Wtorek 19-02-2019, imieniny Konrada, Arnolda
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dzień Rady Europy

Dzisiaj (5 maja) przypada 60. rocznica ustanowienia Rady Europy. Podczas uroczystych obchodów w siedzibie Rady Europy nie odbywają się obrady, natomiast odbywa się koncert, który rozpoczyna odegranie hymnu Unii Europejskiej. W tle uroczystości trwa kampania wyborcza na nowego sekretarza generalnego, Polskę reprezentuje Włodzimierz Cimoszewicz.

Rada Europy to międzyrządowa organizacja, która skupia prawie wszystkie państwa Europy i zajmuje się głównie ochroną praw człowieka i demokracji oraz współpracą państw członkowskich w dziedzinie kultury. Liczy ona obecnie 47 członków i powstała 5 maja 1949 r. w wyniku podpisania przez Belgię, Danię, Francję, Holandię, Irlandię, Luksemburg, Norwegię, Szwecję, Wielką Brytanię oraz Włochy Traktatu Londyńskiego. Polska w poczet członków organizacji przyjęta została 26 listopada 1991 roku. Jej siedzibą jest Strasburg we Francji.
     Rada Europy prowadzi działania związane bezpośrednio z prawami człowieka. Zajmują ją także problemy społeczne i gospodarcze oraz te związane z ochroną zdrowia, edukacją, kulturą, mediami, ochroną środowiska, sprawami młodzieży i sportem.
     Artykuł 1 Statutu Rady Europy stanowi m.in., iż „Celem Rady Europy jest osiągnięcie większej jedności między jej członkami, aby chronić i wcielać w życie ideały oraz zasady, stanowiące ich wspólne dziedzictwo, oraz aby ułatwić ich postęp ekonomiczny i społeczny. Cel ten będzie urzeczywistniany za pośrednictwem organów Rady w drodze omawiania wspólnych problemów, przez zawieranie umów i wspólne działanie w sprawach gospodarczych, społecznych, kulturalnych, naukowych, prawnych i administracyjnych, jak również przez przestrzeganie i rozwój praw człowieka i podstawowych wolności (…)”.
     Dzień Europy celebrowany jest przez Radę Europy od 1964 roku, jako „dzień tolerancji, praw człowieka i integracji europejskiej”, co nawiązuje także do jednego z ważniejszych osiągnięć Rady Europy, jakim niewątpliwie jest Europejska Konwencja Praw Człowieka z 1950 r., określająca niezbywalne prawa i wolności jednostki, a także zobowiązująca państwa do ich przestrzegania w stosunku do każdej osoby poddanej ich jurysdykcji. Każdy, kto uważa, że jego prawa gwarantowane Konwencją zostały złamane, może złożyć skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
     Stałym Przedstawicielem Polski przy Radzie Europy od 2005 r. jest ambasador Piotr Świtalski. W czerwcu tego roku odbędą się wybory na szefa Rady Europy, w których duże szanse na zwycięstwo ma były premier i marszałek Sejmu Włodzimierz Cimoszewicz. Dla naszego kraju byłby to z pewnością duży sukces, gdyby nowym sekretarzem generalnym tak dużej i prestiżowej organizacji został Polak.
     
     Źródło: Biuro Informacji Rady Europy
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
  • Platforma to żenada i kompromitacja. Panie redaktorze, proszę zobaczyć jak zachowuje się Platforma np na świętach państwowych - 3 maja nie było nikogo z PO ani z radnych ani z parlamentarzystów ani przedstawicieli Urzędu Wojewódzkiego ani Marszałkowskiego na uroczystościach, bo chłopaki pojechali na grila, kompromitacja - anty
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0 0
    (2009-05-05)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata Mini
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata (bez czytnika)
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok (bez czytnika)
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok