UWAGA!

Elbląg będzie miał monetę

We wrześniu tego roku Narodowy Bank Polski rozpoczął emisję serii 32 monet upamiętniających historyczne miasta w Polsce. Wśród wyróżnionych miast znajduje się także Elbląg. Moneta z wizerunkiem naszej Bramy Targowej trafi do obiegu 9 marca 2006 r.

Serię „Historyczne miasta w Polsce” zainaugurowała moneta upamiętniająca Gniezno - pierwszą stolicę i najważniejszy gród z początków państwa polskiego. Na rynku pojawiły się już także monety prezentujące Kołobrzeg i Włocławek. Do kwietnia 2008 roku NBP wyemituje monety z wizerunkami kolejnych miast: Bielska-Białej, Bochni, Brzegu, Chełma, Chełmna, Cieszyna, Elbląga, Gorzowa Wielkopolskiego, Jarosławia, Kalisza, Kłodzka, Konina, Kwidzyna, Legnicy, Łomży, Łowicza, Nowego Sącza, Nysy, Piotrkowa Trybunalskiego, Płocka, Przemyśla, Pszczyny, Raciborza, Sandomierza, Słupska, Stargardu Szczecińskiego, Świdnicy, Tarnowa i Żagania.
     Wyboru miast dokonał zespół wybitnych historyków, któremu przewodniczył prof. Henryk Samsonowicz z Uniwersytetu Warszawskiego. Kryteria, które historycy brali pod uwagę, to przynajmniej 500-letnia tradycja posiadania samorządów, istotne znaczenie w dziejach Polski i istotny wkład w jej kulturę oraz rola w strukturach administracyjnych kraju. Celem emisji serii monet „Historyczne miasta w Polsce” jest popularyzacja wiedzy o historii polskich miast, ich bogactwie kulturowym i różnorodności. Monety mogą być również dobrym narzędziem promocji miast.
     Monety o nominale 2 zł i nakładzie 1,2 miliona sztuk wykonywane są ze stopu Nordic Gold. 9 marca 2006 r. do obiegu wejdzie moneta z wizerunkiem Bramy Targowej w Elblągu. Najpierw dostępna będzie w oddziałach NBP, potem we wszystkich urzędach pocztowych.
     Mówi Karol Smoląg z biura prasowego NBP:
     
     
OK

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Nie ma w tym wykazie "wojewódzkiego miasta OLSZTYNA", ale to nic dziwnego, bowiem historia tego miasta zaczyna się dopiero w połowie XIV w. i na wskroś jest mało istotna, licha, no może z wyjątkiem krótkiego epizodu z udziałem M. Kopernika. W plebiscycie z 11.7.1920 r. w Olsztynie aż 98% głosów oddano za jego przynależnością do Prus Wschodnich (czytaj: Niemiec). Zresztą do prof. H. Samsonowicza można mieć pełne zaufanie.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    SobowtórJanazŁajs(2005-11-23)
  • Olsztyn byl malo znaczacym maistem (czy. wsia) nawet do miedzywojennego. Ustanowienie go wojewodztwem po 1945, przynioslo jego rozwoj (w przeciwienstwie do e-ga), co obecnie rowniez ma miejsce.
  • Niestety panowie, historia kołem się toczy i dziś Olsztyn jest miastem, które się bardzo szybko rozwija. Na pewno zawdzięczo to temu, że koniec wojny pozostawił po drugiej stronie granicy poprzednią metropolię Prus czyli Królewiec. Nam elblążanom pozostaje świetna historia naszego miasta i ... moneta. Nie wolno jednak popadać w przesadę z atakowaniem dzisiejszej stolicy Warmii bo to tylko może świadczyć o naszych kompleksach. Trzeba dopingować lokalną władzę do działań prorozwojowych Elbląga nawet w tak niesprzyjających warunkach gospodarczych i podziału administracyjnego kraju.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    chelsea(2005-11-23)
  • Brawo Chelsea, swoją agresją sprawiamy wrażenie prowincjonalne, niestety jeszcze dużo nam brakuje, ale też dużo już zrobiono.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    slonik(2005-11-24)
  • Ciekawe, jak to wykorzysta nasz dzielny Wydział Promocji Miasta? Wczoraj w sklepie dostałam Włocławek . fajna sprawa nie tylko dla kolekcjonerów.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    Elblażanka(2005-11-24)
  • Podobają mi się dzisiejsze komentarze w temacie elbląsko-olsztyńskim. Trzeba tworzyć własny charakter i tożsamość miasta, niezależnie od przynależności administracyjnej. Województwa (szczególnie w najnowszej historii ) się zmieniają a Elbląg wciąż na swoim miejscu.
  • z jednej strony orzeł , a z drugiej nasz prezio, taka mam koncepcję
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    nikodem(2005-11-24)
  • najbardziej charakterystycznym obiektem naszego miasta, juz wiadomo co jest, wystarczy zajrzeć, do działu 'fotka miesiąca' :)
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    obserwator(2005-11-24)
  • nikodem: czyli z jednej strony orzeł, a z drugiej kaczka. Dobrze zrozumiałam ???
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    amelka(2005-11-24)
  • sam nie wiem, bo gdyby to był nasz elbląski prezio to by cenzura zablkowała, ale skoro puścili to chyba jakiś inny nie elbląski prezio jest.
  • Obserwator gratuluje ale jak sie doczytalam to wg. tych co wybierali co na tej monetce bedzie to ... brama targowa i bardzo doprze
  • Rzeczywiście - logo Elbląga to z oddali wieża kościoła-katedry Św. Mikołaja (ok. 97 m), najwyższa wieża w d. Prusach Zachodnich. A z bliska takim logo jest niewątpliwie Brama Targowa z 1319 r., z zegarem d. elblążanina, p. Ortwina Runde - Nadburmistrza Hamburga (z ramienia SPD) do wiosny 2002 roku. Wydaje się, że z tych dwóch obiektów jeden trafi na elbląską monetę.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    M.Philipsohn(2005-11-24)
Reklama