Piątek 16-11-2018, imieniny Małgorzaty, Gertrudy
 
Rek

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblągu
Rek

Elbląg daje kasę na zabytki

 
Elbląg, Elbląg daje kasę na zabytki Kamienica przy ul. Powstańców Warszawskich jest już remontowana (fot. Michał Skroboszewski)
Rek

Dziewięć tysięcy złotych na ekspertyzę i prace konserwatorskie w budynku prawosławnego kościoła przy ul. Sadowej, niecałe 63 tys. zł na remont dachu kościoła w Próchniku i prawie 119 tys. zł na renowację kamienicy przy ul. Powstańców Warszawskich, która niedawno ucierpiała w pożarze – tyle w tym roku Elbląg wyda na zabytki. Właśnie podjęto uchwałę w tej sprawie.

Co roku wnioski o przyznanie dotacji są przyznawane w dwóch turach. W pierwszej edycji zgłosiło się dziesięć podmiotów. W marcu komisja złożona m.in. ze skarbnika miasta, wojewódzkiego i miejskiego konserwatora zabytków, a także radnych przyznała dotacje trzem podmiotom. Wśród nich znalazła się Parafia Prawosławna pw. św. Magdaleny przy ul. Sadowej, kościół  p. w. Św. Antoniego Padewskiego w Próchniku (pod opieką elbląskiego konserwatora jest od 1957 r.), a także kamienica przy ul. Powstańców Warszawskich. Żeby jednak miało to formułę wiążącą potrzebna była zgoda Rady Miejskiej, ale głosowanie nad uchwałą w tej sprawie zostało przesunięte.
     Później przyszedł czas na drugą edycję składania wniosków. Zgłosiło się pięć podmiotów, w tym elbląski Oddział PTTK, który od 70 lat stacjonuje w zabytkowym budynku przy ul. Krótkiej. W międzyczasie spaliła się kamienica przy ul. Powstańców Warszawskich, ta sama, która w pierwszej edycji otrzymała 70 tys. zł na remont.
     - Ponieważ pożar jest sytuacją losową, wyjątkowo zaproponowano, aby zarządca tej kamienicy złożył pismo do prezydenta i komisji rozpatrującej wnioski o wyrażenie zgody na rozpatrzenie także w drugiej turze poprzednio złożonego wniosku – mówił w połowie lipca Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego.
     Podczas dzisiejszej (27 sierpnia) sesji radni wyrazili zgodę na taki podział środków i podjęto uchwałę w tej sprawie.
mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
..., a moim zdaniem
Pokazuj od
najnowszych
 • Związki wyznaniowe nie powinny same utrzymywać swoich nieruchomości, nawet jeżeli to zabytek?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7 0
  (2015-08-27)
 • Mi za elewacje nikt jakoś nie zwrócił, a nawet za polbruk przed domem
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 2
  cynik(2015-08-27)
 • A czemu kościoły z państwowej kasy? Niech kuria buli, nauczyli sie doić Państwo i kontynuują grabienie Narodu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 2
  (2015-08-27)
 • dziennikarzu z bożej łaski, co to za tytuł ? wiesz co to jest kasa? Uczyłeś się języka polskiego?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 0
  (2015-08-27)
 • Nie no nie wierzę, najpierw art. o władzy która nie może dojść do porozumienia w sprawie zadłużenia, a następny art. o takiej kasie która idzie na zabytki. Zabytki są ważne, ale w zadłużonym mieście są pilniejsze wydatki i potrzeby, a zabytki remontować z innych pozyskanych źródeł.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 4
  okoniowaty(2015-08-27)
 • okoniowaty. Jaki miałeś stopień na świadectwie z Wiedzy o Kulturze? Czy w ogóle miałeś świadectwo? Czy miałeś Wiedzę o kulturze? Czy pamiętasz, co to jest wiedza albo co to jest kultura?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2 3
  (2015-08-27)
 • A może warto było pochylić się nad kamienicą w centrum miasta przy ul. Pocztowej! Ale po co są tam właściciele i na pewno zrobią sami remont po co im dotacje! Dofinansowanie do okien obiecał pan konserwator i do dnia dzisiejszego się z obietnicy nie dotrzymal -;mieszkańcy zrobili to sami !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3 6
  rozczarowana(2015-08-28)
 • REFERENDUM w sprawie rozdziału kościola od państwa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5 0
  jezuita(2015-08-28)
 • Witam. Czy to nie w tym budynku mieści się S(B)KwP?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 1
  kulturalny(2015-08-28)
 • Do nie podpisanego, wysoko kulturalnie kształconego- pod tekstem OKONIOWATEGO. ZGADZAM SIĘ Z OKONIOWATYM W 100%. Są ważniejsze wydatki niż to, w czasach gdy miasto zaczyna zdychać. Co to za władza co do dupci biskupom włazi. Nie stać na utrzymanie to sprzedać. A tak generalnie to Prawosławnych w Elblągu chyba więcej niż innych wyznań. Pop powinien na lekcję łupienia wiernych, chodzić do Rzymskokatoli
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 2
  lach(2015-08-28)
 • zapraszamy na pionierska ulice zabytkowe domy piekne ale ogrzewania miejskiego brak wstyd dla miasta
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  (2015-11-12)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Autoryzowany Serwis Citroen Hadm Gramatowski
Serwis i oryginalne części Audi
Serwis i oryginalne części Volkswagen
Oryginalne części Peugeot - HADM Gramatowski