Drogi Czytelniku,
uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.
Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.
Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.
Zima to dobry moment na obserwację ptaków, które w tym czasie obecne są w kraju. W tej dość licznej gromadzie dostrzec można kolorową, bardzo ruchliwą bogatkę. To największa sikora spośród tych, które występują w Polsce. Pospolity gatunek, który można spotkać zarówno w lasach, jak i w parkach czy ogrodach.
Bogatka zakłada gniazdo wszędzie tam, gdzie rosną drzewa. Wykorzystuje do tego dziuple, załomy drzew czy budki lęgowe, ale nie tylko.
"Potrafi zamieszkać w skrzynce na listy, w skrzynce z bezpiecznikami, szlabanie lub metalowym słupku ogrodzeniowym" – tak o zwyczajach tych zwierząt opowiada Grzegorz Okołów w swoim artykule "Sikory, sikorki, sikoreczki", umieszczonym na łamach czasopisma Echa Leśne (nr 4 (610), 2012 r., s. 22).
W okresie od maja do lipca składa od 7 do 12 jaj, które są wysiadywane przez samicę przez około dwa tygodnie. W sprzyjających warunkach bogatka może wyprowadzić nawet dwa lęgi w roku.
"Pisklęta bogatki są gotowe do lotu już po dwóch tygodniach. Potem wzbijają się w powietrze, ukrywają w koronach drzew i tam są dokarmiane przez rodziców jeszcze przez kilkanaście dni" – czytamy na portalu ekologia.pl.
Przyrodnicy uważają ją za gatunek wszystkożerny, który zwłaszcza zimą chętnie przylatuje do karmników.
"Latem zjada owady, zimą przestawia się na dietę roślinną. (...) W karmnikach najchętniej wybiera pokarmy z zawartością tłuszczu, jak chociażby ziarna słonecznika. Przy tłumnie odwiedzanych stołówkach obowiązuje ściśle ustalona hierarchia – najpierw częstuje się samiec, wypinając pierś z szeroką, czarną smugą, potem cała reszta. Może to niezbyt demokratycznie, ale skutecznie zapobiega bójkom i niepokojom" – opowiada Grzegorz Okołów (Echa Leśne, nr 4 (610), s. 22).
Sikory bogatki wyróżnia nie tylko kolorowe upierzenie, ale i głos.
"Porozumiewają się za pomocą charakterystycznych, czystych i metalicznych "podzwonień", które mogą jednak dość znacznie różnić się od siebie" – opowiada Paweł Oglęcki w swoim artykule "Zimowe stada", umieszczonym na łamach magazynu Echa Leśne (nr 4 (622), 2015, s. 21).
Jak dodaje Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg bogatki uchodzą za niezwykle towarzyskie ptaki, które nie boją się ludzi.
- Zdarza się, że bogatki jedzą pokarm wprost z ludzkiej ręki – dodaje leśnik.
-
Zgłoś do moderacji
Odpowiedz
Pokaż ten wątek
3 6hamulcowy(2019-02-11)
-
Zgłoś do moderacji
Odpowiedz
Pokaż ten wątek
4 0Heghh(2019-02-11)
-
Zgłoś do moderacji
Odpowiedz
2 0(2019-02-12)