przed komisją składającą się z kierownika studiów, przedstawiciela organizatorów, Kuratorium Oświaty i Wychowania oraz zaproszonego gościa z Ministerstwa Edukacji Narodowej.
     Koszt jednej sesji to 100 zł (15 sesji). Pisemne zgłoszenia należy kierować do działu Edukacji Teatralnej przy Teatrze Dramatycznym w Elblągu.
     Tego typu studia były prowadzone dotąd tylko w jednym ośrodku w Polsce - w gdańskim Teatrze Wybrzeże, który współpracuje z tamtejszym uniwersytetem.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Oryginalne części Peugeot - HADM Gramatowski
Serwis i Części VW - HADM Gramatowski
Wypożyczalnia aut HADM Gramatowski
Pomoc w przypadku szkody komunikacyjnej