Środa 23-01-2019, imieniny Rajmunda, Ildefonsa
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Elbing 1945 - Elbląg 2018

 
Elbląg, Elbing 1945 - Elbląg 2018 Ul. Dojazdowa - pozowane zdjęcie przedstawiające sowieckich żołnierzy z 321. Dywizji Strzeleciej zrobione w zdobytym magazynie żywnościowym (fot. Emanuel Noewicz Jewzierichin)
Rek

10 lutego 1945 r. nad ranem zakończyły się trwające od 23 stycznia krwawe walki o Elbląg. Żołnierze 2. Frontu Białoruskiego zdobyli miasto, ważny strategicznie punkt oporu Niemców. Tej ważnej w historii Elbląga dacie jeden z naszych Czytelników przygląda się za pomocą fotografii porównawczej. Zobacz, jak wyglądało miasto w czasie działań wojennych, a jak wygląda dziś.

Źródła historyczne podają, że pierwsze oddziały wojsk radzieckich zbliżyły się do Elbląga 23 stycznia 1945. W krótkim czasie miasto zostało otoczone z trzech stron i rozpoczęły się ciężkie walki. Siły hitlerowskie w mieście liczyły ok. 10 tys. żołnierzy Wehrmachtu i ok. 4 tys. członków Volkssturmu. W czasie walk poległo ok. 5 tys. hitlerowców. Reszta trafiła do niewoli. W walkach poległo też 2731 żołnierzy radzieckich z 2. armii uderzeniowej i 5. armii pancernej gwardii 2. Frontu Białoruskiego pod dowództwem marszałka K. Rokossowskiego. Miasto zostało zajęte przez Armię Czerwoną 10 lutego 1945 roku (o czym przypomina wzniesiony po wojnie przy ul. Agrykola pomnik z czerwoną gwiazdą). Zaciekłe walki na przełomie stycznia i lutego obróciły miasto w gruzy. Gdy trwały walki o Elbląg w mieście przebywało ponad 100 tys. cywilów. Byli to mieszkańcy Elbląga, uchodźcy z zajętych przez Rosjan terenów Prus Wschodnich i pracujący niewolniczo w Elblągu jeńcy wojenni. Trudne do określenia są cywilne straty w ludziach.
     W nawiązaniu do historii - jeden z naszych Czytelników przesłał do naszej redakcji porównawcze zdjęcia. Zestawił fotki wykonane w czasie działań wojennych w Elblągu w styczniu i lutym 1945 r. ze zdjęciami współczesnymi wykonanymi przez siebie z tego samego miejsca i perspektywy.
     - Do zrobienia zdjęć zainspirowała mnie wspaniałą książka pana Tomasza Glinieckiego „Walki o Elbląg: styczeń – luty 1945". Zdjęcia z czasów wojny pochodzą po części z internetu, po części z książki pana Tomasza – napisał do nas Artur Przechadzki.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Fototapety z abstrakcyjnymi wzorami
Fototapety industrial
Fototapeta lateksowa 260x150 cm - New York Taxi
Fototapety z mostami