UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dziś hołd oddają nieliczni

 
Elbląg, Pomnik żołnierzy Armii Czerwonej stoi na cmentarzu przy ul. Agrykola
Pomnik żołnierzy Armii Czerwonej stoi na cmentarzu przy ul. Agrykola (fot. Witold Sadowski, arch. portEl)

Ta rocznica nie jest już świętowana tak, jak przed laty, gdy 10 lutego przed pomnikiem żołnierzy Armii Czerwonej odbywały się oficjalne uroczystości, w których uczestniczyło wielu elblążan. Dziś, gdy mówi się o zajęciu, zdobyciu czy zniewoleniu Elbląga, a nie jego wyzwoleniu, chętnych do składania tu kwiatów jest niewielu. Jest wśród nich wiceprezydent Janusz Nowak. - Uważam po prostu, że ludziom, którzy tu polegli, należy się pamięć i szacunek - mówi. Dziś, podobnie, jak w latach poprzednich, złoży kwiaty przed obeliskiem przy Agrykola.

Na cmentarzu przy ul. Agrykola spoczywa ponad 200 żołnierzy Armii Radzieckiej II frontu białoruskiego 5. Armii Pancernej i 2. Armii Uderzeniowej, którzy – jak czytamy na tablicy pamiątkowej – „polegli w walce o wyzwolenie Elbląga”. Dziś mówimy już o zdobyciu miasta i taką rocznicę obchodzimy. Bez takich honorów, jak przed laty, ale nadal są tacy, którzy 10 lutego pod pomnik przychodzą. Dlaczego?
       - Nie chciałbym dyskutować, czy było to wyzwolenie czy zniewolenie, natomiast uważam, że tym ludziom, którzy polegli oswobadzając Elbląg należy się pamięć i szacunek - mówił w latach poprzednich wiceprezydent Elbląga Janusz Nowak, który jako jeden z nielicznych odwiedza 10 lutego cmentarz żołnierzy Armii Czerwonej. Będzie tam i dziś w południe reprezentując władze miasta, by "oddać honor żołnierzom za to, że przyszli, że walczyli z faszystowskimi Niemcami, że zginęli na tej ziemi".
       - Niewykluczone, że stawi się pod pomnikiem również delegacja strony rosyjskiej - dodaje Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Wyjątkowo zgadzam się z wypowiedzią p. Nowaka. Szanujmy ludzkie groby, a inni uszanują nasze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  72 10
  ck.(2017-02-10)
 • "Nie chciałbym dyskutować, czy było to wyzwolenie czy zniewolenie", bo tu nie ma o czym dyskutować. Każdy, kto nie jest kompletnym ignorantem z wypranym mózgiem (albo bez mózgu) wie, jak to wyglądało.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  30 10
  Prus(2017-02-10)
 • Nowak agent Moskwy co roku składa hołd okupantom, najlepiej niech się wyprowadzi do Moskwy. A ta gwiazda powinna być zrzucona, usunieta zgodnie z polskimi przepisami!!!On szanuje kacapów a nigdy nie był pod krzyżem katyńskim, tablica Smoleńską, ruski pachołek!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18 82
  (2017-02-10)
 • pogonić Nowaka ruskiego agenta z Polski!!albo zamknąć za zdradę?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  15 68
  (2017-02-10)
 • Co tak łatwo operujcie słowem, ,zdrajca, ,. .. .A co mam myśleć o aniołach z kradzieżą w tle, ,broniących, ,swojego kłamstwa wybranymi papierami IPN. .. .Rodzinki na posadkach za 16 000 złtych miesiećznie. .. i kto tu zamazuje rzeczywistość?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  40 9
  klmn(2017-02-10)
 • ". .. którzy polegli oswobadzając Elbląg. .. " - Panie szanowny prezydencie wg słownika PWN oswobadzać to przywrócić komuś wolność. Komu armia czerwona przywróciła wolność w niemieckim mieście Elbing?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22 33
  (2017-02-10)
 • Panie Nowak, a rozsttrzelanym przez nich Polskim oficerom w Katyniu zlozyl pan juz hold???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  23 35
  ZdzichuMarynarz(2017-02-10)
 • Mam podobnie jak Pan Nowak mam nadzieję że z biegiem czasu wymra ludzie zawistni nie lubię bić piany
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  36 10
  (2017-02-10)
 • A apel Smoleńskiem też był odczytany? O tych dzielnych i niezlomnych kolezkach co za '' dolara''ziemię Amerykanom na Mazurach oddali? Testy z brzoza na dachu samochodu wykonane?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  12 12
  (2017-02-10)
 • A może tak bez tego głupiego "politykierstwa ". Tylko tak zwyczajnie i po ludzku.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  43 3
  mieszkaniec.(2017-02-10)
 • Uważam że nie powinno obchodzić się rocznicy katastrofy smoleńskiej ani to bohaterowie ani to prezydent
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  31 14
  (2017-02-10)
 • Życie mamy jedno. I czy to Polak, czy Rosjanin to to samo życie. .. .. Niszczenia życia to domena politykierów, nadających nazwy ludziom i wydarzeniom z powodu własnego chciejstwa. .. .Dlaczego jest tyle nienawiści teraz i tylu czcicieli miłości blizniego? Stoimy jako Państwo, Naród i Społeczeństwo przed trudnymi wyzwaniami na miarę tragedii II wojny światowej i miarkujmy nasze osądy bo i tak nas podzielono, a w jedności siła! Jakoś nie dorobiliśmy się wzorca przyzwoitości. Kolejne ekipy z gęba wszelkich frazesów wykoleiły nie jednego, co widać, słychać i czuć. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  38 4
  klmn(2017-02-10)
Reklama