UWAGA!

Elbing 1945 - Elbląg 2018

 Elbląg, Ul. Dojazdowa - pozowane zdjęcie przedstawiające sowieckich żołnierzy z 321. Dywizji Strzeleciej zrobione w zdobytym magazynie żywnościowym
Ul. Dojazdowa - pozowane zdjęcie przedstawiające sowieckich żołnierzy z 321. Dywizji Strzeleciej zrobione w zdobytym magazynie żywnościowym (fot. Emanuel Noewicz Jewzierichin)

10 lutego 1945 r. nad ranem zakończyły się trwające od 23 stycznia krwawe walki o Elbląg. Żołnierze 2. Frontu Białoruskiego zdobyli miasto, ważny strategicznie punkt oporu Niemców. Tej ważnej w historii Elbląga dacie jeden z naszych Czytelników przygląda się za pomocą fotografii porównawczej. Zobacz, jak wyglądało miasto w czasie działań wojennych, a jak wygląda dziś.

Źródła historyczne podają, że pierwsze oddziały wojsk radzieckich zbliżyły się do Elbląga 23 stycznia 1945. W krótkim czasie miasto zostało otoczone z trzech stron i rozpoczęły się ciężkie walki. Siły hitlerowskie w mieście liczyły ok. 10 tys. żołnierzy Wehrmachtu i ok. 4 tys. członków Volkssturmu. W czasie walk poległo ok. 5 tys. hitlerowców. Reszta trafiła do niewoli. W walkach poległo też 2731 żołnierzy radzieckich z 2. armii uderzeniowej i 5. armii pancernej gwardii 2. Frontu Białoruskiego pod dowództwem marszałka K. Rokossowskiego. Miasto zostało zajęte przez Armię Czerwoną 10 lutego 1945 roku (o czym przypomina wzniesiony po wojnie przy ul. Agrykola pomnik z czerwoną gwiazdą). Zaciekłe walki na przełomie stycznia i lutego obróciły miasto w gruzy. Gdy trwały walki o Elbląg w mieście przebywało ponad 100 tys. cywilów. Byli to mieszkańcy Elbląga, uchodźcy z zajętych przez Rosjan terenów Prus Wschodnich i pracujący niewolniczo w Elblągu jeńcy wojenni. Trudne do określenia są cywilne straty w ludziach.
       W nawiązaniu do historii - jeden z naszych Czytelników przesłał do naszej redakcji porównawcze zdjęcia. Zestawił fotki wykonane w czasie działań wojennych w Elblągu w styczniu i lutym 1945 r. ze zdjęciami współczesnymi wykonanymi przez siebie z tego samego miejsca i perspektywy.
       - Do zrobienia zdjęć zainspirowała mnie wspaniałą książka pana Tomasza Glinieckiego „Walki o Elbląg: styczeń – luty 1945". Zdjęcia z czasów wojny pochodzą po części z internetu, po części z książki pana Tomasza – napisał do nas Artur Przechadzki.
      
A

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama