UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Elbląg pamięta o swoim generale

 
Elbląg, Elbląg pamięta o swoim generale
Elbląg pamięta o swoim generale (fot. Anna Dembińska)

„Wielki patriota, człowiek legenda walki o niepodległość Polski” - tak wielokrotnie opisywano generała Bolesława Nieczuja - Ostrowskiego. Dziś (13 lipca), w 10. rocznicę śmierci, na jego grobie rodzina, władze miasta i elblążanie złożyli kwiaty. Zobacz zdjęcia.

- W dziesiątą rocznice śmierci chcemy złożyć hołd najwybitniejszemu elblążaninowi, dla którego największymi wartościami były „Bóg, Honor, Ojczyzna” - mówił przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu Marek Pruszak na skromnej uroczystości przy grobie generała.
     Generał brygady Bolesław Nieczuja - Ostrowski zmarł w Elblągu 13 lipca 2008 roku. Do naszego miasta trafił po II wojnie światowej i tutaj ułożył sobie cywilne życie. W podelbląskim Pogrodziu zorganizował Spółdzielnię Gospodarczo - Społeczną, w której funkcjonowały 24 sklepy, mleczarnia, piekarnia, warsztaty rzemieślnicze, dom wypoczynkowy, pracowało kilkunastu rybaków, funkcjonował ośrodek zdrowia, a działały również kasyno i zespół widowiskowy. W czasie II wojny światowej Bolesław Nieczuja - Ostrowski był dowódca akowskiej partyzantki w Małopolsce.
     Między innymi za te zasługi Rada Miejska uhonorowała generała tytułem Honorowego Obywatela Miasta. Ubiegły rok był też w Elblągu poświęcony postaci generała. Jego imieniem nazwano park pomiędzy ul. Mickiewicza i Żeromskiego.
     Czy składanie kwiatów na grobie generała wejdzie na stałe w kalendarz uroczystości miejskich – tego jeszcze nie wiadomo. Miejskie obchody rocznicy śmierci Bolesława Nieczuja- Ostrowskiego zapoczątkowano już w ubiegłym roku.
Sebastian Malicki
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata (bez czytnika)
Czytnik kart kryptograficznych
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok Mini
Hosting WWW BIZNES