Wtorek 23-04-2019, imieniny Wojciecha, Jerzego
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dzień Sapera

 
Elbląg, Dzień Sapera
Saperzy zabezpieczają m.in. znaleziska z czasów II wojny światowej (fot. st. chor. Sławomir Tessar)

16 kwietnia to doroczne Święto Sapera.

Przed 67 laty, dzięki ofiarności saperów, ich pełnej oddania dla Ojczyzny postawie żołnierze Wojska Polskiego mogli sforsować Odrę i Nysę Łużycką, uczestnicząc w operacji doprowadzającej do zakończenia II wojny światowej. Do pięknej karty saperskich zasług i dokonań zaliczyć należy także powojenne osiągnięcia i dorobek kolejnych pokoleń żołnierzy Wojsk Inżynieryjnych.
     W pamięci lokalnych społeczności na długo pozostanie niezwykła odwaga, poświęcenie i upór saperów, jakie demonstrowali podczas rozminowywania powierzonych rejonów, a także budowy i odbudowy zniszczonych mostów.
     Obecnie nasi saperzy wykonują także zadania w ramach misji szkoleniowo – stabilizacyjnych i pokojowych w Afganistanie, Iraku, Libanie, Syrii, Kosowie, a także w Czadzie, oczyszczając teren z min, niewybuchów i niewypałów oraz likwidując składy amunicji.
     Wykonują prace inżynieryjne związane z rozbudową baz, odbudową dróg, mostów i lotnisk.
     Saperzy 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej realizują w ramach 6 Patroli Rozminowania, oczyszczanie i rozminowanie z przedmiotów wybuchowych, niewypałów i niewybuchów – głównie z czasów II wojny światowej – na terenie 5 województw. W pierwszym kwartale 2012 roku zrealizowali bardzo wiele zgłoszeń, w ramach których wykryli i rozminowali 284 szt. miny przeciwpiechotne i przeciwpancerne, 87 bomb lotniczych, 1100 pocisków artyleryjskich i moździerzowych, 197 granatów ręcznych i przeciwpancernych oraz 8492 szt. innej amunicji. Razem podjęto 10160 sztuk różnego rodzaju niewypałów i niewybuchów, które zostały zdetonowane i zniszczone na wojskowych poligonach.
     Z okazji Święta Wojsk Inżynieryjnych, Dowódca 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, gen. dyw. Janusz Bronowicz wydał specjalny rozkaz, w którym podziękował saperom za ciężką i jakże niebezpieczną służbę zarówno w kraju jak i w czasie misji zagranicznych.
     Dziękując za wzorową postawę w czasie realizacji procesu szkolenia oraz wykonywania specjalistycznych i niebezpiecznych zadań składamy wszystkim saperom najlepsze życzenia i gratulacje.
mjr Zbigniew Tuszyński, rzecznik prasowy 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Clinex Dispersion Soft
Clinex Glass
Clinex Stronger
Clinex M9 Strong