Niedziela 20-01-2019, imieniny Fabiana, Sebastiana
 
Reklama w Elblągu
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dwie manifestacje, jedna troska

Elbląg, Dwie manifestacje, jedna troska Areną spotkań 13 grudnia będzie Plac Solidarności (fot. arch. AD)
Rek

13 grudnia na Placu Solidarności będzie tłoczno. Na godz. 15.30 Strajk Obywatelski zaplanował KOD, który razem z Nowoczesną i Platformą Obywatelską chce protestować przeciwko obecnej władzy. Wieczorem zaś, w tym samym miejscu, hołd ofiarom stanu wojennego chcą oddać elbląskie stowarzyszenia patriotyczne i narodowe. Organizatorzy obu zgromadzeń deklarują "troskę o losy Ojczyzny".

13 grudnia 1981 r.  został wprowadzony stan wojenny. Trwał do 22 lipca 1983. W tych latach z rąk milicji oraz SB zginęło kilkadziesiąt osób. Nie jest to więc rocznica do świętowania, a raczej czas do przypomnienia o tym, jak 30 lat temu było krwawo.
     Komitet Obrony Demokracji w tych wspomnieniach widzi analogię do czasów obecnych. - Porównujemy działanie obecnego rządu do tego, co było za PRL - mówił kilka dni temu Tadeusz Kawa. - "PiS" = PRL bis" pod takim hasłem 13 grudnia na Placu Solidarności odbędzie się happening, który ma pokazać na czym polega albo nie polega różnica między PiS a PRL.
     KOD popiera Nowoczesna oraz Platforma Obywatelska, której senator Jerzy Wcisła również powoływał się na stan wojenny: - To stan wojny między władzą a społeczeństwem i w tym względzie dziś powtarza się to, co było w 1981 r.
     Organizatorzy Strajku Obywatelskiego (podobne manifestacje odbędą się w ok. 80 polskich miastach) nie zgadzają się z polityką rządu Prawa i Sprawiedliwości. Wskazują na to, co nie podoba im się w szczególności: m.in. nowelizacja prawa o zgromadzeniach, zmiany w oświacie oraz te dotyczące Trybunału Konstytucyjnego, ale także polityka zagraniczna. Do Strajku Obywatelskiego chcą dołączyć także inne niezadowolone środowiska np. emerytów mundurowych.
     Ten protest rozpocznie się o godz. 15.30 przed Pomnikiem Ofiar Grudnia '70. Został oficjalnie zgłoszony w Urzędzie Miejskim.
     Natomiast o godz. 20, bez pytania o zgodę, na spotkanie w tym samym miejscu wybierają się członkowie i sympatycy elbląskich stowarzyszeń patriotycznych i narodowych, bo "nie godzą się na uczestnictwo w politycznych przepychankach oraz zawłaszczaniu i uprawianiu polityki na tragedii ludzi walczących z systemem komunistycznego terroru". Pod tym podpisują się m.in. Elbląscy Patrioci, ONR, Młodzież Wszechpolska. "Obserwujemy dziś żenujący spektakl politycznych konfliktów, które są niczym innym jak zasłoną dymną - wyrazili swoje zdanie w mediach społecznościowych. - Widać, ze obie strony konfliktu czerpią korzyści polityczne z chaosu, który serwują obywatelom."
     Środowiska narodowe deklarują, że chcą oddać hołd ofiarom stanu wojennego. Ich zdaniem od tamtych czasów niewiele się zmieniło: "Medialne nagonki, szufladkowanie, oczernianie, manipulacja, niesłuszne wyroki i zakazy zgromadzeń, brutalność policji to wszystko dzieje się również dziś".
     Miejskich wydarzeń związanych z 35. rocznicą wprowadzenia w Polsce stanu wojennego nie będzie. - Bo nie jest to rocznica do świętowania - podkreślał Ratusz już w poprzednich latach. Na uroczystości na Placu Solidarności przyjdzie czas w związku z rocznicą Grudnia '70.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Jak wynika z badań, wyborcy Platformy Obywatelskie j to przeważnie ludzie o niskim stopniu inteligencji, nie potrafiący samodzielnie dokonywać analizy zdarzeń politycznych, łatwo ulegający propagandzie rozsiewanej cynicznie w obronie starego układu i nie orientujący się w zagadnieniach własnego kraju. Poza ogólnikami, nie umieją uzasadnić swego stanowiska wyborczego. Podobnie dominująca obecnie w Polsce inteligencja wspierająca PO, to zazwyczaj osoby dobrze wykształcone od strony wykonywanego zawodu, natomiast nie są wykształceni i mają wielkie niedobory od strony etyczno ? moralnej. Bardzo często brak im też elementarnych atrybutów honoru. Obecnie zarówno moralność, etyka jak i honor to dla nich jakaś abstrakcja, a przede wszystkim nieżyciowe pojęcia. Przedwojenny Kodeks Honorowy dosyć precyzyjne wyłuszczał kto wówczas mógł być uznany za człowieka honoru. Na pewno wg reguł Kodeksu Honorowego zdolności honorowej nie posiadają członkowie PO, którzy przede wszystkim publicznie składają obietnice bez pokrycia, kłamią, oszukują, mamią swoich naiwnych wyborców. Zamiast dbać o sprawy i dobro państwa polskiego głównie dbają o dobro państw obcych. A głównym motorem ich wszelkich działań polityczno-gospodarczych jest tzw. kręcenie lodów ? co bardzo precyzyjnie wyłuszczyła niegdyś posłanka PO pani Beata Sawicka
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  64 47
  hamulcowy(2016-12-12)
 • czy niedawno inna posłanka PO pani Mucha twierdząca publicznie że starych osób nie opłaca się leczyć. Jedynym lekarstwem na rządy PO jest odsunięcie ich od władzy w wyborach i WYSŁANIE ich NA BEZROBOCIE, gdyż pośród swych w/w zdolności także najlepiej wychodzi powiększanie bezrobocia w Polsce. Dbając o interesy państw obcych, właśnie wyganiają kolejny milion młodych Polaków w poszukiwaniu pracy za granicą, co oczywiście ogłaszają jako kolejny swój sukces w zwalczaniu bezrobocia, jednocześnie niszcząc i zamykając w Polsce kolejne zakłady zapewniające pracę tysiącom pracowników. Dowodem jest choćby spektakularne zniszczenie stoczni szumnie ogłaszane jako prywatyzacja przez katarskich inwestorów strategicznych, także energetyka, itd. W swym poprzednim wcieleniu (za rządów Jerzego Buzka) właśnie takimi chwytami propagandowymi zniszczono, wyprzedano i rozdano (nawet za dopłatą) wszystko co tylko można było wówczas zniszczyć w Polsce. Klasyką takiej szemranej prywatyzacji jest choćby rozdawnictwo polskich banków, czy telekomunikacji na rzecz państw obcych, gdyż jak tłumaczono, gromadzenie i liczenie naszych pieniędzy najlepiej wychodzi zagranicznym inwestorom strategicznym
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  52 38
  hamulcowy(2016-12-12)
 • .A nam pozostało jedynie wpłacać tymże inwestorom nasze pieniądze Można wymieniać długą listę nagród z zagranicy jakimi obdarowywano liderów obecnej PO czy wcześniej UW i KLD (także SLD) za taką właśnie politykę finansowo-gospodarczą prowadzoną w Polsce o czasu Okrągłego Stołu, nie bez racji nazywanym Okrągłym Korytem. Wyślijmy PO na bezrobocie!!!!! To niech oni hurtowo wyjeżdżają z Polski w poszukiwaniu pracy i na własnej skórze niech spróbują tego cymesu i wspaniałości pracy za granicą do jakiej od lat ekonomicznie zmuszają Polaków.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  44 28
  ha(2016-12-12)
 • Brutalność policji? Gnoje, nigdy nie byliście spałowani przez ZOMO i milicję. Co wy w ogóle porównujecie? Banda krzykaczy i popaprańców.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  61 11
  yherth(2016-12-12)
 • chcialbym aby wrocilo zomo i spacyfikowało tego wcilse i reszte zdrajcow i donoscicieli polski
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  51 29
  opus(2016-12-12)
 • POszli WON szKODniki!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  62 31
  (2016-12-12)
 • Rząd się nie WTRĄCA tyko RZĄDZI! ĆWOKI! Boicie się o własne tyłki, że za grzechy trzeba będzie iść za KRATY?!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  51 22
  (2016-12-12)
 • SzKODniki szkoda mi na was słów i śliny jak chcecie protestować do jedźcie do Warszawy i protestujcie za odwołaniem prezydenta pani gronkiewicz-waltz odpowiedzialnej za grabienie majątku za reprywatyzację!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  55 22
  (2016-12-12)
 • Bez komentarza!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  24 14
  WON!!!(2016-12-12)
 • gdzie te komunistyczne pachołki były jak nieudolnie rządziła Naszą Ojczyzną partia złodziei?!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  47 12
  (2016-12-12)
 • Ten anty Polski portal nie drukuje moich opinii.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  27 5
  złopdziej(2016-12-12)
 • Imbryk @hamulcowy - Jakich badań "hamulcowy"? Chyba twoich ? hehe, dobre
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  12 21
  Imbryk(2016-12-12)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Serwis i oryginalne części Volkswagen
Wypożyczalnia aut HADM Gramatowski
Oryginalne części Peugeot - HADM Gramatowski
Citroen HADM Gramatowski już otwarty!