Środa 16-01-2019, imieniny Włodzimierza
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Drewno, które może wiele wytrzymać (Opowieści z lasu, odc.86)

 
Elbląg, Drewno, które może wiele wytrzymać (Opowieści z lasu, odc.86) Igły modrzewia jesienią żółkną, a potem opadają (fot. mbc-2016)
Rek

To należące do rośliny sosnowatych drzewo iglaste jako jedyne gubi wszystkie igły na zimę. Jego drewno od wieków cenione jest za właściwości i wytrzymałość, obecnie wykorzystywane jest do budowy progów, okien, schodów, drzwi, mostów, mebli, boazerii i wielu innych. Modrzew europejski, według dawnych wierzeń, to również drzewo, w którym mieszkają dusze umarłych.

- Choć modrzew europejski występuje naturalnie jedynie w Tatrach, to na terenach Nadleśnictwa Elbląg również możemy spotkać to drzewo. Jego obecność jest efektem nasadzeń, które leśnicy wykonywali już w XVIII i XIX wieku, jest tutaj również gatunkiem domieszkowym, naturalnie się odnawiającym. Modrzew jest także składnikiem plantacji drzew szybkorosnących, które zostały utworzone na gruntach porolnych – wyjaśnia Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg. - Jest gatunkiem długowiecznym, może dożywać nawet 700-800 lat. Modrzew europejski może osiągnąć nawet 50 metrów wysokości, a obwód pnia może wynieść nawet półtora metra. Igły zebrane są w pęczki, jesienią przebarwiają się na żółto i opadają.
     Jego drewno wykorzystywane jest do budowy konstrukcji wewnętrznych oraz zewnętrznych, zwłaszcza w budownictwie ziemnym, wodnym, kopalnictwie czy w bednarstwie, gdyż jest kwasoodporne. Używane jest także do wyrobu mebli, okładzin, podłóg, boazerii, paneli, masztów sprzętu pływającego i wielu innych. Warto dodać, że z żywicy modrzewia produkowana jest terpentyna wenecka, którą malarze dodają do farb. Dzięki temu pociągnięcia pędzla są bardziej swobodne oraz płynne, a przejścia barw delikatniejsze.
     Modrzewiowi przypisywano również właściwości nadnaturalne. 
     - "Wierzono, że dobrze jest witką modrzewiową umoczoną w wodzie święconej pokropić bydło po raz pierwszy wychodzące na pastwisko oraz zawiesić ją nad drzwiami wejściowymi. Mówiono, że w pniach drzew modrzewiowych mieszkają dusze ludzi, którzy zmarli w nietypowy w tamtych czasach sposób"  – tak opisuje to  Robert Grzywiński z Nadleśnictwa Jagiełek. 
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapety z motoryzacją
Obraz na dibond 300x60 cm - Kawa
Fototapety z końmi
Fototapeta lateksowa 300x260 cm - Pomost