Sobota 16-02-2019, imieniny Danuty, Julianny
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dziś mikołajki

 
Elbląg, Dziś mikołajki
fot. AD (arch. portEl.pl)
Rek

Prawdziwy św. Mikołaj, pochodził z terenów obecnej Turcji. Zmarł 6 grudnia 345 lub 352 r., a jego grób znajduje się w Bari. Nawiązując do jego dobroczynności, podtrzymując wielowiekową tradycję obdarowujemy się dziś prezentami, umieszczając je skrycie w butach, ozdobnych skarpetach i workach zawieszanych nad drzwiami lub nad kominkiem. Tego dnia przypada też patronalne święto katedry elbląskiej, w której odbędą się uroczystości odpustowe.

Ten prawdziwy pochodził z Licji
     Późniejszy święty Mikołaj, urodził się w mieście Patara w Licji ok. 270 r., jako jedyne dziecko zamożnych rodziców. Kapłanem został jeszcze za ich życia, a kiedy zmarli, odziedziczony majątek, rozdzielił pomiędzy potrzebujących ułatwiając m.in. zamążpójście trzem córkom zubożałego szlach­cica, przez anonimowe podrzucenie im pieniędzy na posag. Biskup Myry Mikołaj uwalniał też niesłusznie osądzonych skazańców, ratował okręty podczas burzy i roznosił dzieciom mio­dowe placuszki. Jego postawę zaczęli najpierw naśladować mieszkańcy podległych jego jurysdykcji ziem, a z czasem chrześcijanie z innych regionów oraz innowiercy. Współcześnie inicjatywę św. Mikołaja naśladują organizatorzy akcji „Szlachetna paczka”, w ramach której chętni mogą anonimowo obdarować wybraną przez siebie rodzinę z terenu całego kraju.
     
     Każdy może napisać do św. Mikołaja
     Dobroczynną działalność prowadzi również naśladujący świętego biskupa z Myry Mikołaj, mieszkający w Rovaniemi w Finlandii. Dzieci mogą pisać do niego listy i podglądać go, podczas pracy w biurze pakowania prezentów i odbierania korespondencji na stronie http://www.santaclauslive.com/. Listy należy wysyłać (koniecznie przed 24 grudnia) na adres:
     Santa Claus
     Arctic Circle
     96930 Rovaniemi
     Finlandia
     
     Uroczystości odpustowe w katedrze
     Postać św. Mikołaja związana też jest od wieków z Elblągiem, a konkretnie z katedrą św. Mikołaja. Dlatego każdego roku w święto patronalne (6 grudnia) w naszej katedrze odbywają się uroczyste nabożeństwa odpustowe. W tym roku w sobotę o godz. 11 sumie odpustowej będzie przewodniczył i kazanie wygłosi Ks. biskup dr Józef Wysocki. Po mszy św. ma nastąpić adoracja przechowywanych w naszej katedrze relikwii św. Mikołaja.
mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata Mini
Hosting WWW BIZNES
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok Mini
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata (bez czytnika)