Niedziela 24-03-2019, imieniny Marka, Katarzyny
 

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Elbląg pięknieje dzięki rewitalizacji

 
Elbląg, Elbląg pięknieje dzięki rewitalizacji
Dzięki tym środkom udało się np. zrewitalizować plac katedralny oraz wieżę Katedry Św. Mikoła, fot. WS (arch. portEl.pl)

Prawie 80 mln złotych – tyle wynosi wartość projektów związanych z rewitalizacją Elbląga, na które pozyskane zostały fundusze unijne w ramach RPO Warmia – Mazury na lata 2007 - 2013.

Kwota otrzymanego wsparcia to ponad 50 mln zł. Dzięki tym środkom udało się między innymi odbudować Ratusz Staromiejski, zrewitalizować plac katedralny oraz wieżę Katedry Św. Mikołaja w Elblągu, dawny Kościół i Klasztoru Dominikanów, w którym obecnie mieści się Centrum Sztuki GALERIA EL, wyremontować dachy budynków Szpitala Miejskiego, czy wybudować infrastrukturę dydaktyczną Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Elbląskiej. Z trzech projektów, mimo przyznanego dofinansowania władze miasta poprzedniej kadencji zrezygnowały, tłumacząc to koniecznością wprowadzenia oszczędności w budżecie miasta. Dotyczyły one rewitalizacji Wyspy Spichrzów, Parku Planty oraz budowy dróg na Modrzewinie Południe.
     Znaczna część pozyskanych funduszy - ponad 19 mln zl. trafiła również do trzech spółdzielni mieszkaniowych – ESM Sielanka, Nad, Jarem i Zakrzewo. Zostały one wykorzystane między innymi na termomodernizację budynków, remonty klatek schodowych, zakup solarów, zagospodarowanie przestrzeni osiedlowych, czy adaptację pomieszczeń i wyposażenie świetlic osiedlowych.
     - Bardzo się cieszę, że największe elbląskie spółdzielnie mieszkaniowe tak aktywnie włączyły się w rewitalizację swoich terenów. Myślę, że efekty tej pracy są widoczne dla wszystkich mieszkańców naszego miasta. Mam nadzieję, że w rozpoczynającej się nowej perspektywie finansowej uda się pozyskać kolejne środki na rewitalizację. Chcielibyśmy, aby aplikowały o nie również wspólnoty mieszkaniowe – podkreśla Prezydent Elbląga Witold Wróblewski.
     Podstawą ubiegania się unijne wsparcie, tak jak w poprzedniej perspektywie będzie Lokalny Program Rewitalizacji, który jest właśnie przygotowywany. W najbliższym czasie władze miasta planują spotkanie ze spółdzielniami i zarządcami wspólnot w celu rozpoznania ich potrzeb oraz szczegółowego przedstawienia nowych unijnych wytycznych w tym zakresie.
Joanna Urbaniak, Rzecznik prasowy Prezydenta Elbląga
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
 • Szanowny Panie Prezydencie, drodzy mieszczanie ! Apeluję po raz kolejny, aby w nowych planach, kosztem mało istotnych inwestycji osiedlowych itp ( większość niszczeje) zabudować WRESZCIE nadbrzeże rz. Elbląg ( Kanału ) - obecny szpetny Bulwar Zygmunta Augusta, kamieniczkami tak jak jest to na zdjęciach starego Elbląga. Dzięki temu starówka odzyska swój niepowtarzalną hanzeatycka architekturę i klimat jak np. Nyhavn w Kopenhadze, gdzie nad wodą toczy się życie wypoczynkowo turystyczne. Na razie należy zaniechać odbudowy kamieniczek prostopadle do kanału i zamknąć starówkę tzw Targiem Rybnym. Bez niego starówka wygląda jak na zdjęciu. .. czyli jak baba bez zębów. .. " Elbingerer".
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12 0
  (2015-01-20)
 • Stojąc na Bulwarze można "podziwiać" drugą stronę rzeki, a właściwie to, co jest po jej drugiej stronie-zupełne przeciwieństwo pięknej starówki, taka "anty wizytówka", gdyby ktoś chciał się przespacerować jedną z ulic po drugiej stronie rzeki, np. ul. Freta, to serdecznie zapraszam -"piękna" ulica, jeszcze "piękniejszy" chodnik, a przedłużenie tej ulicy, czyli tzw. polna droga prowadząca do ul. Radomskiej, to droga przez mękę. Zapraszajmy tutaj turystów na spacery-może w końcu włodarze coś zrobią dla tej ulicy. Na razie zmienili lampy uliczne-niestety na gorsze, nie dość, że świeci tylko co druga, to takim słabym światłem, że niewiele widać. Chyba specjalnie, żeby nie było widać dziur.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  8 1
  (2015-01-20)
 • a ja w tym miejscu zamiast odnawiac ta ruine postawił piekny meczet. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 1
  muła(2015-01-20)
 • A nam sie udało, odremontować 95 cio letni budynek. Wygląda jak nowy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  1 2
  Alojzy(2015-01-20)
 • spotkanie z mieszkańcami osiedli. .. a może lepiej badanie rozdysponowanych funduszy w spółdzielniach przez niezależne jednostki? Na pewno znajdą się źle rozliczone lub rozdysponowane środki z dotacji i będzie można kontynuować rewitalizację infrastruktury osiedlowej z poprzednich budżetów!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  0 0
  (2015-01-21)
 • Pierwszy z komentujących ma rację tylko kogo to obejdzie ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1 0
  (2015-01-21)
 • Pierwszy komentujący ma małe pojęcie o realiach. To o czym pisze kosztowałoby łącznie około 200 -300 mln zł! Jedynie co miasto może to sprzedać działki prywatnym inwestorom pod budowę kamieniczek od strony Starego Miasta i częściowo Wyspy Spichrzów, ponieważ część działek należy tam także do osób prywatnych. Remont nabrzeża Wyspy Spichrzów + pogłębianie i remonty mnostów to tez kilkadziesiąt milionów zł których w kasie miasta nie ma!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0 0
  znafca(2015-01-21)
Reklama

To kupisz w pasażu portElu

Hosting WWW BIZNES
Podpis elektroniczny zestaw na 2 lata (bez czytnika)
Domena funkcyjna .com.pl
Podpis elektroniczny zestaw na 1 rok