UWAGA!

Dziś Marsz Podchorążych

 Elbląg, Już po raz siódmy podchorążowie elbląscy wyjdą na ulice
Już po raz siódmy podchorążowie elbląscy wyjdą na ulice (fot. arch. Michał Skroboszewski)

Dziś (29 listopada) już po raz siódmy ulicami Starego Miasta w Elblągu przejdzie „Marsz Podchorążych”, przypominając jeden z najdziwniejszych dni w naszej historii.

W tradycji narodowej to, co się wydarzyło 29 listopada 1830 r. zwiemy „nocą listopadową”, godzinami, które rozpoczęły powstanie listopadowe. Od siedmiu lat do tej karty historii wraca elbląska młodzież.
       Zgodnie z tradycją corocznej zmiany organizatora instytucjonalnego dzisiejszą inscenizację zabezpiecza oraz prowadzi kolumnę młodzież Zespołu Szkół Technicznych. Marsz rozpocznie się o godzinie 15.30 na dziedzińcu muzeum, które zmieni się w Szkołę Podchorążych w Warszawie. Ulica Stary Rynek zamieni się w warszawskie ulice Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście, gdzie rozgrywać się będą sceny z „Nocy Listopadowej” Stanisława Wyspiańskiego, które opracował Piotr Imiołczyk.
       - Zobaczymy Pallas – Atenę zachęcającą do walki Szkołę Podchorążych. Zobaczymy spotkanie kolumny prowadzonej przez Wysockiego i Zaliwskiego z generałem Potockim. Poznamy losy gen. Józefa Sowińskiego i młodych kadetów, którzy uciekli do powstania mimo jego protestów - zapowiadają organizatorzy. - Będziemy świadkami ataku na siedzibę Wielkiego Księcia Konstantego Belweder i zdobycia Arsenału. Jak co roku całość inscenizacji zakończy się złożeniem zniczy przy kościele pw. św. Mikołaja. Nad całością inscenizacji dominować będą słowa „Warszawianki” w wykonaniu zaproszonej ma inscenizację młodzieży szkół podstawowych.
       - Inscenizacja „Marszu Podchorążych” z założenia nie jest skierowana przeciwko nikomu ani też nikogo nie popiera - zapewnia Piotr Imiołczyk. - Opisuje jeden z epizodów historii naszego narodu, tak jak epizod ten został naznaczony piórem Stanisława Wyspiańskiego, jak został skreślony z relacji jego uczestników. Cel inscenizacji wynika z naturalnej chęci kształcenia młodzieży w sposób wielowątkowy, wykorzystując możliwe środki, by rozwijać każdy z talentów uczniów, biorących udział w inscenizacji.
       Inscenizacje o wybuchu powstania listopadowego organizuje tylko Warszawa i Elbląg.
      
oprac. A na podst. inf. nadesłanej

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama